Zm.: rozporządzenie z dnia 27 lutego 1934 r. w sprawie kwalifikacyj sekretarzy gminnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.4.21

Akt jednorazowy
Wersja od: 23 stycznia 1939 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 10 stycznia 1939 r.
o zmianie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 lutego 1934 r. w sprawie kwalifikacyj sekretarzy gminnych.

Na podstawie art. 13 ust. (4) oraz art. 121 i 129 ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorialnego (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 294) zarządzam, co następuje:
W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 lutego 1934 r. w sprawie kwalifikacyj sekretarzy gminnych (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 144) wprowadza się zmiany następujące:
1)
§ 2 ust. 3 otrzymuje brzmienie następujące:

"Pracownicy samorządowi, którzy przed wejściem w życie rozporządzenia niniejszego pozostawali na stanowisku zastępcy sekretarza gminnego (pierwszego pomocnika) w gminach wiejskich na obszarze województw białostockiego, kieleckiego, lubelskiego, nowogródzkiego, poleskiego, wileńskiego i wołyńskiego oraz na obszarze województw łódzkiego i warszawskiego w granicach sprzed wejścia w życie ustawy z dnia 12 czerwca 1937 r. o zmianie granic województw: poznańskiego, pomorskiego, warszawskiego i łódzkiego (Dz. U. R. P. Nr 46, poz. 350), mogą być do dnia 1 stycznia 1941 r. powołani na stanowiska sekretarza gminnego bez obowiązku składania egzaminu zastępczego, jeżeli odpowiadają następującym warunkom łącznie:

a) wykażą się co najmniej 5-letnią nieprzerwaną służbą na stanowisku zastępcy sekretarza gminnego (pierwszego pomocnika), bądź też 6-letnią służbą z przerwami, wynoszącymi w tym okresie łącznie nie więcej niż 12 miesięcy; przerwy wywołane czynną służbą wojskową (zasadniczą, przeszkoleniem lub ćwiczeniami wojskowymi) nie mają wpływu przy obliczaniu powyższego 5 lub 6-letniego okresu;

b) wykażą się wykształceniem w zakresie co najmniej publicznej szkoły powszechnej;

c) zdadzą egzamin praktyczny, wymagany w myśl § 1 pkt 3 rozporządzenia niniejszego.";

2)
§ 5 ust. 6 otrzymuje brzmienie następujące:

"Kandydaci na sekretarzy gminnych, którzy ukończyli Kurs Administracji Komunalnej przy Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie albo którzy ukończyli lub ukończą 5-miesięczny kurs w Instytucie Komunalnym w Warszawie, bądź Instytut Pracy Samorządu Terytorialnego, lub inny kurs, uznany przez Ministra Spraw Wewnętrznych za wystarczający, są zwolnieni od obowiązku składania egzaminu praktycznego.";

3)
w § 5 dodaje się nowy ust. 7 treści następującej:

"Kandydaci, o których mowa w ustępie poprzedzającym, muszą w każdym razie wykazać się pełnym okresem pracy przygotowawczej, wymaganym przepisami § 1 ust. 1 pkt 2) względnie ust. 2 tegoż paragrafu."

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.