Zm.: ustawa z dnia 22 czerwca 1925 r. o wyścigach konnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.56.408

Akt jednorazowy
Wersja od: 22 lipca 1936 r.

USTAWA
z dnia 14 lipca 1936 r.
o zmianie ustawy z dnia 22 czerwca 1925 r. o wyścigach konnych.

W ustawie z dnia 22 czerwca 1925 r. o wyścigach konnych (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 512) wprowadza się zmiany następujące:

1)
artykuł 2 otrzymuje brzmienie następujące:

"Art. 2. (1) Urządzanie wyścigów konnych wymaga zezwolenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

(2) Zezwolenie na urządzanie wyścigów konnych może być udzielone jedynie zarejestrowanym towarzystwom popierania hodowli koni, których statuty odpowiadają wzorowi, ustalonemu przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, i pod warunkiem, że członkowie tych towarzystw nie mogą z tytułu swego członkostwa otrzymywać z urządzania wyścigów żadnych korzyści osobistych i że wyścigi będą się odbywały ze ścisłem przestrzeganiem prawideł wyścigowych, ustalonych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

(3) Zezwolenie może być wydane na określony termin lub bezterminowo i może być w każdym czasie cofnięte.";

2)
artykuł 5 otrzymuje brzmienie następujące:

"Art. 5. (1) Wzajemne zakłady (totalizator) mogą być urządzane za zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych przez towarzystwa popierania hodowli koni na torach wyścigowych i tylko przy próbach koni galopem, w których o wyniku decyduje szybkość.

(2) Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może zezwolić na urządzanie wzajemnych zakładów (totalizatora) przy próbach koni, określonych w ust. (1), również poza obrębem torów wyścigowych.

(3) Dochody towarzystw popierania hodowli koni z obrotów wzajemnych zakładów będą używane wyłącznie na pokrycie kosztów, związanych z urządzaniem wyścigów i wzajemnych zakładów oraz na cele hodowlane, a w szczególności na:

a) nagrody wyścigowe,

b) premje wyścigowe,

c) nagrody i premje na wystawach, pokazach i konkursach koni,

d) kupno ogierów i klaczy pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej,

e) subwencjonowanie innych towarzystw wyścigowych, organizacyj lub instytucyj, mających na celu hodowlę koni,

f) urządzanie i utrzymywanie torów wyścigowych i punktów kopulacyjnych dla koni pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej.".

3)
artykuł 7 otrzymuje brzmienie następujące:

"Art. 7. (1) Od stawek we wzajemnych zakładach odliczane będą:

1) 9% na cele, określone w art. 5 ust. (3),

2) 3% na cele związane z hodowlą koni, stosownie do uznania Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

(2) Gmina, na której obszarze odbywają się wyścigi konne, może pobierać od stawek we wzajemnych zakładach lub od wygranych we wzajemnych zakładach podatek w wysokości nieprzekraczającej 1%.

(3) Na rzecz Funduszu Pracy pobierana będzie od stawek we wzajemnych zakładach specjalna opłata w wysokości 1 %.

(4) Poza określonemi w ustępach poprzedzających żadne odliczenia ani podatki lub opłaty od stawek i wygranych we wzajemnych zakładach pobierane nie będą.";

4)
artykuł 11 otrzymuje brzmienie następujące:

"Art. 11. (1) Kto:

1) urządza wyścigi konne, nie mając na to zezwolenia (art. 2),

2) ofiarowuje zakład lub bierze udział albo pośredniczy w zakładach, urządzanych wbrew przepisom art. 5 ust. (1) i (2), a pozostających w związku z wyścigami konnemi - podlega karze aresztu do trzech miesięcy i grzywny do 3.000 zł albo jednej z tych kar.

(2) Kto wydaje lub ogłasza programy wyścigowe bez zezwolenia towarzystwa, urządzającego wyścigi, podlega karze aresztu do jednego miesiąca i grzywny do 1.000 zł albo jednej z tych kar.

(3) Stawki w zakładach, urządzanych bez zezwolenia (art. 5), ulegają przepadkowi.

(4) Orzecznictwo należy do powiatowej władzy administracji ogólnej";

5)
artykuł 12 do 15 skreśla się.
(1)
Zezwolenia na urządzanie wyścigów konnych i wzajemnych zakładów (totalizatora), udzielone towarzystwom popierania hodowli koni na podstawie przepisów dotychczasowych, jeżeli przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych nie zostaną cofnięte, zachowują swą moc nadal. Towarzystwa popierania hodowli koni, które zezwolenia te uzyskały, obowiązane są w ciągu 3 miesięcy od dnia ustalenia przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych wzoru statutu (art. 1 ust. (2)) dostosować swe statuty do tego wzoru.
(2)
Do czasu ustalenia przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych prawideł wyścigowych, towarzystwa popierania hodowli koni powinny stosować się do dotychczasowych prawideł wyścigowych, uznanych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

Nazwę "towarzystwa wyścigów konnych", użytą wielokrotnie w ustawie z dnia 22 czerwca 1925 r. o wyścigach konnych (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 512) - zastępuje się nazwą "towarzystwa popierania hodowli koni".

Upoważnia się Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolitego tekstu ustawy z dnia 22 czerwca 1925 r. o wyścigach konnych (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 512) z uwzględnieniem zmian, wynikających z przepisów, wydanych do dnia ogłoszenia jednolitego tekstu, oraz z zastosowaniem nowej numeracji poszczególnych artykułów i ich części.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.