Zmiana granic miasta Otwocka w powiecie i województwie warszawskim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.79.701

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1952 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 września 1932 r.
o zmianie granic miasta Otwocka w powiecie i województwie warszawskiem. *

Na podstawie art. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1921 r. w przedmiocie dokonywania zmian granic powiatów na obszarach b. dzielnic rosyjskiej i austrjacko-węgierskiej, jak również dokonywania na obszarze b. dzielnicy austrjacko-węgierskiej zmian obszaru działania samorządowych reprezentacyj powiatowych (Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 400) oraz art. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 92) zarządza się co następuje:
Wyłącza się:
a)
z gminy wiejskiej Glinianka w powiecie mińsko - mazowieckim, województwie warszawskiem kolonje: Soplicowo, Śródborów, Czyste, majątki: Glinianka, Wawrzyńców - Glinianka;
b)
z gminy wiejskiej Wiązowna w powiecie i województwie warszawskiem: folwark Natalin Z., kolonje Ewin, osadę tabel ową Nr. 10 wsi Jabłonna;
c)
z gminy wiejskiej Karczew w powiecie i województwie warszawskiem: część folwarku Anielin bezpośrednio przylegającą do dotychczasowej granicy miasta Otwocka o powierzchni 250 ha, 10 a, 21 m2, część folwarku Pogorzel o powierzchni 97 ha, 55 a, 29 m2, grunta zaserwitutowe należące do osad: Nr. 1,19 wsi Kępa Nadbrzeżna, 1,26 wsi Nadbrzeż, Nr. 1,18 wsi Przewóz Karczewski - i wszystkie powyżej wymienione tereny i miejscowości włącza się do miasta Otwocka w powiecie i województwie warszawskiem.

Granica tak rozszerzonego miasta Otwocka biegnie następująco:

począwszy od przecięcia się granicy folwarku Natalin Z. z granicą folwarku Konstantynów i folwarku Teklin w kierunku południowo - wschodnim wzdłuż granicy folwarku Teklin do drogi wiodącej z Otwocka do szosy Warszawa - Lublin, następnie tą drogą na wschód aż do granicy folwarku Świerk; od tego punktu granica miasta pokrywa się z granicą folwarku Świerk i granicą wsi Jabłonna aż do plantu kolejowego; w dalszym ciągu na południowy zachód biegnie wzdłuż zewnętrznej granicy drogi, leżącej na zewnętrznej granicy Soplicowa; następnie granica miasta pokrywa się z granicą wspólnoty wsi Pogorzel aż do drogi, wiodącej ze wsi Pogorzel do Karczewa; w dalszym ciągu biegnie na zachód wzdłuż zewnętrznej granicy tejże drogi aż do przecięcia się z granicą folwarku Anielin; od tego punktu biegnie na południe wzdłuż drogi leśnej aż do przecięcia się z takąż drogą leśną wiodącą na zachód; następnie tą drogą aż do drogi wiodącej ze wsi Pogorzel do Karczewa; w dalszym ciągu tą drogą aż do cmentarza żydowskiego; od tego punktu granica miasta załamuje się i biegnie linją prostą w kierunku północnym przecinając drogę z Karczewa do Jabłonny aż do przecięcia z linją kolejki wąskotorowej Warszawa-Karczew; od tego punktu biegnie w kierunku północno - zachodnim wzdłuż granic gruntów zaserwitutowych osady Karczew aż do zbiegu ulicy Przeworskiej i Wiejskiej; następnie biegnie w kierunku południowo - zachodnim wzdłuż granicy tychże gruntów zaserwitutowych osady Karczew i gruntów osady Karczew, aż do przecięcia się z granicą gruntów wsi Świdry Wielkie; od tego punktu linją prostą biegnie w kierunku północnym po granicy wsi Świdry Wielkie, dóbr Bojarów i folwarku Brzegi aż do ulicy Berka Joselowicza; ulicą Berka Joselowicza aż do parceli Blassa i nieruchomości Eksplanada, jej granicą zewnętrzną aż do ulicy Górnej, która przecina wzdłuż parceli Kubła i Tenenbauma z nieruchomości Czersk i parceli Grzybowskiego z nieruchomości Juljanówka aż do plantu kolejowego; następnie ul. Graniczną do ul. Reymonta, zewnętrzną granicą ul. Reymonta do drogi wiodącej na południowy wschód od posesji Hajdackiego i Sosnkowskiego nieruchomości Aleksandroskoje do ul. Emilji Plater; zewnętrzną granicą ul. Emilji Plater w kierunku północno - zachodnim aż do ulicy oddzielającej posiadłości Swięcickiego i Mostowicza z nieruchomości Haskelówka-Frymetówka; ulicą tą aż do przecięcia się z drogą polną, oddzielającą folwark Konstantynów od folwarku Natalin; w dalszym ciągu tą drogą do punktu wyjściowego przecięcia się granic folwarku Konstantynów, folwarku Natalin Z. i folwarku Teklin.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1932 r.
* Z dniem 1 lipca 1952 r. nin. rozporządzenie ulega zmianie w przedmiocie ustalenia nowej granicy miasta Otwocka, zgodnie z § 9 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 maja 1952 r. w sprawie utworzenia i zmiany granic niektórych miast w powiatach warszawskim i radzymińskim, województwie warszawskim. (Dz.U.52.26.181).