Zm.: rozporządzenie w sprawie przeszacowania zapasów przez jednostki gospodarki uspołecznionej oraz zasady rozliczania wyników tego przeszacowania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.19.98

Akt jednorazowy
Wersja od: 21 maja 1986 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 kwietnia 1986 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie przeszacowania zapasów przez jednostki gospodarki uspołecznionej oraz zasad rozliczania wyników tego przeszacowania z budżetem.

Na podstawie art. 54 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 45), w związku z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 23 grudnia 1985 r. o Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (Dz. U. Nr 59, poz. 296) zarządza się, co następuje:
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 stycznia 1984 r. w sprawie przeszacowania zapasów przez jednostki gospodarki uspołecznionej oraz zasad rozliczania wyników tego przeszacowania z budżetem (Dz. U. Nr 6, poz. 27 i Nr 58, poz. 296) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 w ust. 2 wyrazy: "funduszu na przeceny towarów i ryzyko handlowe" zastępuje się wyrazami: "funduszu na obniżkę cen i ryzyko handlowe";
2)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. Wynik przeszacowania, o którym mowa w § 5, podlega rozliczeniu:

1) w 50% z funduszem statutowym, w części przeznaczonej na finansowanie środków obrotowych,

2) w pozostałej części:

a) z Funduszem Obsługi Zadłużenia Zagranicznego w wysokości ustalonej w odrębnych przepisach,

b) z budżetem centralnym.

2. Przez fundusz statutowy rozumie się również fundusz zasobowy w spółdzielniach oraz inne fundusze stanowiące odpowiednik funduszu statutowego.

3. Wyniki przeszacowania zapasów określonych w § 2 ust. 2 podlegają rozliczeniu z funduszem na obniżkę cen i ryzyko handlowe, z tym że:

1) jeżeli na koniec roku stan funduszu na obniżkę cen i ryzyko handlowe przekracza przewidywane na rok następny wydatki tego funduszu, jednostki gospodarcze mogą połowę środków tego funduszu przenieść na zyski nadzwyczajne,

2) w razie gdy na koniec dwóch lat występuje niedobór funduszu, niedobór ten jednostki gospodarcze zaliczają na koniec drugiego roku do strat nadzwyczajnych.";

3)
w § 7:
a)
w ust. 1 po wyrazach: "rozliczane z" dodaje się wyrazy: "Funduszem Obsługi Zadłużenia Zagranicznego i",
b)
w ust. 2 po wyrazie "Wpłaty" dodaje się wyrazy: "do budżetu",
c)
w ust. 3 wyrazy: "zgodnie z zasadami określonymi w § 6" zastępuje się wyrazami: "w 50%",
d)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Jeżeli jednostka gospodarcza rozlicza za dany okres wyniki przeszacowania zapasów zarówno z tytułu podwyższenia, jak i obniżenia cen, rozliczeniu w sposób określony w § 6 ust. 1 lub w § 7 ust. 3 podlega saldo wyników przeszacowania zapasów.",

e)
ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Nie dokonuje się rozliczeń, o których mowa w § 6 i 7, jeżeli wynik przeszacowania lub saldo nie przekroczy w jednostce gospodarczej za dany kwartał 250.000 zł.";

4)
w § 10 w pkt 2 wyrazy: "niektóre asortymenty surowców i materiałów, na które obowiązują ceny regulowane lub umowne" zastępuje się wyrazami: "inne zapasy niż określone w rozporządzeniu".
Minister Finansów ogłosi w Dzienniku Ustaw jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 stycznia 1984 r. w sprawie przeszacowania zapasów przez jednostki gospodarki uspołecznionej oraz zasad rozliczania wyników tego przeszacowania z budżetem, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu i z zastosowaniem ciągłej numeracji paragrafów, ustępów i punktów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do rozliczeń począwszy od dnia 1 stycznia 1986 r.