Zm.: rozporządzenie w sprawie gospodarowania złotem i platyną.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1979.26.154

Akt jednorazowy
Wersja od: 27 listopada 1979 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 listopada 1979 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie gospodarowania złotem i platyną.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 i Nr 58, poz. 270 oraz z 1971 r. Nr 12, poz. 115), w związku z § 1 ust. 3 uchwały nr 92 Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 1974 r. w sprawie gospodarowania surowcami wtórnymi metali (Monitor Polski z 1974 r. Nr 17, poz. 104 i z 1977 r. Nr 35, poz. 172) oraz § 3 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 14 lutego 1957 r. w sprawie przekazania uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu: stalą, metalami nieżelaznymi oraz niektórymi metalami szlachetnymi (Monitor Polski z 1957 r. Nr 15, poz. 115 i z 1965 r. Nr 41, poz. 233) zarządza się, co następuje:
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 1978 r. w sprawie gospodarowania złotem i platyną (Dz. U. Nr 21, poz. 93) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 10 otrzymuje brzmienie:

"§ 10. 1. Skupu, przerobu i napraw wyrobów ze złota oraz skupu złomu złota, monet złotych i sztabek złota, będących w posiadaniu ludności, dokonują:

1) placówki handlowo-usługowe Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego "Jubiler" i wojewódzkich przedsiębiorstw handlu wewnętrznego,

2) placówki handlowo-usługowe Kombinatu Wyrobów z Metali Szlachetnych i Platerów "Polsrebro",

3) placówki handlowe i zakłady przemysłowe Zjednoczonych Zespołów Gospodarczych sp. z o.o. "Veritas" oraz Centrali Wytwórczości i Handlu Dewocyjnego "Ars Christiana".

2. Przerobu oraz napraw wyrobów ze złota i platyny, posiadanych przez ludność, z wyjątkiem przerobu na półfabrykaty używane w protetyce dentystycznej, mogą również dokonywać:

1) spółdzielnie pracy zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy, zarejestrowane zgodnie z przepisami prawa probierczego, zatrudniające w zakładzie co najmniej jednego mistrza ze specjalnością w zakresie wyrobu i naprawy przedmiotów z metali szlachetnych,

2) rzemieślnicy mający uprawnienia do wykonywania złotnictwa ze specjalnością w zakresie wyrobu i naprawy przedmiotów z metali szlachetnych oraz dyplom mistrza w tym rzemiośle.

3. Skupu, przerobu i napraw wyrobów z platyny oraz skupu złomu platyny, będących w posiadaniu ludności, mogą dokonywać wyłącznie placówki handlowo-usługowe Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego "Jubiler", wojewódzkich przedsiębiorstw handlu wewnętrznego i placówki handlowo-usługowe Kombinatu Wyrobów z Metali Szlachetnych i Platerów "Polsrebro".

4. Jednostki uprawnione do przerobu i napraw powierzonych wyrobów ze złota i platyny mogą dodawać złoto i platynę w usługach jubilerskich, w ilościach ustalanych przez Kombinat Wyrobów z Metali Szlachetnych i Platerów "Polsrebro".;

2)
§ 15 otrzymuje brzmienie:

"§ 15. 1. Wyroby ze złota i platyny, monety złote i sztabki złota oraz złom tych metali, nabyte w drodze skupu od ludności przez placówki handlowo-usługowe i zakłady przemysłowe wymienione w § 10, podlegają odprzedaży Narodowemu Bankowi Polskiemu.

2. Po dokonanym komisyjnie wyłączeniu wyrobów ze złota lub platyny stanowiących dobra kultury, nie uszkodzonych oryginalnych monet złotych oraz sztabek złota Narodowy Bank Polski odprzedaje Kombinatowi Wyrobów z Metali Szlachetnych i Platerów "Polsrebro" pozostałe wyroby, monety, złom tych metali oraz taką ilość kruszcu złota, jaka jest zawarta w wyłączonych monetach i sztabkach, do przetopu na wyroby biżuteryjne."

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.