Złożenie przez Polskę dokumentu ratyfikacyjnego Traktatu Pokoju pomiędzy Mocarstwami Sprzymierzonemi i Stowarzyszonemi z jednej strony a Austrją z drugiej, podpisanego w St.-Germain-en-Laye dnia 10 września 1919 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.17.115

Akt jednorazowy
Wersja od: 19 lutego 1925 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 5 listopada 1924 r.
w sprawie złożenia przez Polskę dokumentu ratyfikacyjnego Traktatu Pokoju pomiędzy Mocarstwami Sprzymierzonemi i Stowarzyszonemi z jednej strony a Austrją z drugiej, podpisanego w St.-Germain-en-Laye dn. 10 września 1919 r.

Podaje się niniejszem do wiadomości, że w wykonaniu art. 381 Traktatu Pokoju pomiędzy Mocarstwami Sprzymierzonemi i Stowarzyszonemi z jednej strony a Austrją z drugiej, podpisanego w St.-Germain-en-Laye dnia 10 września 1919 r., złożony został przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do archiwów Rządu Francuskiego dokument ratyfikacyjny powyższego Traktatu oraz podpisanych równocześnie i dołączonych do niego: 1) Protokółu o warunkach wykonania pewnych postanowień Traktatu, 2) Deklaracji o stratach, wynikłych skutkiem zatopienia okrętów i ładunków przez austrjackie siły morskie podczas działań wojennych, 3) Protokółu podpisania, 4) Porozumienia pomiędzy Mocarstwami Sprzymierzonemi i Stowarzyszonemi w sprawie udziału w wydatkach, związanych z oswobodzeniem ziem byłej Monarchji austrjacko-węgierskiej, 5) Porozumienia pomiędzy Mocarstwami Sprzymierzonemi i Stowarzyszonemi w sprawie rozrachunku odszkodowań, o ile to dotyczy Włoch.
Pierwszy protokół o złożeniu dokumentów ratyfikacyjnych przez Wielką Brytanję, Francję, Włochy i Austrję, podpisany został dn. 16 lipca 1920 r. Data ta, zgodnie z ustępem 7 art. 381 Traktatu powyższego uważa się za datę jego uprawomocnienia się dla obliczenia wszystkich terminów, przewidzianych w Traktacie. Pod wszelkiemi innemi względami Traktat ten będzie obowiązywał Polskę, zgodnie z ust. 8 wspomnianego art. 381, od dnia 22 sierpnia 1924 r.