Art. 1. - Zm.: przepisy o służbie wojskowej żołnierzy Sił Zbrojnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.50.277

Akt jednorazowy
Wersja od: 18 listopada 1963 r.
Art.  1. 

W ustawie z dnia 13 grudnia 1957 r. o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. z 1958 r. Nr 2, poz. 5) wprowadza się następujące zmiany:

1)
po art. 33 dodaje się art. 33a w brzmieniu:

"Art. 33a. 1. Oficer w czynnej służbie wojskowej, który wskutek wypadku zaistniałego podczas lub w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych w czasie pokoju doznał uszkodzenia zdrowia powodującego niezdolność do służy wojskowej oraz inwalidztwo I lub II grupy, otrzymuje - niezależnie od zaopatrzenia emerytalnego lub inwalidzkiego oraz od innych świadczeń przewidzianych w ustawie - jednorazowe odszkodowanie:

1) oficer zawodowy lub służby okresowej - w wysokości dwunastomiesięcznego uposażenia pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym wraz z dodatkami o charakterze stałym,

2) oficer rezerwy - w wysokości dwunastomiesięcznego uposażenia należnego w myśl przepisów o uposażeniu żołnierzy oficerowi zawodowemu w tym samym stopniu według posiadanego stopnia wojskowego i według stanowiska typowego dla tego stopnia wojskowego.

2. Jeżeli oficer zmarł wskutek wypadku określonego w ust. 1 nie później niż w ciągu dwóch lat od tego wypadku, a odszkodowania jeszcze nie otrzymał, odszkodowanie to otrzymują pozostali po nim członkowie rodziny - niezależnie od zaopatrzenia przysługującego stosownie do przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym lub inwalidzkim żołnierzy i członków ich rodzin oraz od innych świadczeń przewidzianych w ustawie.

3. Odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli uszkodzenie zdrowia lub śmierć nastąpiły wskutek winy umyślnej oficera.

4. Członkami rodziny uprawnionymi do odszkodowania są:

1) małżonek, który w chwili śmierci oficera pozostawał ze zmarłym we wspólności małżeńskiej,

2) inni członkowie rodziny (dzieci, wnuki, rodzeństwo, rodzice) spełniający w chwili śmierci oficera warunki do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym (inwalidzkim).

5. Minister Obrony Narodowej określi w drodze rozporządzenia zasady oraz tryb przyznawania i wypłaty odszkodowania, jak również organy wojskowe właściwe w tych sprawach".;

2)
w art. 55:
a)
dodaje się nowy ust. 2 w brzmieniu:

"2. Oficera w stopniu do pułkownika (komandora) włącznie będącego samodzielnym pracownikiem nauki, Minister Obrony Narodowej może zatrzymać w wojskowej służbie zawodowej mimo osiągnięcia granicy wieku określonej w ust. 1 pkt 2, nie dłużej jednak niż do końca roku kalendarzowego, w którym oficer ten kończy 65 lat życia.",

b)
dotychczasowy ust. 2 oznacza się jako ust. 3 i na końcu zdania skreśla się kropkę oraz dodaje się wyrazy "lub ust. 2.";
3)
w art. 58 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Oficerom zwolnionym z wojskowej służby zawodowej w przypadkach określonych w art. 55 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz w art. 56 ust. 1 pkt 3-5, jak również członkom ich rodzin oraz członków rodzin oficerów zmarłych w czasie pełnienia wojskowej służby zawodowej - przysługuje prawo do bezpłatnej wojskowej pomocy leczniczej (art. 52) przez okres jednego roku od zwolnienia oficera ze służby lub od jego śmierci.";

4)
w art. 60 skreśla się ust. 2 oraz oznaczenie ust. 1;
5)
art. 61 otrzymuje brzmienie:

"Art. 61. 1. Jeżeli oficer otrzymuje wynagrodzenie za pracę lub posiada dochód z innych źródeł albo łącznie wynagrodzenie za pracę i dochód z innych źródeł, uposażenie określone w art. 60 zmniejsza się o kwoty uzyskane z tego tytułu po potrąceniu podatku.

2. Nadpłata uposażenia podlega potrąceniu wyłącznie z należności bieżących z tytułu tego uposażenia.

3. Za dochód w rozumieniu ust. 1 uważa się dochód, który stosownie do przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych powoduje zmniejszenie renty za wysługę lat.";

6)
art. 65 otrzymuje brzmienie:

"Art. 65. 1. Oficerów zwolnionych z wojskowej służby zawodowej, którzy nie ukończyli: mężczyźni 55 lat życia, a kobiety 50 lat życia i nie zostali zaliczeni do jednej z grup inwalidów - kieruje się na ich wniosek do pracy w organach administracji państwowej, przedsiębiorstwach, zakładach lub instytucjach. Przepisu tego nie stosuje się do oficerów zwolnionych z wojskowej służby zawodowej w przypadkach określonych w art. 55 ust. 1 pkt 4 i art. 56 ust. 1 pkt 6.

2. Szczegółowe zasady i tryb kierowania oficerów do pracy określa Prezes Rady Ministrów.";

7)
art. 67 otrzymuje brzmienie:

"Art. 67. Oficer zwolniony z wojskowej służby zawodowej zostaje w zależności od wieku i zdolności do służby wojskowej przeniesiony do rezerwy lub zwolniony od powszechnego obowiązku wojskowego (obowiązku wojskowego kobiet)."