Zm.: rozporządzenie Ministra Przemysłu z dnia 12 grudnia 1946 r. o przechowywaniu i używaniu w zakładach górniczych materiałów wybuchowych i środków zapalczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.26.180

Akt jednorazowy
Wersja od: 14 maja 1948 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 30 kwietnia 1948 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia Ministra Przemysłu z dnia 12 grudnia 1946 r. o przechowywaniu i używaniu w zakładach górniczych materiałów wybuchowych i środków zapalczych.

Na podstawie art. 148 prawa górniczego z dnia 29 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr 85, poz. 654) z późniejszymi zmianami (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 91, poz. 627 i z 1947 r. Nr 24, poz. 93 oraz Nr 65, poz. 383) zarządzam, co następuje:
W rozporządzeniu Ministra Przemysłu z dnia 12 grudnia 1946 r. o przechowywaniu i używaniu w zakładach górniczych materiałów wybuchowych i środków zapalczych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 22, poz. 89) wprowadza się następujące zmiany:
1)
Użyte w poszczególnych paragrafach określenie "kierownik składu" zastępuje się określeniem "osoba wydająca materiały wybuchowe".
2)
W § 9 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Zakłady górnicze zatrudniające pod ziemią ponad 50 robotników mogą przechowywać materiały wybuchowe w ilości zatwierdzonej przez wyższy urząd górniczy oraz środki zapalcze w odpowiedniej ilości z uwzględnieniem dopuszczalnego czasu składowania danego materiału wybuchowego i rzeczywistego zapotrzebowania zakładu".

3)
W § 17 ust. 8 otrzymuje brzmienie następujące:

"8. Drzwi znajdujące się w składzie powinny być jednoskrzydłowe, żelazne, pełne, otwierane na zewnątrz i zamykane na zamek skrzynkowy. W czasie nieobecności osoby wydającej materiały wybuchowe lub jej zastępcy wszystkie drzwi w składzie winny być zamknięte na klucz. W odniesieniu do składów, w których ma być przechowywany proch górniczy i podobne materiały, obowiązuje zastrzeżenie zawarte w § 23".

4)
W § 20 ust. 2 wyrażenie "do 10%" zastępuje się wyrażeniem "powyżej 10%".
5)
§ 24 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 24. 1. W razie dokonywania jakichkolwiek remontów i napraw w przedsionku lub magazynie wszystkie znajdujące się w przedsionku i magazynie materiały wybuchowe i środki zapalcze należy usunąć i na czas tych robót przechować w innych zamkniętych na klucz pomieszczeniach odpowiednio zabezpieczonych przed wybuchem oraz dostępem niepowołanych osób. Gdyby takich pomieszczeń nie było w zakładzie górniczym, nie należy do czasu ich urządzenia przedsiębrać powyższych robót w składzie.

2. W razie wykonywania na terenie składu robót spawalniczych materiały wybuchowe i środki zapalcze należy na czas tych robót ze składu usunąć i przechować w pomieszczeniach, o których mowa w ust. 1".

6)
W § 27 ust. 2 otrzymuje następujące brzmienie:

"2. Oprócz osoby wydającej materiały wybuchowe i jej zastępcy wstęp do magazynu dozwolony jest innym pracownikom zakładu górniczego tylko na podstawie pisemnego upoważnienia kierownika ruchu zakładu górniczego. Do magazynu, w którym znajdują się materiały wybuchowe i środki zapalcze, mogą ponadto wejść za wiedzą osoby wydającej materiały wybuchowe i w jej obecności pracownicy, którym poruczono wnoszenie lub wynoszenie skrzynek z materiałami wybuchowymi i środkami zapalczymi. Poza tym wstęp do składu z wyłączeniem magazynu dozwolony jest tylko przodowym i strzałowym na podstawie służbowego zlecenia wpisanego do książeczki strzelniczej oraz osobom dozoru ruchu".

7)
W § 29 ust 1 po wyrazie "Odległość" wstawia się wyraz "komory"; ponadto dodaje się na końcu tego ustępu nowe zdanie w brzmieniu:

"Wejście z chodnika dla ruchu pieszego lub przewozowego do chodników prowadzących do składu ma być zaopatrzone w drzwi żelazne zamykane na klucz; w czasie nieobecności osoby wydającej materiały wybuchowe lub jej zastępcy drzwi te powinny być zamknięte na klucz".

8)
Ust. 2 § 29 skreśla się.
9)
W § 29 ust. 3 skreśla się wyrazy "co najmniej 5 m.", a w ich miejsce wstawia się wyrazy:

"dla komór o zawartości:

a)
do 500 kg mat. wyb. co najmniej 4 m
b)
do 1.000 kg mat. wyb. co najmniej 5 m
c)
do 2.000 kg mat. wyb. co najmniej 6 m
d)
do 3.000 kg mat. wyb. co najmniej 7 m
e)
do 4.000 kg mat. wyb. co najmniej 8 m
f)
do 5.000 kg mat. wyb. co najmniej 9 m.
10)
§ 30 otrzymuje następujące brzmienie:

"§ 30. Przepisy zawarte w §§ 17-25, 27 i 28 niniejszego rozporządzenia stosuje się do składów podziemnych z następującymi zmianami:

a) wyraz "magazyn" oznacza "komorę";

b) przepisów zawartych w ust. 2, 3 i 4 § 17 nie stosuje się do składów podziemnych; również nie dotyczy tych składów przewidziany w § 17 ust. 5 obowiązek urządzenia izby ekspedycyjnej; w razie konieczności urządzenia takiej izby może ona nie łączyć się bezpośrednio z przedsionkiem;

c) ilość materiałów wybuchowych, przechowywanych w jednej komorze, nie może przekraczać 5.000 kg; Wyższy Urząd Górniczy określa, jakie rodzaje materiałów wybuchowych różnych kategorii i w jakich ilościach mogą być przechowywane w jednej komorze;

d) w komorze przeznaczonej na przechowywanie materiałów wybuchowych różnych rodzajów powinny być one od siebie przegradzane w celu uniemożliwienia przedostania się skrzynek do niewłaściwej przegrody;

e) jeżeli w przedsionku ma się odbywać wydawanie materiałów wybuchowych, grubość ściany odgradzającej od komory (§ 17 ust. 1) ma wynosić co najmniej 30 cm;

f) przewidziana w § 22 ust. 1 możność urządzenia wnęki w magazynie nie dotyczy składów podziemnych;

g) w § 22 ust. 4 wyrazy "w magazynie" oznaczają: "w składzie".

11)
W § 34:
a)
w ust. 1 końcowy wyraz "strzelniczych" zastępuje się wyrazem "górniczych";
b)
w ust. 3 wyrazy w nawiasie "(§ 17 ust. 5) " zastępuje się wyrazami w nawiasie "(§ 17 ust. 5 i § 30) ";
c)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"W czasie wykonywania czynności wymienionych w ust. 3 drzwi prowadzące do magazynu, a w składzie podziemnym - do komory powinny być zamknięte na klucz. Jeżeli powyższe czynności wykonuje się w składzie podziemnym, mają być zamknięte na klucz również drzwi sąsiednich przedsionków i komór".

12)
W § 35:

W ust. 2 zamieszczony w wierszu 7 i 8 wyraz "powinno" zastępuje się wyrazami "nie może", zaś na końcu tego ustępu dodaje się po kropce zdanie: "Odbiorca obowiązany jest w obecności osoby wydającej materiały wybuchowe lub jej zastępcy skontrolować zawartość otrzymanej skrzynki strzelniczej (puszki, torby) ".

13)
W § 43 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Jeżeli do przewozu używa się liny bez końca, wózek z materiałem wybuchowym (środkiem zapalczym) powinien być doczepiony w takim odstępie do najbliższego wózka roboczego, aby lina ciągnąca nie wlokła się po spągu chodnika".

14)
W § 44 ust. 5 skreśla się zamieszczone w nawiasie wyrazy "(z wyjątkiem liny bez końca)".
15)
W § 52 ust. 4 końcowe wyrazy "10 kg" zastępuje się wyrazami "15 kg".
16)
W § 56:
a)
treść dotychczasową oznacza się jako ust. 1;
b)
dodaje się nowy ust. 2 w brzmieniu:

"2. Jeżeli osoba, której wydano materiał wybuchowy, ulegnie podczas pracy wypadkowi lub nagłej chorobie, wówczas sztygar, oddziałowy lub jego zastępca odpowiedzialny jest za zwrot do składu niezużytego materiału wybuchowego i środków zapalczych".

17)
W § 60 skreśla się wyrazy w nawiasie "(przodowi i strzałowi) ".
18)
Tytuł rozdziału 13 otrzymuje brzmienie:

"Przepisy przejściowe i końcowe".

19)
Dotychczasowy § 66 zastępuje się §§ 66 i 67 w brzmieniu:

"§ 66. 1. Przepisów zawartych w §§ 29 i 30 niniejszego rozporządzenia dotyczących budowy podziemnych składów materiałów wybuchowych nie stosuje się do już istniejących składów, do których stosuje się przepisy sprzed dnia 4 marca 1947 r.

2. Wyższy Urząd Górniczy może żądać przystosowania już istniejących składów materiałów wybuchowych w części lub w całości do przepisów niniejszego rozporządzenia.

3. Ilość materiałów wybuchowych przechowywanych w komorach już istniejącego składu podziemnego nie może przekraczać 5.000 kg w jednej komorze. Odpowiedniego przystosowania składu należy dokonać w terminie dwuletnim".

"§ 67. 1. W wyjątkowych przypadkach, gdy przemawia za tym ważny interes zakładu górniczego, a względy bezpieczeństwa ruchu i pracowników tego zakładu nie stoją na przeszkodzie, może zezwolić na odstępstwa od przepisów zawartych w rozdziałach 7 i 10 okręgowy urząd górniczy, zaś na odstępstwa od przepisów zawartych w § 9 oraz rozdziałach 3-6, 8-9 i 11 Wyższy Urząd Górniczy na wniosek okręgowego urzędu górniczego.

2. Zezwolenie powyższych władz górniczych powinno być udzielone na piśmie i dokładnie określać granicę dopuszczalnego odstępstwa".

20)
Dotychczasowy § 67 oznacza się liczbą porządkową: "68"; w ust. 2 dodaje się wyrazy: "z zastrzeżeniem zawartym w § 66 ust. 1".
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.