Zm.: niektóre przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego i Przepisy wprowadzające Kodeks Postępowania Cywilnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.93.802

Akt jednorazowy
Wersja od: 28 października 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 27 października 1932 r.
zmieniające niektóre przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego i Przepisów wprowadzających Kodeks Postępowania Cywilnego.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i art. 1 lit. a) ustawy z dnia 17 marca 1932 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 165) postanawiam co następuje:

W kodeksie postępowania cywilnego z dnia 29 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 83, poz. 651) wprowadza się zmiany następujące:

1)
Art. 7 nadaje się brzmienie:

"Art. 7. § 1. Ustalenia zapadłego w postępowaniu karnem prawomocnego wyroku skazującego co do spełnienia przestępstwa obowiązują sąd cywilny.

§ 2. Ustalenia te jednak mogą być przed sądem cywilnym obalane, gdy sprawa dotyczy odpowiedzialności cywilnej osoby, przeciwko której oskarżenie nie było skierowane, bądź osoby, która nie broniła się w postępowaniu karnem."

2)
W art. 61 wyraz: "odrzucając" zastępuje się wyrazem: "oddalając".
3)
W art. 109 § 1 skreśla się zdanie drugie.
4)
Art. 112 nadaje się brzmienie:

"Art. 112. Przyznania prawa ubogich domagać się może osoba fizyczna lub prawna, która wykaże swe zupełne ubóstwo na podstawie zaświadczenia władzy publicznej o jej stanie rodzinnym, majątku i dochodach; od sądu zależy uznanie tego zaświadczenia za dostateczny dowód zupełnego ubóstwa tej osoby."

5)
W art. 141 § 1 wyrazy: "warunków, wskazanych w artykułach poprzedzających lub" zastępuje się wyrazami: "warunków formalnych, wymaganych przez kodeks niniejszy, lub".
6)
W art. 145 § 2 wyrazy: "trybem, przewidzianym dla doręczenia pozwu" zastępuje się wyrazami: "w miejscu rzeczywistego zamieszkania strony".
7)
Art. 180 nadaje się brzmienie:

"Art. 180. Bieg terminu, wyznaczonego przez sąd lub przewodniczącego (terminu sądowego), rozpoczyna się od ogłoszenia postanowienia; w przypadku zaś, gdy kodeks przewiduje doręczenie postanowienia stronie z urzędu - od daty doręczenia."

8)
W art. 182 skreśla się zdanie drugie.
9)
Art. 184 - 188 skreśla się.
10)
W nagłówku rozdziału V działu I tytułu III księgi drugiej wyraz: "Omieszkanie" zastępuje się wyrazem: "Uchybienie".
11)
W art. 189 § 2 wyraz: "omieszkania" zastępuje się wyrazami: "uchybienia terminu"; wyrazy: "dokonać omieszkanej czynności" - wyrazami: "dopełnić czynności, która miała być w terminie dokonana".
12)
W art. 190 § 1 wyraz: "omieszkała" zastępuje się wyrazami: "nie dokonała w terminie"; w § 2 wyraz: "omieszkanie" zastępuje się wyrazami: "uchybienie terminu".
13)
W art. 191 § 1 wyraz: "omieszkana" skreśla się, wyraz: "omieszkania" zastępuje się wyrazem: "uchybienia terminu"; w § 3 wyrazy: "wykonać omieszkaną czynność procesową" zastępuje się wyrazami: "dopełnić czynności procesowej".
14)
W art. 193 § 1 wyrazy: "uzna wstrzymanie za konieczne" zastępuje się wyrazami: "wstrzyma postępowanie lub wykonanie orzeczenia".
15)
W art. 197 § 1 po wyrazie: "zmarłego" przecinek zastępuje się kropką i skreśla się resztę zdania.
16)
W art. 198 wyrazy: "trybem, przewidzianym dla doręczenia pozwu" zastępuje się wyrazami: "do wstąpienia do sprawy".
17)
W art. 199 § 2 po wyrazie: "niestawającej" przecinek zastępuje się kropką, a wyrazy: "trybem, przewidzianym dla doręczenia pozwu" - wyrazami: "Wezwanie doręcza się stronie w miejscu jej rzeczywistego zamieszkania."
18)
W art. 216 po wyrazie: "wartości" dodaje się wyrazy: "lub innego przedmiotu".
19)
W art. 229 wyrazy: "okres, w ciągu którego" zastępuje się wyrazami: "termin, w którym".
20)
W art. 236 po wyrazie: "wartości" dodaje się wyrazy: "lub innego przedmiotu".
21)
W art. 247 § 2 po wyrazie: "dowodów" dodaje się wyraz: "sąd".
22)
W art. 257 § 1 wyraz: "rozważania" zastępuje się wyrazem: "rozważenia".
23)
W art. 276 § 2 wyraz: "cywilnego" zastępuje się wyrazem: "prywatnego".
24)
W art. 280 wyraz: "skargi" zastępuje się wyrazem: "powództwa".
25)
Art. 356 § 2 nadaje się brzmienie:

"§ 2. W sprawie zawiłej sąd może odroczyć ogłoszenie sentencji na czas do dwóch tygodni. Datę ogłoszenia sentencji należy obwieścić niezwłocznie po zamknięciu rozprawy. Sentencję ogłasza przewodniczący."

26)
Art. 357 nadaje się brzmienie:

"Art. 357. Wyrok z uzasadnieniem powinien być w ciągu dwóch tygodni sporządzony na piśmie, jeżeli strona tego zażądała przed upływem tygodnia od ogłoszenia sentencji. Sporządzenie uzasadnienia należy do sędziego sprawozdawcy, a gdy nie był wyznaczony - do sędziego, któremu przewodniczący rozprawy to poruczy."

27)
Art. 361 § 1 nadaje się brzmienie:

"§ 1. Wypis wyroku z uzasadnieniem powinien być z urzędu doręczony stronom we wszystkich sprawach, w których występuje Prokuratorja Generalna. Pozatem doręcza się go tylko stronie, która we właściwym terminie zażądała jego sporządzenia."

28)
W art. 365 wyrazy: "sąd odroczył jego wydanie" zastępuje się wyrazami: "nie był ogłoszony".
29)
Art. 368 nadaje się brzmienie:

"Art. 368. W razie nienadejścia dowodu doręczenia na dzień rozprawy, sąd może w ciągu następnych dwóch tygodni wydać wyrok zaoczny, jeżeli w tym czasie otrzyma dowód doręczenia".

30)
W art. 375 treść dotychczasową oznacza się jako "§ 1" i dodaje się § 2 w brzmieniu następującem:

"§ 2. Wyroki zaoczne doręcza się z urzędu obu stronom".

31)
W art. 377 wyraz: "doręczenia" zastępuje się wyrazem: "ogłoszenia".
32)
W art. 383 § 1 wyraz: "stronom" zastępuje się wyrazami: "stronie na jej żądanie", wyraz: "im" - wyrazem: "jej"; w § 2 po wyrazie "stronom" dodaje się wyrazy: "z wyjątkiem postanowień o zabezpieczeniu powództwa".
33)
Art. 396 nadaje się brzmienie:

"Art. 396. Wyroku z uzasadnieniem nie doręcza się stronie, która zażądała jego sporządzenia, lecz tylko zawiadamia się ją o sporządzeniu uzasadnienia."

34)
W art. 400 § 1 wyrazy: "wyroku skarżącemu" zastępuje się wyrazami: "skarżącemu wyroku z uzasadnieniem"; przepis § 2 oznacza się jako "§ 3" i dodaje się § 2 w brzmieniu następującem:

"§ 2. Jeżeli wyroku nie doręcza się z urzędu, apelacja służy stronie tylko wtedy, gdy we właściwym terminie zażądała sporządzenia wyroku z uzasadnieniem".

35)
W art. 407 wyrazy: "obie strony w jakiemkolwiek piśmie zrzekły się przeprowadzenia rozprawy" zastępuje się wyrazami: "strona, wnosząca skargę apelacyjną, zrzekła się przeprowadzenia rozprawy, a druga strona temu się nie sprzeciwiła"; dotychczasową treść art. 407 oznacza się jako "§ 1" i dodaje się § 2 w brzmieniu następującem:

"§ 2. Orzeczenie, wydane na posiedzeniu niejawnem, doręcza się z uzasadnieniem stronom".

36)
W art. 410 po wyrazie: "wartości" dodaje się wyrazy: "lub innego przedmiotu".
37)
Art. 423 nadaje się brzmienie:

"Art. 423. Po upływie terminu do zaskarżenia wydanego orzeczenia sąd apelacyjny zwraca akta sądowi okręgowemu".

38)
W art. 425 punkcie 2) wyrazy: "apelacja służy stronie tylko wtedy, gdy we właściwym terminie zażądała sporządzenia wyroku z uzasadnieniem na piśmie;" skreśla się; kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się punkt 3) w brzmieniu następującem:

"3) W sprawach, w których wartość przedmiotu sporu, pierwotna lub późniejsza w razie ograniczenia żądania powództwa, nie przewyższa stu złotych, apelacja jest dopuszczalna tylko z przyczyn nieważności."

39)
W art. 428 przepis § 2 oznacza się jako "§ 3" i dodaje się § 2 w brzmieniu następującem:

"§ 2. Termin do wniesienia zażalenia od postanowień, wydanych bez rozprawy, biegnie od dnia doręczenia postanowienia."

40)
W art. 432 przepis § 2 oznacza się jako "§ 3" i dodaje się § 2 w brzmieniu następującem:

"§ 2. W sprawach o wynagrodzenie szkody, jaką wyrządziły obywatelowi organy władzy państwowej lub samorządowej przez działalność urzędową, niezgodną z prawem lub obowiązkami służby, skarga kasacyjna służy bez względu na wartość przedmiotu zaskarżenia."

41)
W art. 438 wyrazy: "obie strony zrzekły się rozprawy" zastępuje się wyrazami: "strona, wnosząca skargę kasacyjną, zrzekła się przeprowadzenia rozprawy, a druga strona temu się nie sprzeciwiła".
42)
Art. 442 nadaje się brzmienie:

"Art. 442. Prokurator, jeżeli składa wnioski w sprawie, przedstawia je ustnie po sprawozdaniu sędziego, a na rozprawie po głosach stron."

43)
W art. 446 skreśla się oznaczenie: "§ 1", wyrazy: "na wniosek jednej ze stron" oraz ustęp, oznaczony jako § 2.
44)
W art. 455 § 1 punkcie 2) wyrazy: "zaskarżony wyrok doręczono stronie albo jej zastępcy ustawowemu" zastępuje się wyrazami: "o zaskarżonym wyroku dowiedziała się strona lub jej zastępca ustawowy".
45)
W art. 456 wyraz: "dziesięciu" zastępuje się wyrazem: "pięciu".

W przepisach wprowadzających kodeks postępowania cywilnego z dnia 29 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 83, poz. 652) wprowadza się zmiany następujące:

1)
W art. XX wyraz: "drugiego" zastępuje się wyrazem: "trzeciego"; treść dotychczasową oznacza się jako "§ 1" i dodaje się § 2 w brzmieniu następującem:

"§ 2. Do tego terminu sprawy, wymienione w paragrafie trzecim art. 432 kodeksu postępowania cywilnego, rozstrzyga w sądzie okręgowym, jako drugiej instancji, jeden sędzia."

2)
W art. XXV punkcie 1) cyfrę: "3" zastępuje się cyfrą: "4".
3)
W art. XXVII punkcie 1) po cyfrze: "6" dodaje się wyrazy: "i 8".
4)
W art. XLV § 2 wyraz: "dziesięć" zastępuje się wyrazem: "pięćdziesiąt"; w § 3 wyraz: "dziesięciu" zastępuje się wyrazem: "pięćdziesięciu"; dodaje się § 4 i 5 w brzmieniu następującem:

"§ 4. W sprawach, osądzonych przez jednego sędziego, sąd apelacyjny orzeka jednoosobowo, gdy wartość przedmiotu zaskarżenia przenosi pięćset złotych, a nie przewyższa dwudziestu tysięcy złotych.

§ 5. Jeżeli sędzia uzna, że postępowanie przed sądem jednoosobowym jest bądź niedopuszczalne, bądź niewskazane z uwagi na zawiłe okoliczności sprawy, przekazuje sprawę pod rozpoznanie sądu w składzie trzech sędziów."

5)
Po art. XLV dodaje się art. XLV1 w brzmieniu następującem:

"Art. XLV1. § 1. Sąd okręgowy rozstrzyga jednoosobowo środki odwoławcze od orzeczeń sądów grodzkich we wszystkich sprawach, z wyjątkiem tych spraw, w których wartość przedmiotu zaskarżenia nie przenosi pięciuset złotych lub przewyższa dwadzieścia tysięcy złotych, oraz spraw o ochronę zakłóconego lub przywrócenie utraconego posiadania.

§ 2. Przepis paragrafu piątego artykułu poprzedzającego stosuje się również w postępowaniu przed sądem okręgowym, jako drugą instancją."

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1933 r.