Zm.: rozporządzenie z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.64.526

Akt utracił moc
Wersja od: 29 lipca 1931 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SKARBU, PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ ROLNICTWA
z dnia 11 lipca 1931 r.
w sprawie zmiany brzmienia artykułu 15 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej.

Na podstawie artykułu 7, ustąp e) ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. w sprawie uregulowania stosunków celnych (Dz. U. R. P. Nr. 80, poz. 777) zarządza się co następuje:
Artykuł 15 rozporządzenia Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 11 czerwca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 314) w brzmieniu, ustalonem rozporządzeniem z dnia 14 lipca 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 76, poz. 435), z dnia 30 listopada 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 124, poz. 716), z dnia 30 marca 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 31, poz. 279) oraz z dnia 5 października 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 562), otrzymuje następujące brzmienie:

"Art. 15. Od towarów przywożonych do obszaru celnego oraz wywożonych z tego obszaru pobiera się, niezależnie od cła, opłatę manipulacyjną. Oprócz tego pobiera się w pewnych wypadkach również akcydencję, jako dodatkową opłatę manipulacyjną, oraz osobną opłatę manipulacyjną od wydawanych pozwoleń na prawo przywozu lub wywozu towarów zakazanych do przywozu lub wywozu. Za przechowywanie towarów w urzędowych składach celnych, za strzeżenie i konwojowanie towarów, tudzież za wykonywanie czynności poza godzinami urzędowemi lub poza obrębem miejsca urzędowego mogą być pobierane specjalne opłaty.

Opłatę manipulacyjną, akcydencję oraz opłatę od pozwoleń na prawo przywozu lub wywozu towarów zakazanych należy pobierać według norm i zasad niżej ustalonych w rozdziałach I, II, III i IV niniejszego artykułu.

Natomiast w jakich wypadkach i w jakiej wysokości pobierane będą opłaty za przechowywanie towarów w urzędowych składach celnych, za strzeżenie i konwojowanie towarów, tudzież za wykonywanie czynności poza godzinami urzędowemi lub poza obrębem miejsca urzędowego określi Minister Skarbu, z tem, że ód opłaty składowej wolne będą towary przez pierwsze trzy dni ich przechowywania w urzędowym składzie celnym.

Rozdział I.

Opłatę manipulacyjną należy pobierać przy odprawie celnej. Wysokość tej opłaty wynosi:

A. Przy przywozie towarów podlegających cłu.

1) Od przywożonych czy to koleją, czy to drogą wodną lub kołową przesyłek towarowych z wyjątkiem wymienionych w p. 2 i 3, a również od wszelkich towarów odprawianych w ruchu podróżnych i w małym ruchu granicznym - 10% od sumy przypadającego cła.

2) Od kolejowych przesyłek nadzwyczajnych (przewożonych w wagonach bagażowych Międzynarodowego Towarzystwa Wagonów Sypialnych) oraz expresowych i bagażowych - 20% od sumy przypadającego cła.

3) Od przesyłek towarowych przewożonych w ruchu pocztowym, bez względu na sposób przewozu, - 20% od sumy przypadającego cła,

4) Od paczek, transportowanych drogą powietrzną - 20% od sumy przypadającego cła.

B. Przy przywozie towarów wolnych od cła:

1) Od wymienionych niżej towarów - 30 gr od 100 kg wagi surowej.

Poz. tar. celn.
z poz. 1 p. 1-c)tatarka i d) koński ząb
z p. 2 z a)soczewica, bób, peluszka, wyka, seradela, bobik,
c)łubin
poz.5 p. 1a. IIświeże ziemniaki, przywożone w okresie, gdy są wolne od cła
"5 p. 1b.buraki cukrowe i pastewne, korzenie cykorji
"5 p. 1c. IIświeża kapusta głowiasta przywożona w okresie, gdy jest wolna od cła,
"54 p. 1, 2 i 3 skóry surowe w całości, kawałkach i skrawkach
"58 p. 1 lit. c dłużyce, kłody, żerdzie, słupy telegraficzne i kopalniaki
"179 p. 1, 2 i 3materjały włókniste roślinne, surowe, z wyjątkiem bawełny surowej, końców tkackich bawełnianych, włókien trojeści pospolitej (asklepias), odpadków, wyczosków bawełnianych z poz. 179 p. 1, przywożonych drogą morską przez porty w Gdyni lub Gdańsku (rozdz.: III p. 1-a);
"181 p. 1wełna, sierść i puch zwierzęcy, nie-czesane i nieprzędzone; nieprane i prane, sierść tarta, ostrzyżyny, wyczoski, końce i odpadki niebarwione i barwione, również gremplowane - o ile pasmo waty nie jest dłuższe niż 10 cm, z wyjątkiem przywożonych drogą morską przez porty w Gdyni lub Gdańsku (rozdz. III p. 1-a)

2) Od niżej wymienionych towarów - 1 grosz od 100 kg wagi surowej.

Poz. tar. celn.
z poz.41 z p. 1niemielone: żużle Thomasa i fosforyty,
"41 z p. 2fosforyty mielone,
"138 p. 1)
"138 p. 1)
"138 p. 2}towary objęte pozycjami 138 p. 1
uwaga)uwaga, 138 p. 2 i 142 p. 3
"138 p. 2)
"142 p. 3)

3) Od wszelkich innych towarów wolnych od cła, - 15 gr od 100 kg wagi surowej.

C. Przy wywozie.

1) Od towarów, podlegających cłu wywozowemu - 5% od sumy przypadającego cła,

2) Towary, od których przy wywozie nie pobiera się cła, są wolne również od opłaty manipulacyjnej.

D. W obrocie warunkowym.

W obrocie warunkowym pobiera się tak przy przywozie jak i powrotnym wywozie lub w odwrotnym kierunku opłatę manipulacyjną według norm następujących:

1) Od towarów sprowadzanych z zagranicy oraz wywożonych zagranicę na zasadzie art. 12 niniejszego rozporządzenia w obrocie uszlachetniającym czynnym i biernym oraz w obrocie reparacyjnym czynnym i biernym, z wyjątkiem statków (poz. 175 taryfy celnej), - po 1 gr od 100 kg wagi surowej;

2) Od statków do żeglugi morskiej i rzeczne] wymienionych w poz. 175 taryfy celnej, - po 5 gr od tonny rejestrowej, przyjętej za podstawę do wymiaru cła, najmniej jednak 50 gr i nie wyżej 20 zł od każdej sztuki.

Uwaga do p. 1 i 2.

Od podlegających ocleniu materjałów i towarów dodanych nie pobiera się opłaty manipulacyjnej.

3) W innych wypadkach odprawy warunkowej towarów - po 5 gr od 100 kg wagi surowej.

4) Od przesyłek pocztowych odprawianych warunkowo - po 50 gr od każdej paczki.

Uwagi ogólne do rozdziału I.

1) Za każde niepełne 100 kg wagi lub każdą niepełną tonnę rejestrową opłatę manipulacyjną należy obliczać jak za 100 kg lub za jedną tonnę rejestrową.

2) W razie gdyby od jednej przesyłki kwota opłaty manipulacyjnej, obliczonej czy to od wagi towaru czy też w stosunku procentowym od cła, wynosiła mniej niż 50 gr, należy pobierać 50 gr od każdej przesyłki.

3) W tych wypadkach, gdy przy odprawie warunkowej pobiera się zabezpieczenie cła, należy pobierać zabezpieczenie również odpowiedniej opłaty manipulacyjnej.

Rozdział II.

Akcydencję należy pobierać, niezależnie od opłaty ustalonej z rozdziale I, od przesyłek, zadeklarowanych na piśmie w sposób niezupełny, lub też nie zadeklarowanych we właściwym terminie, w następującej wysokości:

a) od towarów podlegających cłu - 10 procent od sumy cła;

b) od towarów wolnych od cła - 0,5 procent od wartości towaru.

Minister Skarbu ustala, w jakich wypadkach pobiera się akcydencję przy odprawie towarów na zasadzie zgłoszenia ustnego.

Rozdział III.

1) Następujące towary są wolne od opłaty manipulacyjnej oraz akcydencji:

a) przywożone do obszaru celnego drogą morską przez porty w Gdyni lub w Gdańsku towary wymienione w pozycji taryfy celnej:

179 z p. 1: bawełna surowa, końce tkackie bawełniane, włókna trojeści pospolitej (asklepias); odpadki, wyczoski bawełniane, oprócz osobno wymienionych;

181 p. 1: wełna, sierść i puch zwierzęcy nieczesane i nieprzędzone, nieprane i prane; sierść tarta, ostrzyżyny, wyczoski, końce i odpadki niebarwione i barwione, również gremplowane - o ile pasmo waty nie jest dłuższe niż 10 cm.

b) bez względu na sposób przywozu: węgiel kamienny, brunatny, torfowy, cegiełki węglowe (brykiety, koks, torf oraz przeznaczone dla kopalń węgla piasek i glina;

c) wszelkiego rodzaju wolne od cła żywe zwierzęta, ptactwo, owady, płazy, ryby;

d) towary wolne od cła odprawione w ruchu podróżnych i w małym ruchu granicznym;

e) towary, omyłkowo przywiezione z zagranicy lub wywiezione zagranicę z winy przedsiębiorstwa przewozowego;

f) towary i przedmioty zwolnione od cła w myśl art. 10 oraz punktów l, 2, 3, 4, 5, 7 i 8 artykułu 11 niniejszego rozporządzenia;

g) towary wolne w przywozie od cła a przeznaczone dla instytucyj i osób, wymienionych w punkcie 4 artykułu 11 niniejszego rozporządzenia;

h) przedmioty przewożone na zasadzie umów o reewakuacji, rewindykacji, repatrjacji i reparacji (odszkodowaniu);

i) towary wolne od cła przywożone drogą powietrzną;

k) przesyłki pocztowe wolne od cła;

l) wszelkie towary przewożone tranzytem przez polski obszar celny.

2) Od opłaty manipulacyjnej wolne są towary zagraniczne, wywożone zpowrotem zagranicę, a zwolnione od cła na podstawie p. 6 art. 11 niniejszego rozporządzenia. Uiszczona przy przywozie opłata manipulacyjna, podlega zwrotowi po uskutecznieniu powrotnego wywozu.

Od akcydencji towary te mogą być zwolnione w wypadkach zasługujących na uwzględnienie, tylko za każdorazowem pozwoleniem Ministerstwa Skarbu.

Rozdział IV.

1) Od zaświadczeń wydawanych na prawo przywozu z zagranicy oraz wywozu zagranicę towarów zakazanych do przywozu, względnie wywozu, pobiera się, z wyjątkami przytoczonemi poniżej, osobna opłatę manipulacyjną w wysokości 0,6% wartości krajowej towarów objętych zaświadczeniem, najmniej jednak jeden złoty.

2) Od zaświadczeń na prawo przywozu i wywozu, wydawanych instytucjom o charakterze dobroczynnym, pobiera się osobną opłatę manipulacyj na w wysokości 0,1% od wartości krajowej towarów objętych zaświadczeniem, najmniej jednak jeden złoty.

3) Zaświadczenia na prawo przywozu i wywozu towarów, wydawane zakładom naukowym oraz państwowym urzędom i instytucjom, są wolne od osobnej opłaty manipulacyjnej. Również są wolne od tej opłaty zaświadczenia na przywóz z zagranicy drobnych przesyłek, o wadze do 5 kg włącznie, zawierające przedmioty nieprzeznaczone na handel.

4) Każdy wniosek o prolongatę zaświadczenia rozpatruje się jako nowe podanie i podlega całkowitej opłacie manipulacyjnej.

5) W wypadkach nieprawidłowego wypisania zaświadczenia z winy petenta pobiera się za każde nowowystawione zaświadczenie w zmienionej formie osobną opłatę manipulacyjną w wysokości połowy pobranej opłaty, nie więcej jednak niż 30 złotych.

6) W razie niewykorzystania zaświadczenia, pobranych opłat manipulacyjnych nie zwraca się.

7) Wartość krajową towarów określa Ministerstwo Przemysłu i Handlu.

8) Sposób pobierania osobnych opłat manipulacyjnych od zaświadczeń na prawo przywozu i wywozu towarów ustala Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie trzeciego dnia po ogłoszeniu.

Jednocześnie tracą moc obowiązującą rozporządzenia Ministrów Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa z dnia 14 lipca 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 76, poz. 435), z dnia 30 listopada 1926 r. w sprawie uzupełnienia art. 15 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej (Dz. U. R. P. Nr. 124, poz. 716), z dnia 30 marca 1927 r. w sprawie zmiany brzmienia art. 15 rozdziału V, ust. IX rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej (Dz. U. R. P. Nr. 31, poz. 279) oraz z dnia 5 października 1929 r. w sprawie częściowej zmiany brzmienia art. 15 rozporządzenia z dnia 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 562).