Zm.: ustawa postępowania cywilnego, obowiązująca w okręgach sądów apelacyjnych: w Warszawie, Lublinie i Wilnie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.38.380

Akt jednorazowy
Wersja od: 26 marca 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 marca 1928 r.
w sprawie zmian w ustawie postępowania cywilnego, obowiązującej w okręgach sądów apelacyjnych: w Warszawie, Lublinie i Wilnie.

Na podstawie art. 44 ust 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:

Ustawa postępowania cywilnego, obowiązująca w okręgach sądów apelacyjnych: w Warszawie, Lublinie i Wilnie, ulega uzupełnieniom następującym:

1)
Do art. 186 dodaje się. ust. 2 treści następujące:

"Skargi kasacyjne nie są dopuszczalne, jeżeli wartość przedmiotu zaskarżenia nie przenosi 300 złotych, wyjąwszy skargi w sprawach ze stosunków najmu usług osobistych i rzeczy lub dzierżawy, o ile nie dotyczą wyłącznie zapłaty ceny najmu rzeczy lub dzierżawy."

2)
Do art. 190 dodaje się ust. 2 treści następującej:

"Przy podaniu o uchylenie wyroku sądu okręgowego składa się kaucję w ilości 75 zł., bez czego podane nie ulega przyjęciu. W razie nieuwzględnienia przez Sąd Najwyższy podania o uchylenie wyroku - kaucja przechodzi na rzecz Skarbu; w razie zaś uwzględnienia - zwraca się temu, kto ją złożył. Kaucji nie składają instytucje państwowe".

3)
Do art. 190 dodaje się ust. 2 treści następującej:

"Przy podaniu o uchylenie wyroku sądu apelacyjne; o składa się kaucję w ilości 300 zł., bez czego podanie nie ulega przyjęciu. W razie nieuwzględnienia przez Sąd Najwyższy podania o uchylenie wyroku - kaucja przechodzi na rzecz Skarbu; w razie zaś uwzględnienia - zwraca się temu, kto ją złożył. Kaucji nie składają instytucje państwowe".

4)
Po art. 972 dodaje się kolejne dwa artykuły w brzmieniu następującem:

"Art. 9721. Po otrzymaniu nakazu wykonawczego, dłużnik winien niezwłocznie wymienić komornikowi te z pośród znajdujących się w jego posiadaniu ruchomości, które do niego nie należą, lub za które nie uiścił całkowitej ceny kupna; jednocześnie dłużnik wskaże właściciela tych ruchomości, bądź wierzyciela pozostałej ceny kupna, z podaniem dokładnego ich adresu. Komornik natychmiast, nie wstrzymując toku egzekucji, zawiadomi osoby, wskazane mu przez dłużnika, za pobraniem od nich kosztów zawiadomienia."

"Art. 9722. Za uchylenie się od zawiadomienia komornika, lub za udzielenie wiadomości niezgodnych z prawdą, dłużnik ulegnie z decyzji sądu grzywnie od 50 do 1.000 złotych ze skutkami, przewidzianemi w art. 59 K. K. Grzywna powyższa, po pokryciu szkód i strat, wynikłych z uchybienia dłużnika, przechodzi na Skarb Państwa."

5)
Do art. 1361 dodaje się ust. 2 i 3 treści następującej:

"Do podania o pojednaniu dotyczącem przeniesienia prawa własności nieruchomości ziemskiej, bądź uregulowania służebności, - dołącza się dowód zgody władz ziemskich na zawarcie układu w tych wypadkach, kiedy przedmiotem układu jest czynność prawna wymagająca według przepisów obowiązujących zezwolenia tych władz.

W razie niezłożenia dowodu zgody władz ziemskich - podanie o pojednaniu pozostawia się bez biegu ze skutkami, przewidzianemi w art. 270."

6)
Do art. 1364 dodaje się ust. 3 treści następującej:

"Protokół pojednania dotyczącego przeniesienia prawa własności nieruchomości ziemskiej, lub uregulowania służebności nabiera mocy, przewidzianej w ustępie poprzednim, i może być wykonany dopiero po złożeniu przez jedną ze stron dowodu zgody właściwych władz ziemskich na zawarcie układu, o ile przedmiotem układu jest czynność prawna, wymagająca według przepisów obowiązujących, zezwolenia tych władz".

7)
Do art. 1395 dodaje się ust. 2 treści następującej:

"Z wyroku sądu polubownego, dotyczącego przeniesienia prawa własności nieruchomości ziemskiej, lub uregulowania służebności, tytuł wykonawczy może być wydany dopiero po złożeniu przez stronę dowodu zgody właściwych władz ziemskich jeżeli przedmiotem wyroku sądu polubownego są czynności prawne, wymagające według przepisów obowiązujących zezwolenia tych władz."

Przy zastosowaniu postanowienia p. 1 art. 1 do spraw, w których skargi kasacyjne już założono, na żądanie skarżącego będzie mu zwrócony wpis przezeń uiszczony.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości, a co do przepisów, dodanych do art. 1361, 1364, 1395, - w porozumieniu z Ministrem Reform Rolnych.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie piątego dnia po ogłoszeniu.