Zmiana granic miasta Wierzbnika w powiecie iłżeckim, województwie kieleckim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.7.42

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1939 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 24 stycznia 1939 r.
o zmianie granic miasta Wierzbnika w powiecie iłżeckim, województwie kieleckim.

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 92), w brzmieniu ustalonym rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 grudnia 1932 r. w sprawie zmiany właściwości niektórych władz w zakresie podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. R. P. Nr 109, poz. 895) zarządzam, co następuje:
Z gmin wiejskich Styków i Wąchock w powiecie iłżeckim, województwie kieleckim, wyłącza się obszary stanowiące osiedle Starachowice Fabryczne i włącza się je do miasta Wierzbnika w tymże powiecie i województwie.
Z gminy wiejskiej Styków w powiecie iłżeckim, województwie kieleckim, wyłącza się enklawę o powierzchni 7 ha 900 m2, należącą do gromady Starachowice Górne (Górnicze) i włącza się ją do miasta Wierzbnika w tymże powiecie i województwie.
Granica miasta Wierzbnika w powiecie iłżeckim, województwie kieleckim, zostaje ustalona, jak niżej.

Od punktu wyjściowego, tj. od drogi gruntowej Wierzbnik - Lipie, biegnie granica na północno-wschodzie, na wschodzie i południu starą granicą miasta Wierzbnika aż do linii wąskotorowej kolejki Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, po przecięciu której skręca w kierunku południowym i biegnie wzdłuż zachodniej strony toru na długości 60,45 m. Następnie zwraca się w kierunku zachodnim i biegnąc na długości 120,80 m dochodzi do północnej krawędzi szosy państwowej Bzin - Sianki w punkcie, gdzie ulica ks. Radoszewskiego łączy się z tą szosą. Od tego punktu granica zwraca się w kierunku północno-zachodnim i biegnie na długości 2.463,55 m wzdłuż północnej krawędzi szosy państwowej Bzin - Sianki do punktu, gdzie z szosą tą łączy się powiatowa szosa Mirzec - Starachowice. Stąd granica zwraca się w kierunku północnym i biegnie na długości 398 m wzdłuż wschodniej krawędzi szosy Mirzec - Starachowice, a po przecięciu linii kolejowej Skarżysko - Sandomierz skręca w kierunku północno-zachodnim i biegnie wzdłuż północnej strony wymienionej linii kolejowej na przestrzeni 1.458,10 m, po czym zwraca się w kierunku północnym i biegnie linią krzywą na długości 781,70 m do Gajówki Nr 24 lasów Towarzystwa Starachowickich Zakładów Górniczych.

Od tego punktu linia graniczna zwraca się w kierunku północno-wschodnim, biegnie na długości 699,15 m częściowo wzdłuż drogi na strzelnicę Zakładów Amunicji w Starachowicach oraz wzdłuż granicy terenów miejscowości "Kozaki", do przecinki leśnej lasów starachowickich, skąd załamuje się i zwraca w kierunku południowym i przebiega na przestrzeni 163,00 m do wąskotorowej kolejki Towarzystwa Starachowickich Zakładów Górniczych, po czym biegnie na przestrzeni 683,60 m wzdłuż południowej strony tejże kolejki w kierunku południowo-wschodnim, aż do przecinki leśnej lasów starachowickich. Stąd linia graniczna zwraca się w kierunku północnym i przebiega na długości 1.208,25 m, przecinając linię prywatnej kolejki dojazdowej Wąchock - Zakłady Amunicji, należącej do Towarzystwa Starachowickich Zakładów Górniczych, dochodzi do drogi leśnej w lasach Towarzystwa Starachowickich Zakładów Górniczych, od punktu zetknięcia się z tą drogą, zwraca się w kierunku południowo-wschodnim i biegnie tą drogą na przestrzeni 1.497,40 m, przecinając szosę powiatową Starachowice - Mirzec, do przecinki leśnej lasów Starachowickich Zakładów Górniczych, skąd zwraca się w kierunku południowym i biegnie na długości 1.722,20 m do granicy terenów Kolonii Urzędniczej Górnej i Kolonii Klarnerowo. Stąd zwraca się w kierunku wschodnim biegnąc wzdłuż granicy lasów starachowickich na długości 219,85 m, a następnie na długości 362,65 m i przecinając po drodze linię wąskotorowej kolejki Towarzystwa Starachowickich Zakładów Górniczych - zmienia kierunek na południowy i przebiegłszy 50,10 m, powraca następnie do kierunku wschodniego, utrzymując go na przestrzeni 116,90 m, po czym powtórnie skręca w kierunku południowym, przebiega dalej wzdłuż granicy lasów starachowickich na przestrzeni 264,10 m i załamując się w końcowym swym biegu w kierunku południowo-wschodnim, a następnie południowym - dobiega do linii dotychczasowej granicy miasta Wierzbnika od strony północno-wschodniej, którą to linią biegnie dalej aż do punktu wyjściowego, tj. do drogi Wierzbnik - Lipie.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1939 r.