Zm.: rozporządzenie z dnia 31 października 1920 r. w przedmiocie opłaty stemplowej od kart do gry.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.74.674

Akt jednorazowy
Wersja od: 28 marca 1923 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 21 sierpnia 1922 r.
zmieniające niektóre postanowienia rozporządzenia z dnia 31 października 1920 r. w przedmiocie opłaty stemplowej od kart do gry.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 6 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 101, poz. 666) zarządza się co następuje:
W napisie rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104, poz. 690) ulegają skreśleniu wyrazy "-na obszarze b. dzielnic rosyjskiej i austrjackiej - ". Rozporządzenie to ulega nadto zmianie w niżej wyszczególnionych paragrafach względnie ustępach, które otrzymują brzmienie następujące:

§ 5. ustęp trzeci: "Władzami takiemi są: na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej-z wyjątkiem Ziemi Wileńskiej - urzędy skarbowe podatków i opłat skarbowych (w Warszawie tylko l-y, w Lodzi tylko II urząd skarbowy podatków, i opłat skarbowych) ; na obszarze Ziemi Wileńskiej - urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych w Wilnie; na obszarze b. dzielnicy austrjackiej-dyrekcje okręgów skarbowych; na obszarze b. dzielnicy pruskiej - urzędy skarbowe podatków pośrednich (akcyzowe)".

§ 13: "Grzędami powołanemi do stemplowania kart do gry są: 1 urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych w Warszawie, 11 urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych w Łodzi, urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych w Wilnie, kasa skarbowa A we Lwowie, oraz urząd skarbowy podatków pośrednich (akcyzowy) w Poznaniu".

§ 15: ustępy pierwszy i drugi: "Wytwórca kart do gry otrzymuje banderole bezpłatnie z kasy skarbowej. W tym celu składa zamówienie w dwóch egzemplarzach, według załączonego wzoru 2. Wytwórca ma każde zamówienie przed złożeniem go kasie skarbowej zaopatrzyć w numer kolejny, oraz przedstawić je urzędowi powołanemu do stemplowania (§ 13), który na jednym egzemplarzu umieści klauzulę: "Wydać" oraz datę, podpis naczelnika urzędu lub jego zastępcy i pieczęć urzędu.

Ten egzemplarz zatrzyma kasa skarbowa celem usprawiedliwienia rozchodu, drugi zaś egzemplarz zwróci wytwórcy, po uprzedniem umieszczeniu klauzuli "Wydano" oraz daty podpisu i pieczęci.

§ 19. ustęp pierwszy: "Przed stemplowaniem kart do gry należy złożyć kasie skarbowej deklaracją, sporządzoną wedle wzoru 3 i wpłacić kwotę w niej podaną".

§ 31: "II. urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych w Łodzi, urząd skarbowy podatków pośrednich (akcyzowy) w Poznaniu i urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych w Wilnie będą aż do dalszego zarządzenia wytłaczać znak stemplowy (§ 17) w całości (zarówno pole środkowe jak i pole środkowe jak i pole zewnętrzne) w barwie czarnej".

§§ 1 do 31 rozporządzenia z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104 poz. 690), w brzmieniu ustalonem w § 1 rozporządzenia niniejszego, obowiązują na całym obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem Województwa Śląskiego.

Rozporządzenie z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104 poz. 691) uchyla się.

Dla obszaru Ziemi Wileńskiej ustanawia się następujące przepisy przejściowe:
I.
Ktokolwiek na obszarze Ziemi Wileńskiej posiadać będzie w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia więcej niż dwie talje kart do gry, nieostemplowanych w sposób przewidziany w rozporządzeniach Ministra Skarbu z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104 poz. 690) i z dnia 6 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 67 poz. 437) lub w rozporządzeniu Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104 poz. 691), obowiązany będzie zgłosić karty tego rodzaju w następujący sposób:
a)
Talje kart do gry, oklejone banderolą, prze widzianą w przepisach, które dotychczas obo wiązywały na obszarze Ziemi Wileńskiej, ma posiadacz złożyć w przeciągu miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego rozporzą dzenia bądź w urzędzie skarbowym akcyz i monopolów -państwowych w Wilnie, bądź w jednym z urzędów skarbowych podatków i opłat skarbowych, składając równocześnie w dwóch egzemplarzach deklarację, zawiera jącą imię, nazwisko i adres składającego oraz ilość złożonych talji.

Urząd skarbowy, sprawdziwszy, że karty oklejone są banderolą przewidzianą w dotychczasowych przepisach, stwierdzi to na jednym egzemplarzu deklaracji oraz przez wytłoczenie małej pieczęci urzędowej na opakowaniu i zwróci stronie wspomniany egzemplarz deklaracji wraz z kartami.

b)
Zgłoszenie kart do gry, niezaopatrzonych w banderolę wedle dotychczasowych przepi sów, winno nastąpić w przeciągu miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego rozpo rządzenia w kasie skarbowej za pomocą de klaracji, sporządzonej w dwóch egzempla rzach według wzoru 5, załączonego do rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104 poz. 690). Równocześnie ze zgłoszeniem ma nastąpić uiszczenie sumy wskazanej w deklaracji. Kasa skarbowa zatrzymuje jeden egzemplarz, drugi zaopatrzony w pokwitowanie z uiszczenia opłaty, zwraca stronie. Strona ma ten egzemplarz drugi, oraz odnośne talje kart do gry złożyć w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia kasie skarbowej. Kasa, sprawdziwszy zgodność złożonej ilości talji. z podaną w deklaracji, oraz należyte obliczenie opłaty stemplowej, ustanowionej w art 3 (ustępie pierwszym) ustawy z dnia 7 kwietnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 38 poz. 315), zaopatrzy wierzchnią kartę każdej talji w znak stemplowy i umieści na opakowaniu (pismem lub w sposób mechaniczny) uwagę:

"Opłata stemplowa ...... marek ...... fen ...... uiszczona dnia ...... 1921 r."; uwaga ta ma być podpisana i stwierdzona pieczęcią urzędową. Znak stemplowy wykonany będzie przez wytłoczenie małej pieczęci urzędowej.

Kasa skarbowa stwierdza dokonane ostemplowanie na egzemplarzu deklaracji, zaopatrzonym w pokwitowanie z uiszczenia opłaty i zwraca go stronie razem z kartami.

II.
Począwszy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zabrania się sprzedaży kart do gry, nieostemplowanych w sposób, wskazany w rozporządzeniach Ministra Skarbu z dnia 31 października 1920 r. (Dz. G. R. P. № 104 poz. 690) lub z dn. 6 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 67 poz. 437), lub w ustępie 1 niniejszego paragrafu, lub w rozporządzeniu Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104 poz. 691).
III.
Kto do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zajmował się sprzedażą kart do gry i zamierza zajmować się nią nadal, winien w przeciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wnieść do władzy skarbowej podanie, o zezwolenie na dalszą sprzedaż (§ 27 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104 poz. 690). O ileby tego nie uczynił, winien zaniechać sprzedaży z dniem, w którym upływa termin trzymiesięczny, wyżej określony.

W razie załatwienia odmownego, władza skarbowa wyznaczy termin, do którego wolno sprzedawać zapasy, posiadane w dniu otrzymania decyzji odmownej. Po upływie tego terminu dalsza sprzedaż jest zabronioną.

Każdy sprzedawca kart do gry winien najpóźniej z upływem dwóch tygodni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia założyć i prowadzić księgę sprzedaży (§ 28 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 października 1920 r. (Dz. U. R. P. № 104, poz. 690) bez względu na to, czy uzyskał zezwolenie na handel kartami do gry lub czy sprawa tego zezwolenia nie jest jeszcze rozstrzygnięta.

W księdze tej ma uwidocznić zapas kart do gry, posiadany w dniu założenia księgi. W razie posiadania kart, ostemplowanych dodatkowo w myśl ustępu 1 niniejszego paragrafu, należy deklaracją przewidzianą w powołanym ustępie 1, przechować jako załącznik księgi sprzedaży.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w tydzień po ogłoszeniu.
1 § 1 zmieniony przez § 3 rozporządzenia z dnia 15 marca 1923 r. w przedmiocie utworzenia kas skarbowych we Lwowie i w Krakowie, oraz częściowa zmiana rozporządzenia z dnia 21 sierpnia 1922 r. o opłacie stemplowej od kart do gry (Dz.U.23.31.201) z dniem 28 marca 1923 r.