Zm.: ustawa z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.82.642

Akt jednorazowy
Wersja od: 2 grudnia 1930 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 29 listopada 1930 r.
w sprawie zmiany ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie.

Na podstawie art. 44 ust. 5 Konstytucji postanawiam co następuje:

Ustawa z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584) w brzmieniu zmienionem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. w sprawie zmiany ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 378) ulega następującym zmianom:

1.
W art. 1 ust. 3 po wyrazie "radjotelegraf" wyraz "i" zastępuje się przecinkiem; po wyrazie "radjotelefon" kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się słowo "radjofon".
2.
W art. 8 ust. 1 po wyrazach "urządzeń telegraficznych" wyraz "i" zastępuje się przecinkiem, a po wyrazie "telefonicznych" dodaje się wyrazy "radjotelegraficznych i radjotelefonicznych". Skreśla się ustęp 5.
3.
W art. 9 dodaje się nowy ustęp, jako ustęp ostatni, o następującem brzmieniu:

"Wzajemne świadczenia władz i urzędów państwowych, wynikające z ustępu poprzedniego, ustali rozporządzenie zainteresowanych ministrów".

4.
W art. 14 po ustępie 1 dodaje się nowy ustęp, jako ustęp 2, o następującem brzmieniu:

"Zarządowi Poczt i Telegrafów przysługuje również prawo umieszczania w sieniach domów szafek listowych dla bezpłatnego doręczania korespondencji mieszkańcom tych domów, oraz prawo udzielania zezwoleń na urządzanie takich szafek przedsiębiorcom prywatnym, bez uiszczania jakichkolwiek opłat na rzecz właścicieli domów".

5.
W art. 20 wyrazy "podobnie jak należytości skarbowe" zastępuje się wyrazami "na zasadach rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu przymusowem w administracji (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 342)".
6.
W art. 23:

a) w ust. 1 lit. e) po wyrazach "władz i urzędów" średnik zastępuje się przecinkiem i dodaje się następujące wyrazy: "jak również doniesienia o chorobach zakaźnych i zawodowych, w wykonaniu obowiązku doniesienia, nałożonego przepisami prawnemi";

b) ustęp 3 pod literami c) i d) otrzymuje następujące brzmienie:

"c) telegramy, wysyłane przez jakiekolwiek osoby prywatne do właściwych władz państwowych o pomoc w wypadkach napadów rabunkowych, pożarów, powodzi, katastrof kolejowych, epidemij i innych nieszczęść, spowodowanych żywiołowemi zdarzeniami;

d) telegramy władz wojskowych w czasie mobilizacji ogólnej lub częściowej i wojny oraz w okresie, kiedy tego będzie wymagał interes obrony Państwa, stwierdzony uchwałą Rady Ministrów;"

c) ustęp 4 pod literą b) otrzymuje następujące brzmienie:

"b) rozmowy telefoniczne władz wojskowych w czasie mobilizacji ogólnej lub częściowej i wojny oraz w okresie, kiedy tego będzie wymagał interes obrony Państwa, stwierdzony uchwałą Rady Ministrów;"

7.
Art. 28 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 28. Winny zakładania lub utrzymywania w ruchu urządzeń pocztowych, telegraficznych i telefonicznych wbrew postanowieniom niniejszej ustawy będzie karany aresztem do trzech miesięcy i grzywną do trzech tysięcy złotych, lub jedną z tych kar.

Równocześnie z karą można orzec konfiskatę urządzeń na rzecz Skarbu Państwa.

Do orzekania właściwe są władze administracji ogólnej".

8.
W art. 34 ust. 1 lit. c) skreśla się wyraz: "dogodny"; w tymże artykule, w ustępie drugim po wyrazach: "Czasowe rozmieszczenie" dodaje się wyrazy: "podczas budowy".
9.
Art. 45 otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 45. Wszelkie przedsiębiorstwa przewozowe, nieobjęte artykułami 34 i 44, są obowiązane przewozić - za słusznem wynagrodzeniem - ładunek pocztowy przy pomocy własnych organów lub pod dozorem funkcjonarjuszów pocztowych".

10.
W art. 46, ust. 2 dodaje się następujące końcowe zdanie:

"Koszty takich urządzeń, poniesione przez Zarząd Poczt i Telegrafów na rachunek przedsiębiorstwa, posługującego się silnym prądem, mogą być ściągane w sposób, określony w art. 20".

11.
Art. 48 otrzymuje następujące brzmienie:

"Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Poczt i Telegrafów w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, wykonanie art. 29, 30, 31 i 32 Ministrowi Sprawiedliwości, a art. 28 Ministrowi Spraw Wewnętrznych".

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Poczt i Telegrafów.

Upoważnia się Ministra Poczt i Telegrafów do ogłoszenia w drodze obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolitego tekstu ustawy o poczcie, telegrafie i telefonie z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniami Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 sierpnia 1927 r. o odpowiedzialności Skarbu Państwa za przesyłki pocztowe, telegramy i rozmowy telefoniczne w obrocie wewnętrznym (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 679), z dnia 22 marca 1928 r. w sprawie zmiany ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 378) i niniejszem rozporządzeniem, oraz z uwzględnieniem zmian, wynikających z rozporządzeń Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 567) i z dnia 19 stycznia 1927 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Poczt i Telegrafów (Dz. U. R. P. Nr. 5, poz. 26).

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.