Zm.: rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o nadzorze nad hodowlą bydła, trzody chlewnej i owiec.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.17.150

Akt jednorazowy
Wersja od: 24 kwietnia 1950 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 3 kwietnia 1950 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o nadzorze nad hodowlą bydła, trzody chlewnej i owiec.

Na podstawie art. 2, 3, 4 i 5 ustawy z dnia 5 marca 1934 r. o nadzorze nad hodowlą bydła, trzody chlewnej i owiec (Dz. U. R. P. Nr 40, poz. 349 i z 1946 r. Nr 32, poz. 203) oraz art. 2 ust. 2 dekretu z dnia 26 sierpnia 1946 r. o zniesieniu izb rolniczych (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 265 i z 1949 r. Nr 41, poz. 296) zarządza się w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej, co następuje:
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 4 maja 1937 r. w sprawie wykonania ustawy o nadzorze nad hodowlą bydła, trzody chlewnej i owiec (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 291) wprowadza się zmiany następujące:
1)
W § 1:
a)
w ust. (2) po wyrazach: "dzielą się na" wstawia się wyrazy: "księgi pomocnicze zarodowych krów",
b)
w ust. (3) wyrazy: "Księgi zarodowego bydła" zastępuje się wyrazami: "Księgi wstępne zarodowych krów, księgi główne zarodowych krów, księgi wstępne zarodowych buhajów oraz księgi główne zarodowych buhajów", a wyrazy: "Księgi zarodowych krów" wyrazami: "Księgi wstępne i główne zarodowych krów",
c)
dodaje się nowy ust. 4 w brzmieniu:

"(4) Księgi pomocnicze zarodowych krów powinny zawierać dla każdej wpisanej krowy: numer kolejny wpisu, nazwę, datę urodzenia albo ścisłe określenie wieku, opis budowy i jej ocenę w punktach (§ 5), wagę, opis umaszczenia, nazwy i numery wpisów do ksiąg buhajów użytych do pokrycia, daty urodzenia cieląt z danej krowy, ich płeć oraz wagę".

2)
W § 2:
a)
w ust. (1) po wyrazach: "do ksiąg" wstawia się wyrazy: "wstępnych i głównych",
b)
w ust. (4) w tabelce w rubryce "Rodzaj księgi" skreśla się zawarte w nawiasach wyrazy "tylko dla bydła czerwonego polskiego i innych odmian krajowych",
c)
w ust. (5) skreśla się wyrazy "prowadzonych tylko dla bydła czerwono-polskiego i innych odmian krajowych",
d)
dodaje się nowy ust. (7) w brzmieniu:

"(7) Do ksiąg pomocniczych zarodowych krów mogą być wpisane krowy, które:

a)
są zdrowe,
b)
pod względem budowy i mleczności odpowiadają wymaganiom ustalonym w tabelce następującej:
Rasa bydłaMleczność (roczna wydajność mleka)Ocena budowy w punktach
bydło nizinneco najmniej 2.800 kg ml65
bydło czerwone, }

polskie i inne }

odmiany krajowe

co najmniej 2.000 kg ml65
bydło górskieco najmniej 2.400 kg ml65
3)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. (1) Mleczność krowy, która ma być wpisana do księgi wstępnej lub głównej zarodowych krów, stwierdza się w drodze kontroli wykonywanej w sposób przewidziany w § 24 niniejszego rozporządzenia.

(2) Mleczność krowy, która ma być wpisana do księgi pomocniczej zarodowych krów, ustala się przy pomocy kontroli wskaźnikowej, polegającej na stwierdzeniu dziennej mleczności krowy w okresie najwyższej mleczności i pomnożeniu jej przez wskaźnik, wynoszący dla bydła nizinnego 200, dla bydła czerwonego polskiego i innych odmian krajowych 185, dla bydła górskiego 190".

4)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. Zwierzę, co do którego stwierdzono, że odpowiada wymaganiom, ustalonym w § 2 (licencja), powinno być oznaczone kolczykiem założonym w górną krawędź lewego ucha oraz wpisane do odpowiedniej księgi zarodowego bydła. Kolczyk powinien zawierać znak województwa (§ 17), znak księgi (P-pomocnicza, W-wstępna, G-główna) oraz kolejny numer wpisu".

5)
§ 17 otrzymuje brzmienie:

"§ 17. Znaki województw, używane na podstawie niniejszego rozporządzenia, ustala się w sposób następujący:

białostockie - Bł

gdańskie - Gd

kieleckie - Kl

krakowskie - Kr

lubelskie - Lb

łódzkie i m. Łódź - Łd

olsztyńskie - Ol

pomorskie - Pm

poznańskie - Pz

rzeszowskie - Rz

szczecińskie - S

śląskie - Śl

wrocławskie - Dl. Śl.

warszawskie i m. st. Warszawa - Wr".

6)
W § 24 ust. (2) otrzymuje brzmienie:

"(2) Rok kontrolny liczy się od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia".

7)
W § 29 ust. (1) wyrazy "buhaje powinny mieć przynajmniej 12 miesięcy, knury 8 miesięcy i tryki 6 miesięcy życia" zastępuje się wyrazami: "buhaje powinny mieć przynajmniej 10 miesięcy, knury 6 miesięcy i tryki 3 miesiące".
8)
W §§ 9, 12, 14, 19, 22, 27, 28, 32, 33, 34, 35, 36 i 37 wyrazy: "izbie rolniczej", "izby rolniczej", "izbę rolniczą", "izba rolnicza", "izbą rolniczą", "izby rolnicze" - zastępuje się wyrazami: "wojewódzka władza administracji ogólnej" w odpowiednim przypadku i liczbie, zaś w §§ 11 i 16 wyrazy: "izby rolniczej" zastępuje się wyrazami "województwa".
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.