Zm.: rozporządzenie Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Skarbu z dnia 22 sierpnia 1947 r. w sprawie wysokości oraz terminu wnoszenia opłat za zezwolenia na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i zawodowe wykonywanie czynności handlowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.68.427

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 września 1947 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ SKARBU
z dnia 3 listopada 1947 r.
o zmianie rozporządzenia Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Skarbu z dnia 22 sierpnia 1947 r. w sprawie wysokości oraz terminu wnoszenia opłat za zezwolenia na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i zawodowe wykonywanie czynności handlowych.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r. o zezwoleniach na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i zawodowe wykonywanie czynności handlowych (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 220) zarządza się, co następuje:
W rozporządzeniu Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Skarbu z dnia 22 sierpnia 1947 r. w sprawie wysokości oraz terminu wnoszenia opłat za zezwolenia na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i zawodowe wykonywanie czynności handlowych (Dz. U. R. P. Nr 57, poz. 312) wprowadza się następujące zmiany:

1. W § 1 ust. 2 oznacza się jako ust. 3 i dodaje się ust. 2 w następującym brzmieniu:

"Jeżeli w miesiącu czerwcu 1947 r. przedsiębiorstwo handlowe czasowo nie było prowadzone albo jeżeli czasowo nie były wykonywane czynności handlowe, podstawę obliczenia opłaty stanowi obrót za ten miesiąc w 1947 r. poprzedzający miesiąc czerwiec, w którym przedsiębiorstwo było prowadzone lub zawodowe czynności były wykonywane. Jeżeli w 1947 r. w żadnym z miesięcy poprzedzających miesiąc czerwiec przedsiębiorstwo nie wykazywało obrotu, podstawę obliczenia opłaty ustala urząd skarbowy w taki sposób, jak dla przedsiębiorstw powstałych po dniu 1 czerwca 1947 r. (§ 1 ust. 3), przy czym za datę założenia przedsiębiorstwa uważa się dzień 1 czerwca 1947 r."

2. W § 2 ust. 1 w tabeli pkt 2 rubryki pierwszej otrzymuje następujące brzmienie:

"2. przedsiębiorstwa handlu towarowego, dokonujące wyłącznie świadczeń rzeczy:

a) od obrotów hurtowych z wykazanymi odbiorcami

b) od wszystkich innych obrotów"

3. W § 2 ust. 1 w tabeli w rubryce ostatniej dodaje się w wykazie miejscowości powiaty: wrocławski, strzeliński, głogowski, oleśnicki, brzeski, szprotawski i żagański województwa wrocławskiego, miasto Wrocław, powiat gdański województwa gdańskiego.

4. W § 3 ust. 1 dodaje się na końcu następujące zdanie: "Jeżeli opłata wynosi więcej niż 500.000 zł, osoba ubiegająca się o zezwolenie może wnieść opłatę w dwóch ratach, mianowicie w terminie do dnia 15 listopada 1947 r. połowę, ale w każdym razie nie mniej niż 500.000 zł, i w terminie do dnia 15 grudnia 1947 r. resztę. W razie nieuiszczenia reszty należnej opłaty w terminie do dnia 15 grudnia 1947 r. przepis § 4 ust. 3 ma odpowiednie zastosowanie."

5. Po § 4 dodaje się § 4a w następującym brzmieniu:

"Na wniosek wpłacającego urząd skarbowy (rewizyjny) winien wydać decyzję co do wysokości należnej opłaty. Decyzja ta może być zaskarżona w trybie przewidzianym dekretem z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 174). Wniesienie odwołania nie zwalnia od obowiązku uiszczenia opłaty w wysokości orzeczonej przez urząd skarbowy (rewizyjny) bądź od obowiązku zaniechania wykonywania czynności handlowych, gdyby opłaty nie zostały wniesione w wysokości przez urząd skarbowy (rewizyjny) ustalonej. W razie uwzględnienia odwołania część nienależnie wniesionych opłat podlega zwrotowi bez potrącenia opłat manipulacyjnych, o których mowa w § 8".

6. Po § 5 dodaje się § 5a w następującym brzmieniu:

"Na wniosek organów samorządu gospodarczego Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu może w drodze zarządzeń przyznać ogólne ulgi w opłatach dla określonych grup przedsiębiorstw lub od określonych obrotów".

7. § 9 otrzymuje następujące brzmienie:

"1. Przepisy niniejszego rozporządzenia mają odpowiednie zastosowanie w przypadkach zbycia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa oraz zmiany lub rozszerzenia przedmiotu przedsiębiorstwa, na którego prowadzenie uzyskano już zezwolenie; za podstawę obliczenia opłaty przyjmuje się w razie nabycia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa przeciętny obrót miesięczny, osiągnięty przez przedsiębiorstwo w ostatnich trzech miesiącach kalendarzowych, w których przedsiębiorstwo było czynne przed wniesieniem przez nabywcę lub dzierżawcę podania o udzielenie zezwolenia, a w razie zmiany lub rozszerzenia przedmiotu przedsiębiorstwa przypuszczalne zwiększenie się miesięcznego obrotu ustalone w sposób przewidziany w § 1 ust. 3.

2. Przepisy ustępu poprzedzającego należy stosować również w przypadkach, gdy prowadzenie przedsiębiorstwa po dniu 15 listopada 1947 r. dozwolone jest przed uzyskaniem zezwolenia (§ 3 i § 4 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 22 sierpnia 1947 r. - Dz. U. R. P. Nr 57, poz. 310), a zbycie, wydzierżawienie, rozszerzenie lub zmiana przedmiotu nastąpiły po wniesieniu podania o zezwolenie".

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 września 1947 r.