Zmiana granic miasta Bereźne w powiecie kostopolskim, województwie wołyńskiem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.88.682

Akt utracił moc
Wersja od: 7 listopada 1933 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 27, października 1933 r.
o zmianie granic miasta Bereźne w powiecie kostopolskim, województwie wołyńskiem.

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 92), w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 grudnia 1932 r. w sprawie zmiany właściwości niektórych władz w zakresie podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 895), zarządzam co następuje:
Z gminy wiejskiej Bereźne w powiecie kostopolskim, województwie wołyńskiem wyłącza się miejscowości: przedmieście Bereźne o obszarze 85 ha 31a, 25 m2, przedmieście Sielce o obszarze 74 ha 64a, 75 m2, majątek Lipki o obszarze 27 ha 38a, 14 m2 i wszystkie wymienione miejscowości włącza się do miasta Bereźne w tymże powiecie i województwie. Granica rozszerzonego miasta Bereźne będzie następująca:

Od strony zachodniej, począwszy od zachodniego naroża placu pod tartakiem i młynem parowym Handelmana Szlomy i S-ka, znajdującego się w odległości 60 mtr od rozwidlenia drogi, wiodącej z Bereźnego do stacji kolejowej Mokwin i do majątku Zurne, granica biegnie w kierunku północno-wschodnim, zachodnią krawędzią parceli Handelmana Szlomy i S-ka, następnie zmienia kierunek na południowy wschód, potem północny wschód i biegnie między polami wsi Sielce a parcelą Handelmana i S-ka na długości 106 mtr do naroża działki zapisanej w rejestrze pomiarowym skomasowanej wsi Sielce pod Nr. 207, poczem skręca na północny wschód i prowadzi na przestrzeni 216 mtr po zachodniej krawędzi wyżej wymienionej działki do północno-zachodniego naroża tej działki, gdzie załamuje się na wschód, biegnąc północną krawędzią działek mieszkańców wsi Sielce zapisanych w rejestrze pomiarowym wsi Sielce pod Nr. Nr. 207, 206, 205 i 202 do zetknięcia się z polną drogą, wiodącą od bramy wyjazdowej m. Bereźnego do wsi Horodyszcze. Dalej granica biegnie na północ wschodnią krawędzią tej drogi aż do północno-zachodniego naroża cmentarza rzymsko-katolickiej parafji Berezeńskiej, od którego załamuje się na wschód i biegnie dalej na przestrzeni 219 mtr brzegiem cmentarza oraz północną krawędzią gruntów objektu majątkowego "Lipki" w prostej linji aż do znajdującego się tam słupa pomiarowego Nr. 241, gdzie zmienia kierunek na północny wschód wzdłuż granicy oddzielającej grunta majątku "Lipki" od gruntów włościan wsi Sielce do przecięcia się z rowem odpływowym (strumykiem) i znajdującym się tam słupem pomiarowym Nr. 240.

Od tego punktu granica miasta biegnie wzdłuż rowu odpływowego (strumyka), który stanowi tu właściwą granicę, linją łamaną na północ z niewielkiem odchyleniem ku zachodowi, poczem skręca na wschód, biegnąc linją wspomnianego rowu odpływowego (strumyka), przecina drogę Horodyszcze - Bereźne i dalej do mostu na drodze państwowej Nr. 6/8 Bereźne-Sarny. W tem miejscu granica załamuje się i biegnie na przestrzeni 38 mtr wzdłuż tej drogi w kierunku północno-zachodnim do narożnika granicy, oddzielającej grunta wsi Sielce od gruntów wsi Horodyszcze i znajdującego się tam słupa pomiarowego Nr. 3.533, Od tego punktu granica zmienia kierunek na północny wschód, biegnąc na przestrzeni 78 mtr do słupa pomiarowego Nr. 852, następnie kieruje się na południowy wschód, biegnąc na przestrzeni 84 mtr do słupa pomiarowego Nr. 681, poczem zmienia kierunek na północny wschód i na przestrzeni 370 mtr biegnie krawędzią granicy oddzielającej grunta włościan wsi Horodyszcze od gruntów wsi Sielce aż do lewego brzegu rzeki Słucz.

Dalej lewym brzegiem rzeki Słucz granica miasta biegnie w kierunku południowo - wschodnim na przestrzeni 1 klm 582 mtr do południowo-wschodniego naroża sadyby należącej do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek. Od tego punktu granica biegnie na przestrzeni 687 mtr tym samym lewym brzegiem rzeki Słucz aż do specjalnie postawionego przy brzegu rzeki słupa Nr. 26.

Od tego punktu granica biegnie gruntami wsi Bereźne w kierunku południowym w prostej linji na długości 360 mtr do słupa pomiarowego Nr. 140, postawionego w narożu parceli sadybnej mieszkańca wsi Bereźne Michała Pastuszka, od którego, przecinając drogę polową, wiodącą z Bereźnego do rzeki- biegnie obok słupa pomiarowego Nr. 808 aż do słupa pomiarowego Nr. 141, postawionego w narożu parceli sadybnej mieszkańca wsi Bereźne Teodora Pokotiło, w którem to miejscu granica załamuje się i biegnie w kierunku północno - zachodnim linją łamaną oznaczoną słupami pomiarowemi, oddzielającemi sadyby od pól wsi Bereźne. Przecinając przy słupie pomiarowym Nr. 147, znajdującym się w odległości 146 mtr od bramy miejskiej drogę państwową Nr. 6/8, granica dalej biegnie również linją łamaną, oznaczoną słupami pomiarowemi, oddzielającemi sadyby od pól wsi Bereźne aż do zetknięcia się z granicą gruntów wsi Teklówka przy strumyku, płynącym od strony tejże wsi.

Następnie granica biegnie w kierunku północno-zachodnim wzdłuż wyżej wymienionego strumyka, oddzielającego grunta wsi Bereźne od gruntów wsi Teklówka, do zetknięcia się z drogą, wiodącą z Bereźnego do wsi Teklówka przy północnem narożu sadyby mieszkańca wsi Teklówka Jana Niczyporuka. Przecina przy słupie granicznym Nr. 160 wyżej wspomnianą drogę i biegnie w zasadniczym kierunku zachodnim po granicy, rozdzielającej grunta wsi Bereźne od gruntów wsi Teklówka w linji oznaczonej granicznemi słupami pomiarowemi aż do kopca Nr. 167, znajdującego się w zetknięciu granic gruntów wsi Bereźne, Teklówka i Sielce. Zmieniając od kopca kierunek na północny zachód, granica biegnie w prostej linji na długości 365 mtr przez miejsce rozwidlenia drogi z Bereźnego do stacji kolejowej Mokwin i do majątku Zurne aż do początkowego punktu opisanej granicy.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.