Zm.: rozporządzenie w sprawie świadectw pracy i opinii.
Dz.U.1989.49.271
Akt jednorazowyROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 sierpnia 1989 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw pracy i opinii.
"2a. W świadectwie pracy poucza się pracownika o przysługującym mu, w terminie 7 dni od dnia wydania świadectwa, prawie wystąpienia do kierownika zakładu pracy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy.
2b. W świadectwie pracy i w opinii o pracy poucza się także pracownika o przysługującym mu w terminie:
1) 7 dni od dnia zawiadomienia przez zakład pracy o odmowie sprostowania świadectwa,
2) 7 dni od dnia otrzymania opinii
- prawie wystąpienia do sądu pracy (sądu rejonowego) z żądaniem sprostowania świadectwa i opinii.
2c. Przepisy ust. 2a i 2b stosuje się odpowiednio do kierowników zakładów pracy.";
"§ 1a. Na wniosek pracownika zakład pracy jest obowiązany przesłać świadectwo pracy lub opinię o pracy pod wskazany przez pracownika adres.";
"§ 3. 1. Opinię o pracy kierownika uspołecznionego zakładu pracy nie będącego przedsiębiorstwem państwowym wydaje organ uprawniony do powołania na to stanowisko.
2. Opinię o pracy dyrektora przedsiębiorstwa państwowego wydaje organ założycielski przedsiębiorstwa. Dyrektorowi, do którego powołania jest uprawniona rada pracownicza przedsiębiorstwa, opinię wydaje organ założycielski w porozumieniu z tą radą.";
"§ 7. W świadectwie pracy, oprócz danych określonych w art. 97 § 2 Kodeksu pracy, powinny być zamieszczone następujące informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracownika w nowym zakładzie pracy:
1) okres korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawa prawna jego udzielenia,
2) okres korzystania z urlopu wychowawczego, a w wypadku likwidacji zakładu pracy - okres tego urlopu przypadający po likwidacji zakładu,
3) wykorzystanie zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 188 Kodeksu pracy,
4) okres odbywania służby wojskowej oraz zasadniczej służby w obronie cywilnej lub służby zastępczej, przypadający w czasie zatrudnienia w zakładzie pracy, który wydaje pracownikowi świadectwo pracy,
5) okres, za który przyznano pracownikowi odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę (art. 361 Kodeksu pracy),
6) termin zdarzenia uzasadniającego, na podstawie odrębnych przepisów, obniżenie pracownikowi zasiłku z ubezpieczenia społecznego.";
"§ 7a. 1. W razie wystąpienia pracownika do kierownika zakładu pracy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy, kierownik jest obowiązany do zbadania wniosku przy współudziale zakładowej organizacji związkowej oraz zawiadomienia zainteresowanego na piśmie o podjętej decyzji w terminie 7 dni od otrzymania wniosku.
2. Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 1, zostanie uwzględniony, zamiast zawiadomienia należy niezwłocznie wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od podjęcia przez kierownika zakładu decyzji o sprostowaniu świadectwa pracy.
3. W razie uwzględnienia przez sąd powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy lub opinii o pracy, zakład pracy jest obowiązany do wydania nowego świadectwa pracy lub opinii o pracy niezwłocznie po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od zgłoszenia przez pracownika takiego żądania.
4. W razie prawomocnego orzeczenia sądu przyznającego pracownikowi odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia albo uwzględniającego powództwo o przywrócenie do pracy, chociażby w wyniku tego orzeczenia pracownik nie podjął pracy w dotychczasowym zakładzie, zakład pracy, na żądanie pracownika, jest obowiązany zamieścić stosowną wzmiankę w wydanym świadectwie pracy i opinii o pracy.
5. W razie zmiany treści świadectwa pracy lub opinii o pracy, poprzednie świadectwo lub opinię należy zniszczyć.";
"§ 9. Zasady określone w § 8 stosuje się odpowiednio w razie przyznania pracownikowi odszkodowania w związku z niewydaniem w terminie lub wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy."
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »