Zmiana granic niektórych powiatów, miast Pruszkowa i Siedlec oraz miasta Zielonka i osiedli Wesoła i Sulejówek w województwie warszawskim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.59.322

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 1961 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 1961 r.
w sprawie zmiany granic niektórych powiatów, miast Pruszkowa i Siedlec oraz miasta Zielonka i osiedli Wesoła i Sulejówek w województwie warszawskim.

Na podstawie art. 2 i art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o dokonywaniu zmian podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. Nr 6, poz. 48) oraz art. 5 ustawy z dnia 25 września 1954 r. o osiedlach i radach narodowych osiedli (Dz. U. Nr 43, poz. 192) zarządza się, co następuje:
W województwie warszawskim wyłącza się:
1)
z gromady Regimin w powiecie ciechanowskim wsie Budy Bolewskie i Krośnice i włącza się je do gromady Konopki w powiecie mławskim,
2)
z gromady Dobrzyków w powiecie gostynińskim wieś Kępa Ośnicka i włącza się ją do gromady Borowiczki w powiecie płockim,
3)
z gromady Budki Petrykowskie w powiecie grójeckim:
a)
wsie Petrykozy i Redlanka i włącza się je do gromady Bartoszówka,
b)
wsie Bronisławów, Chudolipie, Nosy-Poniatki i włącza się je do gromady Osuchów

w powiecie grodziskomazowieckim,

4)
z powiatu mławskiego gromadę Dobrogosty i włącza się ją do powiatu przasnyskiego,
5)
z powiatu ostrołęckiego:
a)
z gromady Kołaki wsie: Kołaki, Modzele, Sadykierz Szlachecki, Sadykierz Włościański, Strzemieczne, Strzemieczne-Oleksy, Strzemieczne-Wiosny i włącza się je do gromady Młynarze w powiecie makowskim,
b)
z gromady Zawady wsie Kopaczyska i Zawady i włącza się je do gromady Brodowe Łąki w powiecie przasnyskim,
6)
z gromady Mroków w powiecie piaseczyńskim wieś Parole i włącza się ją do gromady Nadarzyn w powiecie pruszkowskim,
7)
z powiatu płockiego;
a)
gromady Lelice i Słupia i włącza się je do powiatu sierpeckiego,
b)
z gromady Brudzeń Duży wsie Grodnia i Łukoszyń Wielki i włącza się je do gromady Bożewo w powiecie sierpeckim,
c)
z gromady Proboszczewice Nowe wieś Czachowo i włącza się ją do gromady Gozdowo w powiecie sierpeckim,
d)
z gromady Piączyn wieś Pomianowo-Dzierki i włącza się ją do gromady Dzierzążnia w powiecie płońskim,
8)
z powiatu pruszkowskiego miasto Milanówek i włącza się je do powiatu grodziskomazowieckiego,
9)
z powiatu sochaczewskiego gromadę Secymin Polski i włącza się ją do powiatu nowodworskiego,
10)
z gromady Kąty-Miąski w powiecie wołomińskim wieś Kąty-Borucza i włącza się ją do gromady Dobre w powiecie mińskim.
1.
Z miasta Pruszkowa w województwie warszawskim wyłącza się tereny o powierzchni 30 ha i włącza się je do miasta Piastowa w powiecie pruszkowskim, w tymże województwie. Nowa granica miasta Pruszkowa i powiatu pruszkowskiego na odcinku miasta Piastowa biegnie od zetknięcia się ulic Żytniej i Królewskiej (w mieście Pruszków) północną stroną tej ostatniej do torów kolejowych i wschodnim brzegiem tych torów na odcinku 200 m, po czym przecina tory kolejowe, następnie skręca na zachód i bocznicą kolejową dochodzi do szosy Pruszków - Warszawa, przecina ją i północnym jej brzegiem dobiega do ulicy Żeromskiego, a zachodnim jej brzegiem dobiega do ulicy Niestałej, stanowiącej dotychczasową granicę miasta Pruszkowa.
2.
Z gromady Opacz w powiecie pruszkowskim województwie warszawskim wyłącza się część wsi Pęcice o powierzchni 4 ha i włącza się ją do miasta Pruszkowa. Nowa granica miasta Pruszkowa i powiatu pruszkowskiego na odcinku gromady Opacz biegnie od zetknięcia się ulicy Pęcickiej z drogą Pruszków - Pęcice na odcinku długości 342 m, po czym załamuje się i biegnie na południe wschodnią granicą działek budowlanych spółdzielni domków jednorodzinnych, a następnie skręca na zachód i południową granicą tych działek dobiega do dotychczasowej granicy miasta Pruszkowa.
1.
Z powiatu siedleckiego w województwie warszawskim wyłącza się:
a)
z gromady Strzała część obszaru wsi Strzała o powierzchni 39 ha,
b)
z gromady Żelków-Kolonia część obszaru o powierzchni 293 ha,

i włącza się je do miasta Siedlce w tymże województwie.

2.
Nowa granica miasta Siedlec i powiatu siedleckiego biegnie:
1)
na odcinku gromady Strzała od zetknięcia się torów kolejowych z dotychczasową granicą miasta zachodnim brzegiem tych torów do przecięcia się z szosą Siedlce - Sokołów Podlaski, skąd skręca na południowy wschód i zachodnim brzegiem terenów kolejowych dobiega do drogi stanowiącej przedłużenie ulicy Granicznej; zachodnim brzegiem tej drogi dobiega do dotychczasowej granicy miasta,
2)
na odcinku gromady Żelków-Kolonia od styku granicy miasta ze wschodnim brzegiem lasu państwowego Leśnictwa Sekuła w kierunku południowym do punktu załamania się brzegu lasu, skąd skręca na południowy-zachód i dalej biegnie wschodnim brzegiem tego lasu, przecina drogę prowadzącą do szosy Domanice - Siedlce i dobiega do rzeki Muchawki, następnie przecina ją i dochodzi do południowego brzegu terenów wodociągów miejskich, po czym południowym, a następnie zachodnim brzegiem tych terenów dobiega do dotychczasowej granicy miasta.
1.
Z miasta Zielonka w powiecie wołomińskim województwie warszawskim wyłącza się obszary o powierzchni:
a)
270 ha i włącza się je do osiedla Sulejówek,
b)
330 ha i włącza się je do osiedla Wesoła

w powiecie otwockim, w tymże województwie.

2.
Nowa granica powiatów wołomińskiego i otwockiego biegnie:
a)
na odcinku osiedla Sulejówek od styku dotychczasowej północno-zachodniej granicy osiedla z szosą Warszawa - Rembertów - Okuniew, linią przedłużenia tej granicy na północ przecina szosę i biegnie w kierunku północnym linią prostą na długości 600 m; drogą leśną łączącą stację kolejową Wola Grzybowska z Okuniewem w kierunku północno-wschodnim dobiega do szosy Warszawa - Rembertów - Okuniew; tu załamuje się na południe i szosą z Sulejówka do Okuniewa dobiega do granicy osiedla Sulejówek,
b)
na odcinku osiedla Wesoła od styku północno-wschodniej granicy osiedla z szosą Warszawa - Rembertów - Okuniew, linią przedłużenia tej granicy na północ przecina szosę i w kierunku północnym linią prostą na długości 600 m, po czym skręca na zachód i linią prostą równoległą do szosy dobiega do granicy m. st. Warszawy i dalej tą granicą w kierunku południowym dobiega do dotychczasowej granicy powiatu otwockiego.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 1961 r.