Zm.: rozporządzenie z dnia 18 czerwca 1955 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.2.15

Akt jednorazowy
Wersja od: 25 stycznia 1956 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 stycznia 1956 r.
zmieniające rozporządzenie z dnia 18 czerwca 1955 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia.

Na podstawie art. 24 i 31 ust. 2. ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1955 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. Nr 25, poz. 153) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 dodaje się ust. 7 w brzmieniu:

"7. Pielęgniarkom, położnym i laborantom medycznym do okresów zatrudnienia wymienionych w ust. 5 i 6 wlicza się w całości lub części okresy wykonywania czynności fachowych przed uzyskaniem uprawnień zawodowych, a starszym felczerom i felczerom, którzy ukończyli 11/2-roczną szkołę felczerską - ponadto okres nauki w tej szkole.";

2)
§ 21 otrzymuje brzmienie:

"§ 21. 1. Pracownikom, którzy bezpośrednio przed dniem 1 lipca 1955 r. pobierali zgodnie z dotychczasowymi przepisami uposażenie wyższe od przysługującego im na podstawie niniejszego rozporządzenia, przyznaje się dodatek wyrównawczy w takiej wysokości, aby uposażenie wraz ze wszystkimi dodatkami nie było niższe od dotychczas przysługującego pracownikowi przy tej samej liczbie godzin pracy i przy takich samych warunkach zatrudnienia.

2. Pracownikom, którzy ze względu na pełnione funkcje i posiadane kwalifikacje pobierali bezpośrednio przed dniem 1 lipca 1955 r. uposażenie wyższe od przewidzianego w myśl dotychczasowych przepisów, przyznaje się dodatek wyrównawczy w wysokości określonej w ust. 1, pod warunkiem nabycia w zakreślonym terminie odpowiednich uprawnień zawodowych. W razie niedopełnienia w zakreślonym terminie tego warunku pracownik traci prawo do dodatku wyrównawczego."

Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom: Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej, Kolei, Finansów oraz Centralnej Radzie Związków Zawodowych.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1956 r. w części objętej § 1 pkt 1 oraz od dnia 1 lipca 1955 r. w części objętej § 1 pkt 2.