Zm.: rozporządzenie z dnia 13 listopada 1928 r. w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.44.378

Akt jednorazowy
Wersja od: 20 sierpnia 1930 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 9 kwietnia 1930 r.
w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa o zmianie rozporządzenia z dnia 13 listopada 1928 r. w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę.

Na podstawie art. 3, 5, 7 i 12 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o uregulowaniu wywozu kurzych jaj zagranicę (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 249) zarządza się co następuje:
W rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 13 listopada 1928 r. wydanem w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę (Dz. U. R. P. z 1929 r. Nr. 1, poz. 5) wprowadza się zmiany następujące:
I.
w § 1 dodaje się nowy ustęp końcowy:

"Przedsiębiorstwa, względnie składy przeróbcze, które zostały wykreślone z rejestru przedsiębiorstw eksportowych, stosownie do postanowień § 18 na skutek niezachowania przepisów niniejszego rozporządzenia, nie mogą być wpisane do rejestru ponownie, przed upływem 6-ciu miesięcy od dnia wykreślenia. Kierownikiem przedsiębiorstwa, względnie składu przeróbczego nie może być również przed upływem 6-ciu miesięcy od dnia wykreślenia kierownik przedsiębiorstwa, względnie składu przeróbczego, które w myśl powyższego zostało z rejestru wykreślone".

II.
w § 2 w ustępie 2 w ostatniem zdaniu zamiast wyrazów: "zawiadamia o dokonanym wpisie Ministerstwo Przemysłu i Handlu" wprowadza się wyrazy:

"przesyła bezzwłocznie odpis całego wpisu do Ministerstwa Przemysłu i Handlu".

III.
w § 4 dodaje się w końcu następujące zdanie:

"Władza rejestrująca winna zmiany powyższe wciągnąć do rejestru i zawiadomić o tem Ministerstwo Przemysłu i Handlu".

IV.
w § 7 dodaje się:

w punkcie a) w końcu pierwszego ustępu następujące zdanie:

"Pomieszczenia te winny być oddzielone ścianą stałą od wszelkich innych pomieszczeń"; w punkcie d) po wyrazie "personelu" dodaje się wyrazy: "najmniej z dwóch osób złożonego".

V.
§ 9 otrzymuje brzmienie następujące:

"Jaja świeże i czyste, przeznaczone na wywóz, należy sortować według następujących gatunków, oznaczonych wagą 1000 sztuk jaj:

1) powyżej 45 kg do 48 kg włącznie przy zachowaniu wagi przeciętnej 1000 szt. jaj od 46 kg do 47 kg włącznie;

2) powyżej 48 kg do 51 kg włącznie przy zachowaniu wagi przeciętnej 1000 szt. jaj od 49 kg do 50 kg włącznie;

3) powyżej 51 kg do 54 kg włącznie przy zachowaniu wagi przeciętnej 1000 szt. jaj od 52 kg do 53 kg włącznie;

4) powyżej 54 kg do 57 kg, włącznie przy zachowaniu wagi przeciętnej 1000 szt. jaj od 55 kg do 56 kg włącznie;

5) powyżej 57 kg do 62 kg włącznie przy zachowaniu wagi przeciętnej 1000 szt. jaj od 58,5 kg do 60,5 kg. włącznie;

6) powyżej 62 kg.

W każdym poszczególnym gatunku jaj może się znajdować najwyżej 12 % jaj, których waga nie odpowiada wadze danego gatunku".

VI.
w § 10 dodaje się po pierwszym ustępie ustęp nowy:

"Jaja posiadające komorę powietrzną o głębokości w porze wiosennej i letniej (kwiecień-sierpień) nie większej niż 5 mm, a pozatem odpowiadające warunkom poprzedniego ustępu, mogą być nazwane jajami "extra".

VII.
w § 13 w punkcie a) dodaje się w końcu wyrazy:

"Jaja świeże nazwane "extra" (§ 10 ustęp drugi) poza oznaczeniem wagi gatunku mogą mieć oznaczenie dodatkowe "extra" podane obok wagi gatunku".

VIII.
w § 14 ustęp 1 otrzymuje brzmienie następujące:

"Na obydwóch czołowych bokach skrzyni należy umieścić: numer porządkowy ładunku jaj, wychodzącego w danym roku kalendarzowym z danego składu przeróbczego, numer porządkowy skrzyni w danym ładunku, stempel, markę lub inny znak rozpoznawczy eksportującej firmy (§ 1 punkt a), oznaczenie jaj skrótem stosownie do § 13 niniejszego rozporządzenia, oraz napis "Polska". Żadne inne znaki, czy też napisy nie mogą się znajdować na skrzyni".

Pomiędzy ustępami 2 i 3 tegoż § 14 dodaje się nowy ustęp następujący:

"Ustala się następujące rozmiary powyższych numerów oraz znaków:

a) dla cyfr oznaczających numer porządkowy ładunku, numer porządkowy skrzyni w ładunku oraz wagę gatunku jaj:wysokość 2,5 cm wysokość liter "kg" - 1 cm,

szerokość 1 - 2 cm szerokość liter "kg" - 0,5 cm,

rozstawienie cyfr włącznie ze skrótem "kg" winno wynosić dla dwu cyfr i skrótu 5 - 6 cm, dla czterech cyfr i skrótu 10 - 11 cm;

b) dla liter "D" i "M" wysokość 2,5 cm, szerokość 1 - 2 cm,

c) dla skrótów "Frigor" i "Cale" - szerokość 6 cm wysokość liter 2,5 cm, szerokość liter 0,5 cm,

d) dla skrótu "secunda" - szerokość 8 cm, wysokość i szerokość liter jak w punkcie c),

e) dla skrótu "extra" - szerokość 8 cm, wysokość i szerokość liter jak w punkcie c),

f) wysokość liter "Polska" - 2,5 - 3 cm, szeszerokość napisu 14 - 15 cm,

g) znak firmy - wysokość 8 cm, szerokość 6 - 16 cm".

IX.
w § 15 dodaje się nowy ustęp końcowy:

"Nadto Izba Przemysłowo - Handlowa w Warszawie wyznaczy głównego inspektora z siedzibą w Warszawie, którego zadaniem będzie wykonywanie ogólnego nadzoru. Inspektora tego zatwierdzi Ministerstwo Przemysłu i Handlu po porozumieniu się z Ministerstwem Rolnictwa. Zasady wykonywania czynności nadzorczych przez głównego inspektora i inspektorów ustalone będą w trybie regulaminu przez Ministra Przemysłu i Handlu."

X.
w § 16 w końcu ustępu 1 dodaje się zdanie:

"Kontrola jaj może odbywać się również w innych miejscach a w szczególności w miejscach odprawy celnej".

ustęp 2 tegoż § 16 otrzymuje brzmienie następujące:

"Kontrolę jaj transportowanych w czasie przebiegu do miejsca odprawy celnej, przeprowadzać można tylko w wypadkach wyjątkowych, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że dany transport odbywa się z pogwałceniem przepisów regulujących wywóz jaj zagranicę; w tych wypadkach zatrzymanie jaj mogą spowodować przewidziane w § 15 niniejszego rozporządzenia organa nadzorcze, przyczem zatrzymane jaja winny być zbadane przez organ nadzorczy w ciągu 24 godzin od chwili zatrzymania".

XI.
Załącznik Nr. 4 do rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 13 listopada 1928 r. (Dz. U. R. P. z 1929 r. Nr. 1, poz. 5) otrzymuje brzmienie podane w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1930 r.

Do jaj nadanych do wywozu zagranicę za dokumentem przewozowym wystawionym najpóźniej w przeddzień wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosują się przepisy rozporządzenia z dnia 13 listopada 1928 r. (Dz. U. R. P. z 1929 r. Nr. 1, poz. 5) w brzmieniu niezmienionem.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

Czołowy bok skrzyni

10

11

Frigor 51-54 kg
POLSKA
Z. M.

Objaśnienie:

W ułamku 10/11 cyfra górna "10" oznacza kolejny numer transportu wychodzącego w danym roku kalendarzowym, cyfra dolna "11" oznacza kolejny numer skrzyni w danym ładunku.

"Frigor 51 - 54 kg" oznacza, że w danej skrzyni zawarte są jaja konserwowane w chłodni o wadze 1.000 szt. 51 - 54 kg.

Na miejscu oznaczonem "Z. M." powinien być umieszczony stempel, marka lub inny znak rozpoznawczy eksportującej firmy.

Wszystkie nazwy i numery powinny być oznaczone w przytoczonym wyżej wypadku w kolorze niebieskim.

1 § 1 zmieniony przez obwieszczenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 12 lipca 1930 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.30.58.473).