Zmiana art. art. 6 i 7 ros. ustawy o podatkach bezpośrednich w stosunku do Ziemi Wileńskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.98.902

Akt jednorazowy
Wersja od: 17 listopada 1922 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 listopada 1922 r.
w przedmiocie zmiany art. art. 6 i 7 ros. ustawy o podatkach bezpośrednich w stosunku do Ziemi Wileńskiej.

Na mocy art. 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1922 r. o objęciu władzy państwowej nad Ziemią Wileńską (Dz. U. R. P. № 26 poz. 213) zarządza się co następuje:
Dla obszarów powiatów: wileńskiego, oszmiańskiego, święciańskiego i trockiego, zmienia się. brzmienie art. 6 i 7 ros. ustawy o podatkach bezpośrednich (T. V. Zb. Pr. ros. wyd. r. 1903), nadając im treść następującą:

"Art. 6. Ministra Skarbu upoważnia się poczynając od r. 1922 do określania wysokości państwowego podatku gruntowego od gruntów użytkowych i lasów położonych na obszarze powiatów: wileńskiego, oszmiańskiego, trockiego i święciańskiego. Wysokość tego podatku nie może być większa od przeciętnej normy obowiązującej w tych samych latach w powiatach województwa białostockiego".

"Art. 7. Ogólną sumę państwowego podatku gruntowego wyznaczonego na powiat (art. 6. ) rozkłada przy uwzględnieniu norm przepisanych ustawą O powinnościach ziemskich co do jakości, wydajności i stanu gospodarczego gruntów, na grunta poszczególnych właścicieli komisja repartycyjna dla podatku gruntowego, ustanowiona na każdy powiat w następującym składzie: naczelnika miejscowego urzędu skarbowego podatków i opłat skarbowych, jako przewodniczącego i sześciu członków z grona płatników podatku powołanych przez dyrektora izby skarbowej na wniosek naczelnika urzędu skarbowego podatków i opłat skarbowych w poro/-umieniu z miejscowym starostą powiatowym, z których trzech ma być powołanych z liczby płatników mniejszej własności i trzech większej własności. W takiej samej ilości i w ten sam sposób należy powołać zastępców członków komisji.

O dniu posiedzenia członkowie komisji winni być zawiadamiani piśmiennie przez przewodniczącego przynajmniej na trzy dni przed posiedzeniem.

Dla prawomocności postanowień komisji potrzebna jest obecność, oprócz przewodniczącego, dwóch członków lub ich zastępców, a w szczególności jednego od większej i jednego od mniejszej własności. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

Skargi na postanowienia komisji płatnicy mogą podawać w ciągu miesiąca od dnia obwieszczenia urzędu skarbowego podatków i opłat skarbowych o ukończeniu repartycji podatku i rozesłaniu nakazów płatniczych. Podanie skargi nie wstrzymuje obowiązku uiszczenia podatku. Skargi rozstrzyga ostatecznie dyrektor izby skarbowej".

Stosowanie stawki państwowego podatku gruntowego określonej w dodatku do art. 6 rosyjskiej ustawy o podatkach bezpośrednich na obszarze powiatów, wileńskiego, oszmiańskiego, święciańskiego i trockiego uchyla się.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Skarbu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.