Zm.: rozporządzenie z dnia 6 grudnia 1922 r. w przedmiocie utworzenia i organizacji okręgowych urzędów ubezpieczeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.38.337

Akt jednorazowy
Wersja od: 21 maja 1930 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 9 maja 1930 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1922 r. w przedmiocie utworzenia i organizacji okręgowych urzędów ubezpieczeń.

Na podstawie art. 98 i art. 102 ustawy z dnia 19 maja 1920 r. o obowiązkowem ubezpieczeniu na wypadek choroby (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 272 i Dz. Urz. T. Komisji Rząd, Śląska Ciesz. 1921 r. Nr. 10, poz. 222) zarządzam co następuje:
Do rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 6 grudnia 1922 r. w przedmiocie utworzenia i organizacji okręgowych urzędów ubezpieczeń (Dz. U. R. P. Nr. 116, poz. 1059) wprowadza się zmiany następujące:
1)
§ 1 wymienionego rozporządzenia otrzymuje brzmienie następujące:

"§ 1. Ustanawia się okręgowe urzędy ubezpieczeń:

a) z siedzibą w Warszawie dla m. st. Warszawy i województw: warszawskiego, białostockiego, wileńskiego, nowogródzkiego, poleskiego, wołyńskiego, dla województwa łódzkiego z wyjątkiem powiatów wieluńskiego i radomskowskiego, dla powiatów: węgrowskiego, sokołowskiego, siedleckiego, konstantynowskiego, bialskiego, radzyńskiego, łukowskiego, garwolińskiego, puławskiego, lubartowskiego i włodawskiego województwa lubelskiego oraz dla powiatów kozienickiego, radomskiego, opoczyńskiego i koneckiego województwa kieleckiego;

b) z siedzibą we Lwowie dla województw: lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, krakowskiego, kieleckiego z wyjątkiem powiatów: kozienickiego, radomskiego, opoczyńskiego i koneckiego, dla powiatów: bielskiego i cieszyńskiego województwa śląskiego, wieluńskiego i radomskowskiego województwa łódzkiego oraz dla powiatów lubelskiego, chełmskiego, krasnostawskiego, janowskiego, biłgorajskiego, zamojskiego, tomaszowskiego i hrubieszowskiego województwa lubelskiego".

2)
Po § 1-ym wymienionego powyżej rozporządzenia wstawia się nowe paragrafy: § 1-a i § 1-b o treści następującej:

"§ 1-a. Na terytorjum okręgowego urzędu ubezpieczeń w Warszawie utworzona zostaje ekspozytura tego urzędu z siedzibą w Wilnie, obejmująca swą działalnością województwa: wileńskie i nowogródzkie, powiaty: suwalski, augustowski, sokólski, grodzieński i wołkowyski województwa białostockiego oraz powiaty: łuniniecki, stoliński i sarneński województwa poleskiego.

Na terytorjum okręgowego urzędu ubezpieczeń we Lwowie utworzona zostaje ekspozytura tego urzędu z siedzibą w Krakowie, obejmująca swą działalnością województwo krakowskie, powiaty: bielski i cieszyński województwa śląskiego, powiaty: częstochowski, zawierciański, będziński, włoszczowski, olkuski, jędrzejowski, miechowski, kielecki, stopnicki i pińczowski województwa kieleckiego oraz powiaty wieluński i radomskowski województwa łódzkiego.

§ 1-b. Na czele ekspozytury stoi kierownik podległy służbowo dyrektorowi właściwego okręgowego urzędu ubezpieczeń.

Ekspozytury okręgowych urzędów ubezpieczeń nie są uprawnione do wydawania decyzyj i orzeczeń w charakterze władz nadzorczych I instancji. Wykonywają one jedynie czynności pomocnicze w zakresie nadzoru nad kasami chorych, działającemi na ich terytorjum oraz współpracy z okręgowemi związkami, do których należą wymienione kasy.

W szczególności do zadań ekspozytury należy:

1) przeprowadzanie lustracyj kas chorych i przedkładanie właściwemu okręgowemu urzędowi ubezpieczeń sprawozdań z tych lustracyj wraz z ewentualnemi wnioskami;

2) badanie miesięcznych bilansów surowych kas chorych oraz przedkładanie ich wraz z ewentualnemi wnioskami właściwemu okręgowemu urzędowi ubezpieczeń;

3) gromadzenie i przesyłanie do właściwego okręgowego urzędu ubezpieczeń wymaganych od kas chorych materjałów statystycznych i czuwanie nad terminowem ich przedkładaniem przez kasy;

4) badanie zażaleń na kasy chorych, przeprowadzenie potrzebnych w tym celu dochodzeń, żądanie wyjaśnień i t. p.;

5) udział kierownika ekspozytury w posiedzeniach zarządu właściwego okręgowego związku kas chorych w charakterze przedstawiciela władzy nadzorczej, o ile władza ta nie wydeleguje w poszczególnych wypadkach innego przedstawiciela;

6) wykonywanie innych czynności na polecenie okręgowego urzędu ubezpieczeń z zastrzeżeniem wyrażonem w ustępie drugim niniejszego paragrafu".

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w dwa miesiące po jego ogłoszeniu. Z dniem tym tracą moc obowiązującą rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej: z dnia 26 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 48, poz. 491), z dnia 17 grudnia 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 113, poz. 1007), z dnia 28 listopada 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr. 122, poz. 876) z dnia 2 maja 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 42, poz. 378) i z dnia 15 czerwca 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 369)