Zm.: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 maja 1927 r. o przymusie ubezpieczenia od ognia i o Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.30.303

Akt jednorazowy
Wersja od: 12 kwietnia 1932 r.

USTAWA
z dnia 17 marca 1932 r.
o zmianie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 maja 1927 r. o przymusie ubezpieczenia od ognia i o Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawą następującej treści:

W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 maja 1927 r. o przymusie ubezpieczenia od ognia i o Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych (Dz. U. R. P. Nr. 46, poz. 410) wprowadza się następujące zmiany:

1)
Art. 39 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Jeżeli właściciel budowli zgłosi inspektorowi powiatowemu, że odszkodowanie ma być użyte na odbudowę lub też jeśli na budowli ciążą prawa rzeczowe, a uprawnione osoby, które zgłosiły te prawa inspektorowi powiatowemu, nie godzą się na jednorazową wypłatę odszkodowania, to odszkodowanie wypłaca się w miarę odbudowy w trzech równych ratach, z których pierwsza jest płatna po ustaleniu szkody, zgodnie z ust. 1 niniejszego artykułu, druga po złożeniu dowodu, że pierwsza rata została zużyta na odbudowę, trzecia po ukończeniu odbudowy wartości nie mniejszej od sumy odszkodowania. Częściową i całkowitą odbudowę stwierdza inspektor powiatowy Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych lub urząd gminy."

2)
W końcu tegoż art. 39 dodaje się nowe ustępy 4 - 7 w brzmieniu:

"4. O ile odszkodowanie ma być użyte na odbudowę i jest wypłacane w miarę odbudowy zgodnie z ust. 3-cim niniejszego artykułu, suma odszkodowania nie podlega sądowemu lub administracyjnemu zajęciu, a zajęcia, już na niej dokonane, oraz cesja i winkulacje stają się bezskuteczne. Postanowienie to jednak nie wyklucza możności dochodzenia pretensyj wierzycieli właścicieli budowli lub ich cesjonarjuszy na niewypłaconej części sumy odszkodowania, o ile budowa nie zostanie przeprowadzona w ciągu 2 lat od daty wypłacania pierwszej raty.

5. O ile wierzyciele z tytułu ciążących na budowli praw rzeczowych nie godzą się na jednorazową wypłatę odszkodowania (ust. 3 niniejszego artykułu), a odbudowa jest niemożliwa lub też właściciel budowli odbudowywać jej nie zamierza, Powszechny Zakład Ubezpieczeń wzajemnych wypłaca odszkodowanie pogorzelowe na zasadzie obowiązujących przepisów prawnych z uwzględnieniem wpisów hipotecznych. To samo ma zastosowanie do niewypłaconej części odszkodowania, gdy odbudowa nie została dokonaną w ciągu 2 lat (ust. 4 niniejszego artykułu).

6. Wierzyciele właściciela budowli nie mogą sobie rościć żadnych pretensyj do Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych z powodu wypłaty odszkodowania zgodnie z postanowieniami, zawartemi w ust. 3, 4 i 5.

7. Postanowienia ust. 3, 4 i 5 niniejszego artykułu nie naruszają odmiennych przepisów prawnych, wydanych w tym względzie dla instytucyj publicznego kredytu."

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Skarbu.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.