Art. 21. - [Postępowanie w sprawie przypisania poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji do danej kwalifikacji rynkowej] - Zintegrowany System Kwalifikacji.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2020.226 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 12 lutego 2020 r.
Art. 21. [Postępowanie w sprawie przypisania poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji do danej kwalifikacji rynkowej]
1.
Jeżeli wniosek został rozpatrzony pozytywnie, minister właściwy przypisuje poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji do kwalifikacji rynkowej po dokonaniu porównania efektów uczenia wymaganych dla danej kwalifikacji z charakterystykami poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji pierwszego i drugiego stopnia.2.
Porównania wymaganych efektów uczenia dla danej kwalifikacji z charakterystykami poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji pierwszego i drugiego stopnia dokonuje zespół ekspertów powołany przez ministra właściwego.3.
Zespół ekspertów przedstawia ministrowi właściwemu rekomendację dotyczącą przypisania poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji do danej kwalifikacji rynkowej. Rekomendacja zawiera efekty uczenia się wymagane dla tej kwalifikacji opisane zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1, będące podstawą przypisania tego poziomu, a także odniesienie do poziomu Sektorowych Ram Kwalifikacji, jeśli ustanowiono Sektorowe Ramy Kwalifikacji w danym sektorze lub branży.4.
Minister właściwy przedkłada rekomendację, o której mowa w ust. 3, do opinii Rady Interesariuszy Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.5.
Jeżeli z rekomendacji wynika, że do danej kwalifikacji cząstkowej należy przypisać 6, 7 lub 8 poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji, minister właściwy może wystąpić o opinię do ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki w sprawie zasadności dokonanego porównania wymaganych efektów uczenia dla danej kwalifikacji z charakterystykami poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji.6.
Jeżeli opinia Rady Interesariuszy, o której mowa w ust. 4, jest:1)
pozytywna - minister właściwy przypisuje poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji do danej kwalifikacji rynkowej zgodnie z treścią rekomendacji, o której mowa w ust. 3;2)
negatywna - zespół ekspertów sporządza ponownie rekomendację, w której odnosi się do opinii Rady Interesariuszy, a następnie minister właściwy przypisuje poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji do danej kwalifikacji rynkowej zgodnie z treścią ponownie sporządzonej rekomendacji.7.
Przy korzystaniu z usług świadczonych przez ekspertów stosuje się odpowiednio art. 24 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.8.
Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi w drodze rozporządzenia:1)
warunki, jakie muszą spełniać eksperci powoływani do zespołu ekspertów, o którym mowa w ust. 2,2)
tryb powoływania ekspertów do zespołu ekspertów,3)
procedurę porównywania efektów uczenia się wymaganych dla kwalifikacji z charakterystykami poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji pierwszego i drugiego stopnia oraz sposób dokumentowania przebiegu tej procedury- uwzględniając właściwe przygotowanie merytoryczne ekspertów i zapobieganie konfliktowi interesów.
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (1)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (1)
Akty prawne liczba obiektów na liście: (19)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (19)
- Powołanie zespołu ekspertów do porównania wymaganych efektów uczenia dla kwalifikacji rynkowej "Prowadzenie mediacji w sprawach karnych i o wykroczenia" z charakterystykami poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji pierwszego i drugiego stopnia.
- Powołanie zespołu ekspertów do porównania wymaganych efektów uczenia dla kwalifikacji rynkowej - "Obsługa platformy do nauczania zdalnego" z charakterystykami poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji pierwszego i drugiego stopnia.
- Powołanie Zespołu do spraw porównania wymaganych efektów uczenia dla danej kwalifikacji z charakterystykami poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji pierwszego i drugiego stopnia dla wniosków z obszaru cyberbezpieczeństwa, zgłoszonych do włączenia do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji przez Polskie Towarzystwo Informatyczne.