Zm.: rozporządzenie w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.259.1772

Akt jednorazowy
Wersja od: 31 grudnia 2010 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 30 grudnia 2010 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa

Na podstawie art. 130 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 maja 2010 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 91, poz. 595) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 10 otrzymuje brzmienie:

"§ 10. 1. Organizacji badawczej w rozumieniu Wspólnotowych zasad ramowych dotyczących pomocy państwa na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną (Dz. Urz. UE C 323 z 30.12.2006, str. 1), zwanej dalej "organizacją badawczą", która wykonuje badania podstawowe w rozumieniu Wspólnotowych zasad ramowych dotyczących pomocy państwa na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną, zwane dalej "badaniami", na rzecz rolnictwa ekologicznego w zakresie produkcji, uprawy, nawożenia, ochrony roślin, przetwórstwa produktów roślinnych i zwierzęcych, ochrony zdrowia zwierząt, marketingu, promocji oraz analizy rynku, na jej wniosek, może być udzielona dotacja na pokrycie kosztów tych badań, prowadzonych w ramach działalności o charakterze niegospodarczym, o której mowa w ust. 3.1.1. Wspólnotowych zasad ramowych dotyczących pomocy państwa na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną, jeżeli badania:

1) zostały zaproponowane przez organizację badawczą w tym wniosku w ramach obszarów badawczych znajdujących się w wykazie opracowanym przez ministra właściwego do spraw rolnictwa albo

2) znajdują się w wykazie badań opracowanym przez ministra właściwego do spraw rolnictwa.

2. Dotacji, o której mowa w ust. 1, udziela się w wysokości:

1) do 75 % kosztów kwalifikujących się do objęcia dotacją, określonych w ust. 5.1.4. Wspólnotowych zasad ramowych dotyczących pomocy państwa na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną - w przypadku badań, o których mowa w ust. 1 pkt 1,

2) do 100 % kosztów kwalifikujących się do objęcia dotacją, określonych w ust. 5.1.4. Wspólnotowych zasad ramowych dotyczących pomocy państwa na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną - w przypadku badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2

- lecz nie wyższej niż ustalona według stawek określonych w załączniku nr 8 do rozporządzenia.

3. Minister właściwy do spraw rolnictwa opracowuje wykaz:

1) obszarów badawczych, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, biorąc pod uwagę problemy występujące przy produkcji ekologicznej oraz rzeczywistą i szacowaną wielkość tej produkcji;

2) badań, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, biorąc pod uwagę potrzebę i priorytetowość rozwiązywania problemów występujących przy produkcji ekologicznej, konieczność opracowania poszczególnych rozwiązań lub uzyskania informacji w danym zakresie, rzeczywistą i szacowaną wielkość produkcji ekologicznej oraz planowane zmiany w przepisach dotyczących rolnictwa ekologicznego.

4. Minister właściwy do spraw rolnictwa corocznie, do dnia 15 stycznia, ogłasza w dzienniku urzędowym tego ministra wykazy, o których mowa w ust. 1, oraz zamieszcza je na stronie internetowej administrowanej przez urząd obsługujący tego ministra.

5. W przypadku gdy organizacja badawcza prowadzi działalność o charakterze gospodarczym oraz o charakterze niegospodarczym, o których mowa w ust. 3.1.1. Wspólnotowych zasad ramowych dotyczących pomocy państwa na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną, dotacja może być udzielona, jeżeli oba rodzaje działalności, ich koszty i finansowanie można wyraźnie rozdzielić, w szczególności działalność o charakterze gospodarczym jest wydzielona pod względem finansowym i rachunkowym z pozostałej działalności organizacji badawczej.

6. Minister właściwy do spraw rolnictwa wydaje decyzje w sprawie udzielenia i wypłacenia dotacji.

7. Wniosek o udzielenie dotacji składa się do ministra właściwego do spraw rolnictwa na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia we wzorze nr 14, w terminie do dnia 31 stycznia danego roku.

8. Do wniosku o udzielenie dotacji dołącza się wstępną kalkulację kosztów kwalifikujących się do objęcia dotacją sporządzoną na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia we wzorze nr 16.

9. Rozpatrując wniosek o udzielenie dotacji na badania, o których mowa w ust. 1, bierze się pod uwagę efektywność ekonomiczną i finansową organizacji badawczej, możliwość osiągnięcia zaproponowanych celów, doświadczenie organizacji badawczej w prowadzeniu badań w danym zakresie oraz oczekiwaną wiarygodność uzyskanych wyników badań. W przypadku badań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, bierze się pod uwagę dodatkowo konieczność opracowania poszczególnych rozwiązań lub uzyskania informacji w danym zakresie oraz rzeczywistą i szacowaną wielkość produkcji ekologicznej.

10. Minister właściwy do spraw rolnictwa wydaje decyzję o udzieleniu i wypłaceniu dotacji, z zastrzeżeniem dopełnienia warunku:

1) nieodpłatnego przekazania ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa wyników badań, o których mowa w ust. 1;

2) niezwłocznego umieszczenia wyników badań, o których mowa w ust. 1, na stronie internetowej organizacji badawczej, której została udzielona dotacja, oraz udostępniania ich na tej stronie przez 5 lat;

3) przedłożenia ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa sprawozdania merytorycznego z wykonanego zadania w terminie do dnia 15 listopada roku, w którym została udzielona dotacja.

11. Minister właściwy do spraw rolnictwa corocznie, do dnia 15 kwietnia, ogłasza w dzienniku urzędowym tego ministra listę organizacji badawczych i badań, na które zostały udzielone dotacje, oraz zamieszcza ją na stronie internetowej administrowanej przez urząd obsługujący tego ministra.

12. Minister właściwy do spraw rolnictwa wypłaca:

1) 50 % udzielonej dotacji w terminie do dnia 30 czerwca roku, w którym została udzielona dotacja;

2) pozostałą kwotę udzielonej dotacji po przedłożeniu rozliczenia poniesionych kosztów.

13. Rozliczenie, o którym mowa w ust. 12 pkt 2, sporządza się na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia we wzorze nr 8, w terminie do dnia 5 grudnia roku, w którym została udzielona dotacja. Do formularza dołącza się wersję elektroniczną tego rozliczenia sporządzoną w formacie Excel.";

2)
w załączniku nr 1 do rozporządzenia:
a)
lp. 26 otrzymuje brzmienie:
"26Prowadzenie ksiąg świń, z wyjątkiem ras: złotnicka biała i złotnicka pstra1) wynagrodzenia

2) pochodne od wynagrodzeń

3) podróże służbowe

4) usługi

5) zużycie materiałów i energia

6) amortyzacja (planowane zużycie środków trwałych)

7) pozostałe koszty

3.400.000"
b)
lp. 42 otrzymuje brzmienie:
"42Prowadzenie oceny wartości użytkowej świń, z wyjątkiem ras: złotnicka biała i złotnicka pstra1) wynagrodzenia

2) pochodne od wynagrodzeń

3) podróże służbowe

4) usługi

5) zużycie materiałów i energia

6) amortyzacja (planowane zużycie środków trwałych)

7) pozostałe koszty

7.217.000"
3)
w załączniku nr 2 do rozporządzenia:
a)
wzór nr 7 otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego rozporządzenia,
b)
wzór nr 16 otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego rozporządzenia;
4)
załącznik nr 8 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 3 do niniejszego rozporządzenia;
5)
załącznik nr 9 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 4 do niniejszego rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działami administracji rządowej - rolnictwo i rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 i 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 96, poz. 620, Nr 123, poz. 835, Nr 152, poz. 1020 i Nr 238, poz. 1578.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WSTĘPNA KALKULACJA KOSZTÓW

.............................................

(pieczęć albo imię i nazwisko,

miejsce zamieszkania i adres

wnioskodawcy)

Załącznik do wniosku z dnia .....................

kwalifikujących się do objęcia dotacją, planowanych na ........ r.

na realizację zadania: ...................................................................................................................

na podstawie § ..... ust. ..... pkt ..... oraz lp. ..... załącznika nr ...... do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 maja 2010 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 91, poz. 595, z późn. zm.).

Lp.Rodzaj kosztów*)Planowana kwota kosztów kwalifikujących się do objęcia dotacją, ogółem (w złotych)Planowany udział ministra właściwego do spraw rolnictwa i ministra właściwego do spraw rozwoju wsi w kosztach kwalifikujących się do objęcia dotacją z kol. 3 (w złotych)
1234
RAZEM:

......................................... .............................................

(pieczęć i podpis**) (pieczęć i podpis

głównego księgowego) wnioskodawcy)

______

*) Należy wyszczególnić rodzaje kosztów kwalifikujących się do objęcia dotacją, poniesionych na realizację danego zadania, zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 maja 2010 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa.

**) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WSTĘPNA KALKULACJA KOSZTÓW

...........................................

(pieczęć wnioskodawcy)

Załącznik do wniosku z dnia ..........................

kwalifikujących się do objęcia dotacją,

planowanych na ...... r.

na realizację zadania na rzecz postępu biologicznego w produkcji roślinnej/rolnictwa ekologicznego*):

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

na podstawie § ..... ust. ..... pkt ..... oraz lp. ..... załącznika nr ...... do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 maja 2010 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 91, poz. 595, z późn. zm.).

Lp.Rodzaj kosztówPlanowana kwota kosztów kwalifikujących się do objęcia dotacją ogółem (w złotych)Planowany udział ministra właściwego do spraw rolnictwa i ministra właściwego do spraw rozwoju wsi w kosztach kwalifikujących się do objęcia dotacją z kol. 3 (w złotych)
1234
1Wynagrodzenia
2Pochodne od wynagrodzeń
3Materiały i wyposażenie
4Podróże służbowe
5Usługi
6Amortyzacja
7Pozostałe koszty
8Narzut kosztów ogólnych
RAZEM:

.................................. ...............................

(pieczęć i podpis (pieczęć i podpis

głównego księgowego) wnioskodawcy)

Otrzymuje:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Departament Hodowli i Ochrony Roślin/

Departament Rynków Rolnych*)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE KOSZTÓW ROLNICTWA EKOLOGICZNEGO

ZadanieStawka dotacji

(w złotych)

12
Prowadzenie badań w:
1) warzywnictwie (w tym uprawa ziół) metodami ekologicznymido 450.000
2) sadownictwie metodami ekologicznymido 450.000
3) uprawach polowych metodami ekologicznymido 450.000
4) produkcji zwierzęcej metodami ekologicznymi (w tym produkty akwakultury) do 300.000
5) przetwórstwie produktów roślinnych lub zwierzęcych metodami ekologicznymido 300.000
6) ochronie zdrowia zwierzątdo 200.000
7) zakresie marketingu, promocji oraz analizy rynkudo 200.000

ZAŁĄCZNIK Nr  4

 

STAWKI DOTACJI NA BADANIA PODSTAWOWE NA RZECZ POSTĘPU BIOLOGICZNEGO W PRODUKCJI ROŚLINNEJ
Lp.ZadanieStawka

(w złotych)

123
1Identyfikacja oraz wprowadzenie do genomu genów determinujących odporność pszenicy na łamliwość źdźbła powodowaną przez grzyb Cercosporella herpotrichoides120.000
2Poszukiwanie, tworzenie, ocena i gromadzenie źródeł odporności na fuzariozę kłosów u pszenicy170.000
3Badania nad zwiększeniem odporności pszenicy i obniżeniem skażenia ziarna mikotoksynami fuzaryjnymi poprzez identyfikację i wykorzystanie genetycznych źródeł odporności na fuzariozę kłosów180.000
4Poszukiwanie, tworzenie, ocena i gromadzenie źródeł odporności na septoriozę liści i plew u pszenicy (czynnik Stagonospora nodorum) 220.000
5Piramidowanie efektywności genów odporności na mączniaka prawdziwego (Blumeria graminis f. sp. tritici) i rdzę brunatną (Puccinia tritici) w pszenicy ozimej170.000
6Badania nad przydatnością strategii opartej o markery molekularne do wprowadzenia loci cech ilościowych i jakościowych do pszenicy ozimej150.000
7Poszukiwanie źródeł odporności na rdzę brunatną Puccinia triticina u pszenicy Triticum aestivum85.000
8Wykorzystanie MAS do wprowadzania genów karłowatości oraz odporności na choroby w pszenicy i pszenżycie80.000
9Poszukiwanie odporności pszenicy na wirus odglebowej mozaiki - SBWMV i SMCMV80.000
10Segregacja alleli Glu-1 w populacjach linii DH i SSD pszenicy200.000
11Ocena zmienności cech jakościowych pszenicy na podstawie analizy składu jakościowo-ilościowego wybranych klas białek oraz badań reologicznych180.000
12Poszukiwanie źródeł genetycznych wysokiej jakości technologicznej w formach ozimych i jarych pszenicy zwyczajnej (Triticum aestivum ssp. vulgare) 170.000
13Analiza zmienności genotypowo-środowiskowej oraz genetycznego uwarunkowania ważnych cech zbóż180.000
14Opracowanie metodyki oceny mrozoodporności pszenicy ozimej w oparciu o pomiar fluorescencji chlorofilu100.000
15Wprowadzenie odporności na wirus żółtej karłowatości jęczmienia oraz odporności na rdzę brunatną Lr 19 do polskich materiałów hodowlanych pszenicy200.000
16Zmienność reakcji fotoperiodycznej a przystosowanie odmian pszenicy do różnorodnych warunków glebowo-klimatycznych150.000
17Ustalenie zależności występowania kwasu felurowego w ziarnie a odpornością na choroby grzybowe pszenicy150.000
18Badanie systemu męska sterylność - przywracanie płodności typu Pampa u żyta100.000
19Badanie ogólnej i swoistej zdolności kombinacyjnej różnych genotypów żyta200.000
20Genetyczno - hodowlane aspekty wykorzystania cytoplazmy CMS - C w hodowli mieszańców żyta ozimego120.000
21Poszukiwania wspólnych mechanizmów dziedziczenia płodności roślin z cytoplazmą CMS-C oraz cytoplazmą CMS-Pampa130.000
22Identyfikacja źródeł genetycznej odporności na mączniaka i rdzę w kolekcji linii, rodów i odmian żyta100.000
23Badania nad optymalizacją otrzymywania podwojonych haploidów żyta90.000
24Badania nad zdolnością do androgenezy u różnych genetypów żyta60.000
25Poszukiwanie markerów molekularnych sprzężonych z głównymi genami przywracania płodności pyłku żyta (Secale cereale L.) do cytoplazmy sterylizującej typu Pampa200.000
26Badania nad zwiększeniem odporności żyta na sporysz przez poznanie interakcji pasożyt - żywiciel oraz identyfikację i wykorzystanie genetycznych źródeł odporności na Claviceps purpurea100.000
27Wytwarzanie nowych źródeł genetycznych pszenżyta w oparciu o krzyżowanie oddalone80.000
28Poszukiwanie źródeł odporności na rdzę brunatną (Puccinia triticina), rdzę żółtą (Puccinia striformis) i mączniaka (Blumeria graminis) u pszenżyta65.000
29Wytworzenie źródeł genetycznych pszenżyta ozimego o skróconym źdźble i zwiększonej odporności na septoriozę liści i plew180.000
30Badanie odporności genotypów pszenżyta na fuzariozę kłosów i akumulację mikotoksyn fuzaryjnych w ziarnie190.000
31Analiza czynników alimentarnych i antyalimentarnych w wybranych genotypach ziaren pszenżyta w kontekście żywienia zwierząt monogastrycznych100.000
32Badania zdolności dopełniania męskiej sterylności i przywracania płodności pyłku w systemie CMS-T.timopheevi przez genotypy pszenżyta (Triticosecale Wittm.) 200.000
33Badanie efektywności spontanicznie otrzymywanych i indukowanych linii podwojonych haploidów pszenżyta ozimego i jarego z wykorzystaniem kultur in vitro120.000
34Określenie cech warunkujących odporność na porastanie materiałów mieszańcowych i linii DH pszenżyta90.000
35Rola aklimacji aparatu fotosyntetycznego w kształtowaniu mrozoodporności pszenżyta ozimego68.000
36Poszukiwanie znaczników molekularnych zróżnicowania genetycznego w obrębie gatunku pszenżyta180.000
37Poszukiwanie form odpornych na stresy biotyczne wśród linii podwojonych haploidów pszenżyta80.000
38Określenie interakcji między odpornością na stresy biotyczne a cechami wartości gospodarczej jęczmienia jarego200.000
39Poszukiwanie nowych źródeł odporności jęczmienia jarego na patogeniczne grzyby195.000
40Badania nad współdziałaniem wysokiej wartości cech użytkowych z odpornością na stresy biotyczne i abiotyczne u jęczmienia ozimego180.000
41Optymalizacja procesu homozygotyzacji mieszańców jęczmienia jarego w aspekcie skracania cyklu hodowlanego190.000
42Modelowanie statystyczne cech jęczmienia70.000
43Monitoring zróżnicowania genetycznego ziarna jęczmienia jarego browarnego i pastewnego pod względem przydatności browarnej, paszowej i na konsumpcję180.000
44Praktyczne wykorzystanie androgenezy jęczmienia w celu uzyskania stabilnych linii odpornych na stresy biotyczne i abiotyczne150.000
45Poszukiwanie form owsa o wysokich wartościach żywieniowych80.000
46Wykorzystanie dzikich gatunków z rodzaju Avena do poszerzenia zmienności genetycznej owsa zwyczajnego90.000
47Profilowanie molekularne metodą DArT odmian i linii owsa zwyczajnego wykorzystywanych w hodowli twórczej oraz wyprowadzenie populacji mapujących120.000
48Wyodrębnienie z populacji mieszańców Avena sativa x Avena macrostachya źródeł genetycznych do poprawy podstawowych cech fizycznych i chemicznych ziarna owsa70.000
49Badania zdrowotności wybranych genotypów owsa (Avena sativa L.) z uwzględnieniem podatności wiech na porażenie przez Fusarium spp. oraz zanieczyszczenia ziarna mikotoksynami100.000
50Poszukiwanie źródeł odporności na rdzę koronową (Puccinia coronata) i mączniaka (Blumeria graminis sp.) u owsa60.000
51Opracowanie efektywnej metody uzyskiwania podwojonych haploidów owsa150.000
52Poszerzenie zmienności zawartości kwasów tłuszczowych, tłuszczu i glukozynolanów u rzepaku ozimego za pomocą metod rekombinacyjnych i biotechnologicznych350.000
53Badanie zjawiska heterozji u genotypów rzepaku ozimego o zmienionych cechach jakościowych200.000
54Określenie zmienności zawartości kwasów tłuszczowych w nasionach rzepaku i lnu, glukozynolanów w rzepaku oraz alkaloidów w makowinach maku lekarskiego w celu opracowania modeli kalibracyjnych NIRS300.000
55Opracowanie markerów molekularnych sprzężonych z ważnymi cechami użytkowymi roślin oleistych oraz badanie zmienności genetycznej różnych populacji za pomocą markerów molekularnych300.000
56Zastosowanie krzyżowań oddalonych w obrębie plemienia Brassiceae do badań nad odpornością na patogeny pochodzenia grzybowego100.000
57Poszerzanie puli genowej rzepaku ozimego przez resyntezę z homozygotycznych gatunków podstawowych80.000
58Wyodrębnienie genotypów rzepaku ozimego o zwiększonych zdolnościach adaptacyjnych do różnych warunków agroklimatycznych przy zastosowaniu analizy interakcji środowiskowo-genotypowej oraz analizy ogólnej i specyficznej zdolności kombinacyjnej genotypów120.000
59Analiza sposobu dziedziczenia cech u otrzymanych mutantów rzepaku ozimego (Brassica napus L.) oraz ocena ich przydatności do hodowli140.000
60Genetyczno-środowiskowe interakcje indukowanych cech jakościowych w liniach rzepaku ozimego (Brassica napus L.) 120.000
61Metody wyboru najlepszych genotypów rzepaku ozimego na podstawie analizy genetycznej ich potomstwa porównywanego w serii doświadczeń populacyjnych i mieszańcowych120.000
62Identyfikacja źródeł genetycznych form ziemniaka jadalnego przydatnego do upraw ekologicznych i niskonakładowych365.000
63Opracowanie metod wyróżniania form ziemniaka łączących różne sposoby użytkowania z odpornością na ważne gospodarczo patogeny ziemniaka380.000
64Opracowanie nowych metod hodowlanych dla ziemniaka: zastosowanie markerów molekularnych w selekcji oraz uzyskiwanie form typu dupleks pod względem wybranych cech odporności210.000
65Opracowanie procedur i wytworzenie materiałów diagnostycznych do wykrywania Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus343.000
66Opracowanie procedury wykrywania infekcji wirusowych w bulwach ziemniaka bezpośrednio po zbiorze lub w stanie spoczynku305.000
67Opracowanie metod szybkiego rozmnażania genotypów ziemniaka250.000
68Wyróżnienie biochemiczno-molekularnych wskaźników tolerancyjności genotypów ziemniaka na suszę glebową220.000
69Opracowanie oraz weryfikacja procedur badawczych określających wartość agrotechniczną i użytkową genotypów ziemniaka z uwzględnieniem warunków środowiska, uprawy i przechowywania556.000
70Badania nad efektywnością indukcji haploidów w zróżnicowanych genotypach kukurydzy metodą gynogenezy250.000
71Badanie interakcji genotypowo-środowiskowej linii wsobnych i mieszańców kukurydzy dla oceny ich przydatności użytkowej395.000
72Epidemiologia chorób powodowanych przez grzyby z rodzaju Fusarium spp. na kukurydzy oraz poszukiwanie nowych źródeł odporności170.000
73Badania nad odmianami kukurydzy o zróżnicowanym pochodzeniu genetycznym z wykorzystaniem na paszę i jako substratu dla biogazowni180.000
74Wstępne badania nad możliwością uzyskania roślin buraka cukrowego o poszerzonym składzie genowym72.000
75Analiza czynników genetycznych związanych z przywracaniem płodności u roślin buraka z cytoplazmą sterylizującą Owena150.000
76Opracowanie efektywnej metody otrzymywania haploidów i podwojonych haploidów buraka cukrowego150.000
77Łubiny - poszukiwanie źródeł i zbadanie sposobu dziedziczenia odporności na choroby grzybowe (fuzarioza i antraknoza) oraz niskiej zawartości i składu jakościowego alkaloidów280.000
78Poszukiwanie markerów odporności na wyleganie i cech jakościowych nasion grochu220.000
79Cecha wczesności kwitnienia u łubinu wąskolistnego (Lupinus angustifolius) - podstawy genetyczne i molekularne72.000
80Badania nad odpornością grochu siewnego na wybrane choroby grzybowe i wytworzenie materiałów wyjściowych.170.000
81Poszukiwanie fizjologicznych wskaźników zwiększonej tolerancyjności roślin grochu i żółtego łubinu na suszę (asymilacja, transport asymilatów, odcinanie młodych organów generatywnych) 80.000
82Stabilność produktywności nasiennej kostrzewy łąkowej ze szczególnym uwzględnieniem osypywania nasion70.000
83Wytwarzanie energetycznych form hodowlanych traw wieloletnich o zwiększonej biomasie i wartości opałowej oraz nasiennej na gleby suche, ubogie i skażone160.000
84Poprawianie odporności życicy wielokwiatowej (Lolium multiflorum) na suszę150.000
85Badania nad poznaniem i poszerzeniem zmienności genetycznej marchwi z wykorzystaniem metod konwencjonalnych i biotechnologicznych335.000
86Wykorzystanie metod biotechnologicznych do wytwarzania wyjściowych materiałów hodowlanych kapusty głowiastej220.000
87Ocena możliwości wytworzenia nowej puli genowej w aspekcie występowania dysfunkcji ograniczających męską płodność roślin kapustowatych150.000
88Analiza potencjału genetycznego nowych form użytkowych kapusty pekińskiej przystosowanych do uprawy proekologicznej w warunkach polskich139.000
89Poszukiwanie nowych źródeł odporności na mączniaka rzekomego i opracowanie mechanizmu dziedziczenia tej cechy u ogórka140.000
90Tworzenie nowej zmienności genetycznej odporności na niskie temperatury u ogórka140.000
91Poszukiwanie markerów DNA sprzężonych z cechą odporności na mączniaka rzekomego u ogórka oraz określenie genetycznego zróżnicowania grzyba Pseudoperonospora cubensis (Berk & M.A. Curtis) Rostovzev na terytorium Polski100.000
92Tworzenie zmienności w obrębie gatunków Cucurbitaceae175.000
93Wykorzystanie markerów molekularnych do identyfikacji form pomidora z genami odporności na nicienie, werticiliozę, korkowatość korzeni, wirusa brązowej plamistości oraz wirusa mozaiki tytoniu138.000
94Ocena zmienności genetycznej funkcjonalnie męskosterylnych linii pomidora140.000
95Poszukiwanie nowych źródeł odporności na zarazę ziemniaka u pomidora z uwzględnieniem zmian patogeniczności w populacjach Phytophtora infestans oraz próby identyfikacji markerów sprzężonych z genami odporności170.000
96Wykorzystanie markerów molekularnych w hodowli odpornościowej pomidora na choroby powodowane przez Fusarium oxysporum f.sp. lycopersici i Pseudomonas syringae pv. tomato79.000
97Poszukiwanie markerów DNA sprzężonych z genem ps warunkującym funkcjonalną męską sterylność pomidora, przydatnych w selekcji materiałów hodowlanych89.000
98Identyfikacja różnorodności biologicznej Capsicum annuum L. i Lycopersicon esculentum Mill.130.000
99Ocena jakości wybranych gatunków warzyw jako ważnych elementów żywności funkcjonalnej148.000
100Poszerzenie zmienności genetycznej u cebuli zwyczajnej (Allium cepa L.) przez krzyżowania międzygatunkowe w rodzaju Pallium250.000
101Charakterystyka zróżnicowania Raphanus sativus L. w aspekcie rolnictwa ekologicznego110.000
102Otrzymywanie homozygotycznych roślin buraka ćwikłowego z zastosowaniem embriogenezy gametycznej180.000
103Badanie genetycznych i środowiskowych czynników wpływających na plenność i jakość materiału siewnego jednonasiennych form buraka ćwikłowego210.000
104Choroby grzybowe i bakteryjne zagrażające fasoli zwyczajnej (Phaseolus vulgaris L.) 130.000
105Analiza genomu jądrowego i mitochondrialnego warzyw oraz jej wykorzystanie w hodowli heterozyjnej210.000
106Genetyczno-biometryczna analiza form rodzicielskich truskawki dla uzyskania genotypów o wysokiej jakości owoców i wartości produkcyjnej roślin150.000
107Badania nad możliwością uzyskania deserowych odmian porzeczki czarnej na drodze hybrydyzacji wewnątrz i międzygatunkowej w obrębie rodzaju Ribes150.000
108Badania nad opracowaniem komparatywnej mapy genomu truskawki (Fragaria x ananasa Duch.) 205.000
109Analiza fenotypowa i molekularna wybranej populacji segregującej jabłoni dla wyodrębnienia genotypów o zwiększonej tolerancji na zarazę ogniową i wysokiej jakości owoców200.000
110Badania nad możliwością uzyskania cennych mieszańców międzygatunkowych w obrębie rodzaju Prunus (Prunus ceracifera Ehr. - ałycza, Prunus salicyna Lindl. - śliwa japońska, Prunus armeniaca L. - morela zwyczajna) 205.000
111Badanie biologiczne nad wprowadzeniem różeńca górskiego (Rhodiola rosea L.) do upraw polowych oraz badania fitochemiczne nad zmiennością cech jakościowych surowca z upraw konwencjonalnych i ekologicznych200.000
112Badania nad zróżnicowaniem między- i wewnątrzpopulacyjnym pierwiosnki lekarskiej (Primula officinalis L.), różeńca górskiego (Rhodiola rosea L.) i turówki leśnej (Hierochloe australis (Schrad.) Roem. Et Schult.) 200.000