Zmiana i uzupełnienie taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.51.494

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 kwietnia 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 25 kwietnia 1928 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa o zmianach i uzupełnieniach taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych.

Na mocy art. 4 punkt 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. Nr. 57, poz. 580) oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 567) zarządza się co następuje:
W taryfie towarowej polskich kolei normalnotorowych, ogłoszonej jako załącznik do rozporządzenia Ministra Komunikacji z dnia 6 grudnia 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 112, poz. 953) i uzupełnionej rozporządzeniami Ministra Komunikacji z dnia 27 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 21, poz. 193) i z dnia 21 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 39, poz. 387), wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

A. W części II "Postanowienia taryfowe i Wykaz opłat dodatkowych":

W pkt. 16, w poz. e), w końcu skreśla się słowa: "i mielone", oraz w poz. g) po słowach: "(szaber, szuter) " dodaje się: "dolomit surowy".

W pkt. 17 pod poz. s) dodaje się nową pozycję: "ss) z grupy 115 - łuski kakaowe".

Pkt. 83 zmienia się jak następuje: "83. Za przesyłki, załadowane do innych wagonów specjalnych" jak wagony do przewozu piwa, mleka, owoców i t. p., przewoźne oblicza się według odpowiedniej klasy wagonowej i według zasad ogólnych obliczania przewoźnego za przesyłki pół- i całowagonowe".

B. W części III "Nomenklatura i klasyfikacja towarów":

W gr. 46 "Papier i t. d.", w uwadze 8) (Dz. U. R. P. Nr. 39, poz. 387) po słowach: "Za gilzy (tutki) papierosowe" dodaje się: "oraz pudła kartonowe",

W gr. 52 "Gips i t. d.", w uwadze 8) skreśla się słowa: "i mielone".

W gr. 55 "Kamienie i t.-d.", w uwadze 10) po słowach: "(szaber, szuter) " dodaje się: "dolomit surowy".

W gr. 56 "Piasek i t. d." poz. b) uzupełnia się nazwą: "piasek odlewniczy".

W gr. 115 "Kawa i t. d." przy poz. a) obok klasy III dodaje się odsyłacz "5)", a w rubryce "Uwagi" dodaje się uwagę następującą: "5) Przy przesyłkach całowagonowych łusek kakaowych przewoźne oblicza się według p. 17 Postanowień Taryfowych".

W gr. 128 "Baraki i t. d.", w poz. c) po słowach: "Rusztowania rozebrane, używane" dodaje się: "i nieużywane".

C. W części V "Taryfy wyjątkowe";

W taryfie wyjątkowej Nr. 3 na przewóz zwierząt i t. d., w tytule taryfy po słowie: "zarodowych" dodaje się: "oraz koni wyścigowych", w pkt. 2 "Opłaty" po słowach: "(do rozpłodu)" dodaje się: "oraz koni wyścigowych", a w pkt. 3 "Warunki stosowania" po słowach: "stadnin państwowych" dodaje się: "Towarzystw Wyścigów Konnych".

W taryfie wyjątkowej Nr. 22 na przewóz łodzi i t. d., w pkt. 3 "Warunki stosowania" po słowach: "Yacht Klubu Polski" dodaje się: "Związku Harcerstwa Polskiego".

W taryfie wyjątkowej Nr. 24 na przewóz fosforytów, w p. 1 "Obszar ważności" dodaje się stację nadawczą: "Roś" oraz w "Uwadze" po słowach: "z Ćmielowa" dodaje się "Rosia".

W taryfie wyjątkowej Nr. 41 na przewóz tektury (Dz. U, R. P. Nr. 39, poz. 387) punkt 1 "Obszar ważności" zmienia się jak następuje: "1. Obszar ważności. Od stacyj Dyrekcji kolejowej wileńskiej do wszystkich stacyj kolei polskich".

W taryfie wyjątkowej XXX na przewóz złomu i t. d.(w pkt. 2 "Opłaty" słowa: "najmniej 15.000 kg., oblicza się" zmienia się jak następuje: "oblicza się najmniej za 80% ładowności wagonu i".

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 maja 1928 r.