Zm.: ustawa o działalności gospodarczej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.26.149

Akt jednorazowy
Wersja od: 24 kwietnia 1990 r.

USTAWA
z dnia z dnia 6 kwietnia 1990 r.
o zmianie ustawy o działalności gospodarczej.

W ustawie z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 41, poz. 324) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 24 w ust. 1 wyrazy "spółki i spółdzielnie, w których uczestniczą adwokaci lub radcowie prawni" zastępuje się wyrazami "adwokatów lub radców prawnych oraz przez spółki i spółdzielnie z ich udziałem";
2)
po rozdziale 4 dodaje się rozdział 4a w brzmieniu:

"Rozdział 4a

Zakaz konkurencji

Art. 25a. 1. Osoba pełniąca kierownicze funkcje w podmiotach gospodarczych nie może zajmować się interesami konkurencyjnymi, a w szczególności uczestniczyć w spółkach konkurencyjnych jako wspólnik lub członek władz.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na własny rachunek.

3. Przez osobę pełniącą kierowniczą funkcję rozumie się kierownika, zastępcę kierownika, głównego księgowego oraz inne osoby wchodzące w skład organów zarządzających podmiotów gospodarczych.

Art. 25b. 1. Prowadzenie przez osobę wymienioną w art. 25a ust. 1 działalności konkurencyjnej w stosunku do interesów podmiotu gospodarczego, w którym jest zatrudniona bądź którego interesy reprezentuje, stanowi podstawę uzasadniającą odwołanie jej ze stanowiska kierowniczego lub rozwiązanie stosunku pracy w trybie określonym w kodeksie pracy lub w przepisach szczególnych.

2. Podmiot gospodarczy może żądać od osoby wymienionej w art. 25a ust. 1 naprawienia szkody wyrządzonej naruszeniem zakazu konkurencji. Roszczenie to przedawnia się z upływem roku od powzięcia wiadomości o wyrządzeniu szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od naruszenia zakazu konkurencji.

Art. 25c. 1. Powierzenie funkcji kierowniczej w podmiocie gospodarczym może być uzależnione od powstrzymania się od podejmowania dodatkowych zajęć zarobkowych.

2. W stosunku do osoby, o której mowa w art. 25a ust. 1, można również zastrzec w umowie obowiązek powstrzymania się od zajmowania się interesami konkurencyjnymi na okres do roku od dnia zaprzestania pełnienia tej funkcji (klauzula konkurencyjna). Do ważności tej umowy wymaga się formy pisemnej i zamieszczenia w niej zobowiązania zakładu pracy (pracodawcy) do wypłacania pracownikowi przez czas trwania ograniczenia co najmniej połowy przeciętnego wynagrodzenia pobieranego w ostatnim roku pełnienia funkcji kierowniczej. Odszkodowanie to wypłaca się najpóźniej w końcu każdego miesiąca kalendarzowego. Roszczenia z tego tytułu przedawniają się z upływem 3 lat od dnia, w którym stały się wymagalne.

Art. 25d. Postanowienia art. 25a-25c nie naruszają zakazu konkurencji przewidzianego w przepisach szczególnych."

Ustawa wchodzi w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.