Zm.: niektóre przepisy dotyczące depozytów oraz zbywania ruchomości stanowiących własność Państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.14.61

Akt jednorazowy
Wersja od: 14 marca 1984 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 marca 1984 r.
zmieniające niektóre przepisy dotyczące depozytów oraz zbywania ruchomości stanowiących własność Państwa.

Na podstawie art. 6 dekretu z dnia 18 września 1954 r. o likwidacji nie podjętych depozytów i nie odebranych rzeczy (Dz. U. Nr 41, poz. 184) oraz art. 173 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1966 r. Nr 24, poz. 151, z 1975 r. Nr 16, poz. 91 oraz z 1982 r. Nr 30, poz. 210 i Nr 45, poz. 289) zarządza się, co następuje:
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 marca 1971 r. w sprawie orzekania o przejściu depozytów na własność Państwa (Dz. U. Nr 7, poz. 78) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. 1. O przejściu na własność Państwa nie podjętych depozytów orzekają we własnym zakresie: sądy, prokuratury, organy administracji państwowej, państwowe instytucje i przedsiębiorstwa oraz banki. W bankach decyzje wydają: w Narodowym Banku Polskim - oddziały operacyjne i powszechne kasy oszczędności, w Banku Gospodarki Żywnościowej - oddziały wojewódzkie, w Banku Handlowym w Warszawie S.A. - oddziały tego banku, a w Banku Polska Kasa Opieki S.A. - jednostki organizacyjne upoważnione przez centralę tego banku. W Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń decyzje wydają oddziały wojewódzkie, a w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" S.A. - oddziały.

2. O przejściu na własność Państwa nie podjętych depozytów, przechowywanych przez instytucje nie wymienione w ust. 1, orzekają na wniosek tych instytucji właściwe ze względu na ich siedziby urzędy skarbowe, zwane dalej "organami administracji skarbowej.";

2)
w § 2 w ust. 1 i w § 4 w ust. 3 wyraz "finansowej" zastępuje się wyrazem "skarbowej".

"§ 2. W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 8 marca 1967 r. w sprawie zbywania niektórych ruchomości stanowiących własność Państwa lub podlegających sprzedaży przez organy administracji państwowej na podstawie przepisów szczególnych (Dz. U. Nr 9, poz. 41) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 1 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Rozporządzenie dotyczy ruchomości, które przeszły na własność Państwa na podstawie:

1) orzeczenia kary konfiskaty mienia,

2) orzeczenia przepadku rzeczy, wydanego w postępowanie karnym, karnym skarbowym, administracyjnym, cywilnym oraz w sprawach o wykroczenia,

3) przepisów o rzeczach znalezionych oraz o likwidacji nie podjętych depozytów i nie odebranych rzeczy,

4) darowizny lub objęcia w posiadanie rzeczy niczyjej,

5) przepisów o spadkach,

6) przepisów o majątkach opuszczonych i poniemieckich.

2. Przepisy rozporządzenia stosuje się również do ruchomości nie stanowiących własności Państwa, jeżeli podlegają sprzedaży na podstawie:

1) przepisów prawa karnego lub przepisów prawa celnego,

2) przepisów o rzeczach znalezionych oraz o likwidacji nie podjętych depozytów i nie odebranych rzeczy.";

2) § 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. Organem właściwym w zakresie przechowywania ruchomości, z wyjątkiem rzeczy znalezionych, oraz oszacowania i zbywania ruchomości jest urząd skarbowy, zwany dalej "organem likwidacyjnym".";

3)
w § 10 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Nieodpłatne przekazanie przedmiotów, o których mowa w ust. 4, następuje za zgodą dyrektora izby skarbowej. Dyrektor izby skarbowej może upoważnić naczelnika urzędu skarbowego do wyrażania zgody na nieodpłatne przekazanie przedmiotów. W zakresie przedmiotów likwidowanych przez urzędy celne na nieodpłatne ich przekazanie jest wymagana zgoda Głównego Urzędu Ceł."

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.