Zm.: rozporządzenie z dnia 4 sierpnia 1927 r. o regulaminie wyborczym, obowiązującym przy przeprowadzaniu wyborów członków sejmików wojewódzkich, przewodniczących sejmików wojewódzkich i członków wydziałów wojewódzkich oraz odnośnych zastępców w województwach poznańskim i pomorskim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.23.206

Akt jednorazowy
Wersja od: 7 kwietnia 1938 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 31 marca 1938 r.
o zmianie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 4 sierpnia 1927 r. o regulaminie wyborczym, obowiązującym przy przeprowadzaniu wyborów członków sejmików wojewódzkich, przewodniczących sejmików wojewódzkich i członków wydziałów wojewódzkich oraz odnośnych zastępców w województwach poznańskim i pomorskim.

Na podstawie §§ 4 i 10 rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 12 sierpnia 1921 r. o wyborach do sejmików wojewódzkich (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 491) w brzmieniu ustawy z dnia 14 marca 1927 r. o zmianie tego rozporządzenia (Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 298) zarządzam co następuje:
W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 4 sierpnia 1927 r. o regulaminie wyborczym, obowiązującym przy przeprowadzaniu wyborów członków sejmików wojewódzkich, przewodniczących sejmików wojewódzkich i członków wydziałów wojewódzkich oraz odnośnych zastępców w województwach poznańskim i pomorskim (Dz. U. R. P. Nr 81, poz. 707) wprowadza się zmiany następujące:
1)
w § 1 w ust. 1 wyrazy "sejmiki powiatowe" zastępuje się wyrazami "rady powiatowe";
2)
w § 1 w ust. 2 wyrazy "sejmiku powiatowego" zastępuje się wyrazami "rady powiatowej";
3)
w § 2 wyrazy "powiatach miejskich" zastępuje się wyrazami "miastach wydzielonych z powiatowych związków samorządowych", wyrazy "powiatach wiejskich" zastępuje się wyrazami "powiatowych związkach samorządowych", wyrazy "sejmiku powiatowego" zastępuje się wyrazami "rady powiatowej", wyraz "sejmiku" zastępuje się wyrazem "rady";
4)
w § 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie następujące: "Jeżeli wybiera się dwóch członków sejmiku wojewódzkiego i taką samą liczbę ich zastępców, głosowanie odbywa się oddzielnie na członków a oddzielnie na zastępców. Wybory są tajne i dokonywane są względną większością głosów (§ 13).";
5)
w § 5 wyrazy "sejmiku powiatowego" zastępuje się wyrazami "rady powiatowej";
6)
§ 6 otrzymuje brzmienie: "W przypadku wskazanym w ust. 1 § 4 każdemu wyborcy służy w terminie oznaczonym przez przewodniczącego na posiedzeniu, zwołanym dla przeprowadzenia wyborów, prawo zgłoszenia po jednym kandydacie na członka sejmiku i na zastępcę. Zgłoszenie to powinno zawierać imię i nazwisko kandydata. Do zgłoszenia powinno być dołączone podpisane przez kandydata oświadczenie, że zgadza się na zgłoszenie kandydatury i w razie wyboru - wybór przyjmie. Zgłoszenie nie odpowiadające tym wymogom jest nieważne.

W przypadku wymienionym w ustępie pierwszym głosujący umieszcza na karcie głosowania imię i nazwisko jednego kandydata.

W razie zgłoszenia tylko dwóch kandydatów głosowanie się nie odbywa, a zgłoszeni kandydaci są wybrani.";

7)
w § 9 ust. 1 wyrazy "sejmiku powiatowego" zastępuje się wyrazami "rady powiatowej";
8)
w § 11 ust. 2 wyrazy "sejmik powiatowy" zastępuje się wyrazami "radę powiatową";
9)
§ 13 otrzymuje brzmienie następujące: "Gdy wybory przeprowadza się sposobem określonym w § 4 ust. 1 za wybranych należy uważać kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą ilość głosów. W razie równości głosów rozstrzyga los, wyciągnięty przez przewodniczącego.";
10)
§ 17 skreśla się;
11)
§ 20 otrzymuje brzmienie następujące: "Wybory przewodniczącego sejmiku wojewódzkiego i jego zastępcy tudzież przewodniczącego wydziału wojewódzkiego i jego zastępcy oraz starosty krajowego są tajne i dokonywane są bezwzględną większością głosów. Na każde z wymienionych stanowisk wybory dokonywane są oddzielnie.

Co do zgłaszania kandydatów stosuje się odpowiednio przepisy § 6.

Za wybranego należy uważać kandydata, na którego oddano więcej niż połowę ważnych głosów. Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie otrzymał takiej liczby głosów, następuje ściślejszy wybór między tymi kandydatami, którzy otrzymali największą ilość głosów. Wybór ten, o ile głosy padły na więcej niż 4 osoby, należy ograniczyć do tych 4 osób, które w pierwszym głosowaniu otrzymały najwięcej głosów. Jeżeli także w drugim głosowaniu na żadnego kandydata nie oddano więcej aniżeli połowy ważnych głosów, następuje wybór ściślejszy między tymi dwoma kandydatami, którzy przy tym głosowaniu otrzymali najwięcej głosów. W razie równości głosów rozstrzyga los, wyciągnięty przez przewodniczącego, który z tych kandydatów ma być dopuszczony do ściślejszego wyboru. W razie równości głosów w trzecim głosowaniu o wyborze rozstrzyga również los wyciągnięty przez przewodniczącego.

Przy wyborze reszty członków wydziału wojewódzkiego stosuje się odpowiednio przepisy, zawarte w § 4 ust. 2, §§ 7 i 8 ust. 3, § 10 oraz § 14 regulaminu niniejszego.

Poza tym przy wyborach stosuje się odpowiednio przepisy tego regulaminu, jeżeli z przepisów paragrafu niniejszego nie wynika inaczej.";

12)
§ 21 otrzymuje brzmienie następujące: "Przeciw postępowaniu przy wyborach może każdy członek sejmiku wojewódzkiego wnieść w ciągu 3 dni po dokonaniu wyborów zarzuty do Ministra Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem przewodniczącego sejmiku wojewódzkiego. Minister Spraw Wewnętrznych decyduje ostatecznie".
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.