Zm.: rozporządzenie z dnia 12 czerwca 1954 r. w sprawie obowiązkowych dostaw zbóż.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.28.129

Akt jednorazowy
Wersja od: 14 lipca 1956 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 czerwca 1956 r.
zmieniające rozporządzenie z dnia 12 czerwca 1954 r. w sprawie obowiązkowych dostaw zbóż.

Na podstawie art. 14 pkt 5, art. 16, 23, 32 i 33 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 10 lipca 1952 r. o obowiązkowych dostawach zbóż (Dz. U. z 1952 r. Nr 32, poz. 214 i z 1953 r. Nr 33, poz. 133) zarządza się, co następuje:
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 czerwca 1954 r. w sprawie obowiązkowych dostaw zbóż (Dz. U. z 1954 r. Nr 28, poz. 109 oraz z 1955 r. Nr 24, poz. 147 i Nr 31, poz. 187) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 8 wyrazy "użytków rolnych przydzielonych do tymczasowego użytkowania i zagospodarowania" zastępuje się wyrazami "gruntów przydzielonych do zagospodarowania";
2)
w §§ 10 i 11 liczbę "11" zastępuje się liczbą "14";
3)
po § 13 dodaje się §§ 13a, 13b i 13c w brzmieniu:

"§ 13a. Z wyjątkiem przypadków określonych w § 13b stosuje się przy ustalaniu obowiązkowych dostaw zbóż ze zbiorów 1956 roku, bez względu na zmiany terytorialne, wynikłe na skutek utworzenia nowych powiatów i wprowadzenia reformy podziału administracyjnego wsi, normy dostaw stosowane w danej gromadzie (wsi) przy ustalaniu obowiązkowych dostaw zbóż ze zbiorów 1955 r.

§ 13b. 1. W województwach: koszalińskim, szczecińskim i zielonogórskim oraz w powiatach: sępoleńskim, inowrocławskim, żnińskim i mogileńskim województwa bydgoskiego, gnieźnieńskim i jarocińskim województwa poznańskiego, kutnowskim województwa łódzkiego, malborskim województwa gdańskiego, kozielskim i prudnickim województwa opolskiego, złotoryjskim, zgorzeleckim i lubańskim województwa wrocławskiego zmniejsza się obciążenie indywidualnych gospodarstw rolnych obowiązkowymi dostawami zbóż przez wprowadzenie obniżonych norm tych dostaw dla poszczególnych gromad i grup gospodarstw.

2. Na okres przejściowy, a mianowicie na lata gospodarcze 1956/57, 1957/58 i 1958/59 zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 1 obciążenie obowiązkowymi dostawami zbóż indywidualnych gospodarstw rolnych w powiatach: hrubieszowskim, tomaszowskim i biłgorajskim województwa lubelskiego.

3. W przypadkach rażących różnic w wysokości norm mogą być objęte zmniejszeniem obciążeń w obowiązkowych dostawach zbóż również gromady (wsie), które w związku ze zmianami w podziale administracyjnym kraju zostały włączone do województw lub powiatów wymienionych w ust. 1 i 2 bądź z tych województw lub powiatów wyłączone.

4. Obniżone normy obowiązkowych dostaw zbóż (ust. 1 i 2) zatwierdzają prezydia wojewódzkich rad narodowych.

§ 13c. Minister Skupu może w wyjątkowych przypadkach na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej wprowadzić zmiany w normach obowiązkowych dostaw zbóż w gromadach, w których w związku ze zmianami w podziale administracyjnym kraju wystąpią między poszczególnymi wsiami znaczne różnice w wysokości norm obowiązkowych dostaw zbóż.";

4)
rozdział 3 skreśla się;
5)
rozdział 4 otrzymuje tytuł: "Ustalanie wysokości obowiązkowych dostaw zbóż przez spółdzielnie produkcyjne";
6)
§§ 21 i 22 otrzymują brzmienie:

"§ 21. Podstawą do ustalania wysokości obowiązkowych dostaw zbóż przez spółdzielnie produkcyjne jest wyrażona w hektarach przeliczeniowych powierzchnia gruntów ornych spółdzielni wraz z działkami przyzagrodowymi członków spółdzielni oraz norma dostawy obowiązująca w danym powiecie (rejonie).

§ 22. Ustala się jednolite normy powiatowe, a w powiatach, w których między poszczególnymi rejonami istnieją znaczne różnice warunków gospodarczych - normy rejonowe.";

7)
w § 24 wyrazy "§ 25" zastępuje się wyrazami "§§ 25 i 26" i po wyrazie "rejonowej" dodaje się wyraz "przejściową";
8)
§§ 25 - 28 otrzymują brzmienie:

"§ 25. 1. W województwach: warszawskim, łódzkim, kieleckim, lubelskim, białostockim, olsztyńskim, stalinogrodzkim, krakowskim i rzeszowskim przejściowe normy ulgowe stosuje się do spółdzielni produkcyjnych, w których ilość hektarów przeliczeniowych gruntów ornych przypadająca średnio na jedną rodzinę członków spółdzielni nie uległa po zbiorach roku 1955 zmianie, a jednolita norma powiatowa (rejonowa) jest wyższa od normy dostaw, jaka obowiązywała daną spółdzielnię w roku gospodarczym 1955/56.

2. Do spółdzielni, które są położone w województwach wymienionych w ust. 1 i w których ilość hektarów przeliczeniowych gruntów ornych przypadająca średnio na jedną rodzinę członków spółdzielni zwiększyła się po zbiorach roku 1955, można w zależności od warunków gospodarczych zastosować jednolitą normę powiatową (rejonową) albo normę przejściową ulgową, nie niższą jednak od normy, jaka obowiązywała daną spółdzielnię w roku gospodarczym 1955/56.

§ 26. W województwach nie wymienionych w § 25 ust. 1 przejściowe normy ulgowe stosuje się w roku gospodarczym 1956/57 wyłącznie do spółdzielni, w których obowiązywały one w latach poprzednich, pod warunkiem, że zastosowanie przejściowej normy ulgowej jest uzasadnione sytuacją gospodarczą danej spółdzielni. Wysokość normy ulgowej nie może być jednak niższa od normy, jaka obowiązywała daną spółdzielnię w roku gospodarczym 1955/56.

§ 27. Decyzję w sprawie zastosowania do poszczególnych spółdzielni produkcyjnych przejściowej normy ulgowej i jej wysokości wydaje na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej Minister Skupu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.

§ 28. 1. Do nowozałożonych spółdzielni produkcyjnych stosuje się jednolitą normę powiatową (rejonową). Spółdzielniom tym obniża się w pierwszym roku prowadzenia zespołowej gospodarki rolnej wysokość obowiązkowych dostaw zbóż przypadających z gruntów, z których będą dokonane zbiory zespołowe - o 20%. Pierwszym rokiem prowadzenia zespołowej gospodarki rolnej jest rok, w którym po raz pierwszy dokonano zespołowych siewów wiosennych.

2. Obniżenie określone w ust. 1 stosuje się przy ustalaniu wysokości obowiązkowych dostaw zbóż.

3. Nowozałożonym spółdzielniom produkcyjnym, których członkami są przeważnie chłopi małorolni i w których ilość hektarów przeliczeniowych gruntów ornych przypadająca średnio na jedną rodzinę członków spółdzielni jest nieznaczna, Minister Skupu na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej obniży wysokość obowiązkowych dostaw zbóż odpowiednio do możliwości produkcyjnych poszczególnych spółdzielni.";

9)
po § 28 dodaje się §§ 28a, 28b i 28c w brzmieniu:

"§ 28a. 1. W spółdzielniach produkcyjnych, w których przejściowo w roku wstąpienia do spółdzielni wszyscy lub część członków zbiera zboże ozime indywidualnie, wysokość obowiązkowych dostaw zbóż ustala się oddzielnie dla poszczególnych członków zbierających zboża ozime indywidualnie.

2. Przy ustalaniu wysokości obowiązkowych dostaw dla spółdzielni od obszarów użytkowanych zespołowo przyjmuje się powierzchnię gruntów ornych spółdzielni pomniejszoną o obszar przejściowo użytkowany indywidualnie.

3. Wysokość obowiązkowych dostaw z obszaru, z którego członek spółdzielni zbiera zboża ozime indywidualnie, ustala się na podstawie normy obowiązującej indywidualne gospodarstwa rolne, posiadające tyle hektarów przeliczeniowych gruntów ornych, ile wynosi obszar przejściowo użytkowany przez danego członka spółdzielni.

§ 28b. 1. Zrzeszenia uprawy ziemi obciąża się obowiązkowymi dostawami zbóż z gruntów, które zgodnie ze statutem są uprawiane zespołowo, według norm obowiązujących spółdzielnie produkcyjne w danym powiecie (rejonie).

2. Wysokość obowiązkowych dostaw zbóż z gruntów uprawianych przez członków zrzeszenia uprawy ziemi indywidualnie ustala się stosując zasady i normy obowiązujące gospodarstwa indywidualne.

§ 28c. Wysokość obowiązkowych dostaw zbóż przez spółdzielnie produkcyjne ustalają prezydia powiatowych rad narodowych w porozumieniu z powiatowymi pełnomocnikami Ministerstwa Skupu.";

10)
w § 29:
a)
po pkt 1 dodaje się nowy punkt 2 w brzmieniu:

"2) należących do Centralnego Zarządu Selekcji Roślin, do oddziałów zaopatrzenia robotniczego i do państwowych ośrodków maszynowych",

b)
dotychczasowe punkty 2 i 3 otrzymują kolejne oznaczenie 3 i 4;
11)
§ 32 otrzymuje brzmienie:

"§ 32. Odłogi i inne grunty przydzielone do zagospodarowania indywidualnym gospodarstwom rolnym na podstawie pisemnych umów (o zagospodarowanie lub dzierżawnych) zawartych z prezydiami rad narodowych zwalnia się od obowiązku dostaw zbóż w roku pierwszego zbioru z tych gruntów.";

12)
§ 33 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 33. 1. W latach następnych po roku pierwszego zbioru aż do upływu terminu przewidzianego w umowie stosuje się do gruntów określonych w § 32 normy ulgowe w wysokości od 150 kg do 250 kg zboża z jednego hektara przeliczeniowego w zależności od rodzaju i stanu przydzielonych gruntów.";

13)
§§ 34 - 38 otrzymują brzmienie:

"§ 34. W razie nadania gruntów przydzielonych do zagospodarowania na własność osobom, które do tego czasu użytkowały je na podstawie umowy z prezydiami rad narodowych (§ 32), stosuje się do tych gruntów na okres pierwszych dwóch lat od nadania własności normy ulgowe w wysokości określonej w § 33.

§ 35. Do gruntów użytkowanych nie na podstawie pisemnych umów zawartych z prezydiami rad narodowych zwolnień i norm ulgowych (§§ 32 i 33) nie stosuje się. Przy ustalaniu wysokości obowiązkowych dostaw zbóż z tych gruntów stosuje się normę właściwą dla łącznego obszaru tych gruntów oraz gruntów własnych gospodarstwa.

§ 36. 1. Grunty przydzielone do zagospodarowania zespołom uprawowym na podstawie pisemnych umów zawartych z prezydiami rad narodowych zwalnia się od obowiązku dostaw zbóż w roku pierwszego zbioru z tych gruntów.

2. W latach następnych po roku pierwszego zbioru stosuje się do gruntów określonych w ust. 1 normy ulgowe od 100 kg do 200 kg zboża z jednego hektara przeliczeniowego gruntów ornych w zależności od rodzaju i stanu przydzielonych użytków.

3. Minister Skupu określa szczegółowe zasady stosowania norm wymienionych w ust. 2.

§ 37. 1. Grunty przydzielone do użytkowania spółdzielniom produkcyjnym zwalnia się od obowiązku dostaw zbóż w pierwszych dwóch latach użytkowania.

2. W trzecim, czwartym i piątym roku użytkowania stosuje się do gruntów wymienionych w ust. 1 50% normy obowiązującej daną spółdzielnię, a w szóstym roku i dalszych latach użytkowania - pełną normę obowiązującą daną spółdzielnię.

§ 38. Grunty orne wniesione do spółdzielni produkcyjnych przez nowowstępujących członków po 15 lipca 1955 r. obciążane będą w pierwszych dwóch latach zespołowej gospodarki na tych gruntach normą dostaw zbóż, wynoszącą 50% normy obowiązującej daną spółdzielnię.";

14)
w § 39 lit. a skreśla się wyrazy "oddziałów zaopatrzenia robotniczego";
15)
po § 41 dodaje się § 41a w brzmieniu:

"§ 41a. 1. Prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą przyznać ulgi w obowiązkowych dostawach zbóż spółdzielniom produkcyjnym obsiewającym znaczną część gospodarstwa łubinem i innymi nasionami strączkowymi na zielony nawóz.

2. Minister Skupu określi szczegółowe zasady udzielania ulg wymienionych w ust. 1.";

16)
w § 46a ust. 1 wyrazy "w roku 1955" zastępuje się wyrazami "w roku 1956";
17)
po § 46a dodaje się § 46b w brzmieniu:

"§ 46b. Indywidualne gospodarstwa rolne oraz spółdzielnie produkcyjne specjalizujące się w prowadzeniu gospodarki warzywniczej, kwiaciarskiej lub sadowniczej mogą za zgodą prezydium powiatowej rady narodowej wykonać obowiązkowe dostawy zbóż przez dostawę zwierząt rzeźnych lub mleka według norm zamiany określonych w załączniku nr 7.";

18)
w § 48 pkt 1 wyrazy "do dnia 30 listopada każdego roku" zastępuje się wyrazami "do dnia 15 grudnia każdego roku";
19)
po § 49 dodaje się § 49a w brzmieniu:

"§ 49a. 1. Gospodarstwom rolnym podległym Centralnemu Zarządowi Selekcji Roślin oraz instytutom naukowym Ministerstwa Rolnictwa ustala się w roku gospodarczym 1956/57 terminy dostaw: zbóż siewnych ozimych - w III kwartale 1956 r., zbóż konsumpcyjnych - w IV kwartale 1956 r. i zbóż siewnych jarych - w I kwartale 1957 r.

2. Gospodarstwom produkującym kwalifikowane zboża siewne, przeznaczone do wymiany sąsiedzkiej, prezydia rad narodowych mogą na ich wniosek przesunąć terminy dostawy części obowiązkowych dostaw zbóż ze zbiorów 1956 r. odpowiadającej ilości zbóż jarych przeznaczonych do wymiany sąsiedzkiej na wiosnę 1957 r. - do dnia 31 marca 1957 r.";

20)
w § 55 ust. 1 wyrazy "ze zbiorów 1955 r." zastępuje się wyrazami "ze zbiorów 1956 r.", a wyrazy "do dnia 15 lipca 1956 r." zastępuje się wyrazami "do dnia 15 lipca 1957 r.";
21)
po § 55 dodaje się § 55a w brzmieniu:

"§ 55a. Wysokość obowiązkowych dostaw zbóż z gospodarstw rolnych, należących do stowarzyszeń wyznaniowych, a prowadzonych przy szkołach i zakładach opiekuńczych, stanowi ilość towarowego zboża, wynikająca z planu gospodarczego tych gospodarstw. Ilość ta nie może być niższa od ilości zboża, jaka przypadałaby od danego gospodarstwa przy zastosowaniu norm obowiązujących spółdzielnie produkcyjne w danym powiecie (rejonie).";

22)
załączniki nr 3, 4, 5 i 6 otrzymują odpowiednie brzmienie ustalone w załącznikach nr 1, 2, 3, 4 do niniejszego rozporządzenia.
Upoważnia się Ministra Skupu do ogłoszenia w drodze obwieszczenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 czerwca 1954 r. w sprawie obowiązkowych dostaw zbóż z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszego rozporządzenia oraz z przepisów prawnych ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zastosowaniem ciągłej numeracji rozdziałów i paragrafów.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Skupu i Ministrowi Rolnictwa.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

TABLICA UKŁADÓW WSKAŹNIKÓW PROGRESJI

Grupy gospodarstwNumer kolejny układu wskaźników progresji
Nrha przeliczeniowe1234567891011121314
1 1 - 1,990,70,70,70,70,70,70,70,70,70,70,70,70,70,7
2 2 - 2,991,01,01,01,01,01,01,01,01,01,01,01,01,01,0
3 3 - 3,991,41,51,41,61,41,41,51,41,61,51,71,71,71,5
4 4 - 4,991,81,91,72,01,81,71,91,82,22,02,32,32,31,9
5 5 - 5,992,12,32,02,42,12,12,32,22,72,52,82,82,82,2
6 6 - 6,992,42,62,32,82,42,52,62,73,13,03,33,33,32,4
7 7 - 7,992,62,82,53,12,72,82,93,13,43,53,83,83,82,5
8 8 - 8,992,83,02,63,32,93,13,23,43,64,04,14,34,32,65
9 9 - 9,993,03,22,73,53,13,43,43,73,84,44,44,74,82,8
10 10 - 11,993,23,42,83,73,43,73,64,04,04,84,75,05,23,0
11 12 - 14,993,43,63,03,93,84,03,84,44,25,34,95,66,03,2
12 15 - 19,993,63,83,24,14,24,34,04,84,45,75,26,27,13,4
13 20 - 24,993,73,93,44,24,44,64,14,94,55,95,46,88,03,6
14 25 i powyżej3,84,03,54,24,54,74,25,04,56,05,57,08,43,7
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr 2.

NORMY POWIATOWE (REJONOWE) OBOWIĄZKOWYCH DOSTAW ZBÓŻ ZE SPÓŁDZIELNI PRODUKCYJNYCH

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr 3.

WYKAZ UPRAW OBJĘTYCH UMOWAMI KONTRAKTACYJNYMI, Z KTÓRYCH WYWIĄZANIE SIĘ UZASADNIA ZMNIEJSZENIE WYSOKOŚCI OBOWIĄZKOWYCH DOSTAW ZBÓŻ

A. Grupa nasienna:

1. Materiał szkółkarski

2. Nasiona warzyw z wyjątkiem nasion grochu, fasoli, bobu i kukurydzy

3. Marchew pastewna

4. Brukiew pastewna

5. Kapusta pastewna

6. Rzepa ścierniskowa

7. Buraki pastewne

8. Buraki cukrowe

9. Esparceta - tylko w roku wysiewu (nie plonowania)

10. Komonice - tylko w roku wysiewu (nie plonowania)

11. Lucerna siewna - tylko w roku wysiewu (nie plonowania)

12. Trawy - tylko w roku wysiewu (nie plonowania)

B. Grupa konsumpcyjno-przemysłowa:

1. Gorczyca biała i czarna

2. Buraki cukrowe

3. Cykoria

4. Rośliny oleiste

5. Rącznik

6. Zioła - z wyjątkiem: kminku, czarnuszki, majeranku i pieprzu tureckiego

7. Chmiel

8. Tytoń

9. Jagody do przetwórstwa i do konsumpcji

10. Truskawki - do konsumpcji i do przetwórstwa

11. Warzywa - do przetwórstwa

12. Warzywa do konsumpcji z wyjątkiem warzyw z upraw przyśpieszonych

13. Owoce z wyjątkiem jabłek późnych jesiennych i zimowych

14. Len na słomę i włókno

15. Konopie na słomę i włókno

16. Wiklina

ZAŁĄCZNIK Nr 4.

WYKAZ ZAMIENNIKÓW ZAKONTRAKTOWANYCH PŁODÓW ROLNYCH I NORMY ZAMIANY

Lp.ZamiennikNormy zamiany za 100 kg zamiennika
A. Grupa nasienna
1.Krzyca 120 kg zboża
2.Kukurydza:
a) ziarno 120 kg zboża
b) w kaczanach 84 kg zboża
3.Wyka ozima 400 kg zboża
4.Wyka jara 170 kg zboża
5.Groch 140 kg zboża
6.Fasola 120 kg zboża
7.Peluszka 170 kg zboża
8.Bobik 150 kg zboża
9.Łubin pastewny 230 kg zboża
10.Esparceta 350 kg zboża
11.Komonice:
a) rożkowa 700 kg zboża
b) błotna 700 kg zboża
12.Inkarnatka 400 kg zboża
13.Koniczyna:
a) biała 700 kg zboża
b) czerwona 700 kg zboża
c) szwedzka 700 kg zboża
14.Przelot 500 kg zboża
15.Lucerna siewna 800 kg zboża
16.Lucerna chmielowa:
a) nie otarta 300 kg zboża
b) otarta 450 kg zboża
17.Seradela 220 kg zboża
18.Trawy:
a) bekmania robaczkowa 700 kg zboża
b) grzebienica pospolita 700 kg zboża
c) kostrzewa czerwona rozłogowa 400 kg zboża
d) kostrzewa łąkowa 400 kg zboża
e) kostrzewa owcza 400 kg zboża
f) kostrzewa trzcinowata 400 kg zboża
g) kupkówka późna 400 kg zboża
h) kupkówka wczesna 400 kg zboża
i) mietlica biała rozłogowa 700 kg zboża
j) mozga trzcinowata1.100 kg zboża
k) owsik złocisty1.100 kg zboża
l) rajgras angielski 400 kg zboża
ł) rajgras francuski 700 kg zboża
m) rajgras holenderski 400 kg zboża
n) rajgras włoski 400 kg zboża
o) stokłosa bezostna 700 kg zboża
p) tymotka 400 kg zboża
r) wiechlina błotna1.100 kg zboża
s) wiechlina gajowa1.100 kg zboża
t) wiechlina łąkowa1.100 kg zboża
u) wyczyniec łąkowy1.100 kg zboża
19.Len 200 kg zboża
20.Konopie 250 kg zboża
21.Warzywa:
a) groch 140 kg zboża
b) fasola 120 kg zboża
c) bób 150 kg zboża
d) kukurydza 120 kg zboża
B. Grupa konsumpcyjno-przemysłowa:
22.Jęczmień browarny 100 kg zboża
23.Gryka 100 kg zboża
24.Fasola 100 kg zboża
25.Groch 100 kg zboża