Zgłoszenia INTRASTAT.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.216.1422

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 2015 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 3 listopada 2010 r.
w sprawie zgłoszeń INTRASTAT

Na podstawie art. 98 ust. 2 i art. 100 ust. 3 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb, sposób i terminy dokonywania zgłoszeń INTRASTAT oraz korekt tych zgłoszeń;
2)
wzory i sposób wypełniania formularzy stosowanych przy dokonywaniu zgłoszeń INTRASTAT oraz korekt tych zgłoszeń;
3)
właściwość miejscową organów celnych w sprawach dotyczących zgłoszeń INTRASTAT;
4)
szczegółowy tryb, sposób i terminy dokonywania upomnień oraz wezwań.

Szczegółowy tryb, sposób i terminy dokonywania zgłoszeń INTRASTAT oraz korekt tych zgłoszeń

§  2. 
1. 
Osoba zobowiązana, o której mowa w art. 97 pkt 2 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne, zwana dalej "osobą zobowiązaną", dokonuje w roku sprawozdawczym zgłoszeń INTRASTAT odnoszących się do przywozu towarów, zwanych dalej "zgłoszeniami INTRASTAT w przywozie", lub zgłoszeń INTRASTAT odnoszących się do wywozu towarów, zwanych dalej "zgłoszeniami INTRASTAT w wywozie", poczynając od zgłoszenia INTRASTAT za:
1)
pierwszy okres sprawozdawczy roku sprawozdawczego, w przypadku gdy wartość dokonanych przez nią w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy przywozów lub wywozów towarów przekroczyła wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu podstawowego w przywozie albo statystycznego progu podstawowego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy, lub
2)
okres sprawozdawczy, w którym wartość dokonanych przywozów albo wywozów towarów przekroczyła wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu podstawowego w przywozie albo statystycznego progu podstawowego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy.
2. 
W przypadku gdy wartość dokonanych przywozów lub wywozów towarów przekroczyła, w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy lub w roku sprawozdawczym, wartość określoną dla statystycznego progu szczegółowego w przywozie lub statystycznego progu szczegółowego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy, zgłoszeń INTRASTAT dokonuje się zgodnie z wymogami ustalonymi odpowiednio dla każdego z tych progów.
§  3. 
1. 
W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, na podstawie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.), osoba zobowiązana dokonuje, jako ostatniego w okresie trwania zawieszenia, zgłoszenia INTRASTAT za okres sprawozdawczy, w którym przypada pierwszy dzień zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.
2. 
W przypadku gdy w ramach czynności, o których mowa w art. 14a ust. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, osoba zobowiązana dokona przywozów lub wywozów towarów, zgłoszenia INTRASTAT dokonuje się za okresy sprawozdawcze, w których te przywozy lub wywozy towarów zostały wykonane.
3. 
Po upływie okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej albo w przypadku wznowienia wykonywania działalności gospodarczej przed upływem tego okresu zgłoszeń INTRASTAT dokonuje się, poczynając od okresu sprawozdawczego, w którym przypada pierwszy dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. Przepis § 2 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  4. 
Zgłoszenia INTRASTAT za dany okres sprawozdawczy dokonuje się nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po tym okresie.
§  5. 
Zgłoszenie INTRASTAT za dany okres sprawozdawczy może zostać dokonane poprzez złożenie częściowych zgłoszeń INTRASTAT, obejmujących informacje o części dokonanych przywozów lub wywozów towarów. Ostatniego częściowego zgłoszenia INTRASTAT za dany okres sprawozdawczy dokonuje się w terminie, o którym mowa w § 4.
§  6. 
W przypadku gdy zgłoszenie INTRASTAT jest dokonywane przez osobę trzecią, zwaną dalej "przedstawicielem", pisemne upoważnienie, o którym mowa w art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne, jest składane organowi celnemu najpóźniej wraz z pierwszym zgłoszeniem INTRASTAT.
§  7. 
W przypadku gdy zgłoszenie INTRASTAT nie odpowiada wymogom formalnym, a w szczególności:
1)
nie zostało sporządzone zgodnie z wymaganiami dla danej formy zgłoszenia,
2)
nie zawiera wszystkich wymaganych danych,
3)
nie zostało złożone upoważnienie w terminie, o którym mowa w § 6

- organ celny odmawia jego przyjęcia i wzywa do uzupełnienia braków w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania. W przypadku nieusunięcia braków w wyznaczonym terminie organ celny uznaje, że zgłoszenie INTRASTAT nie zostało dokonane.

§  8. 
W przypadku gdy zgłoszenie INTRASTAT zostało dokonane omyłkowo, organ celny z urzędu albo na wniosek zainteresowanej osoby może anulować zgłoszenie. O anulowaniu zgłoszenia INTRASTAT organ celny informuje osobę zobowiązaną.
§  9. 
1. 
W przypadku gdy przyjęte przez organ celny zgłoszenie INTRASTAT zawiera niekompletne lub nieprawidłowe dane, osoba zobowiązana dokonuje korekty zgłoszenia.
2. 
Korekta zgłoszenia INTRASTAT polega na:
1)
zastąpieniu uprzednio dokonanego zgłoszenia INTRASTAT;
2)
zmianie poszczególnych danych w pozycji lub pozycjach zgłoszenia INTRASTAT;
3)
dodaniu nowych pozycji w zgłoszeniu INTRASTAT;
4)
anulowaniu pozycji zgłoszenia INTRASTAT.
3. 
Korekty zgłoszenia INTRASTAT dokonuje się w przypadku, gdy:
1)
pierwotnie podana w zgłoszeniu wartość dla danych, o których mowa w § 14 pkt 19 lub 20, zmieniłaby się w wyniku korekty o więcej niż równowartość 1.000 euro lub
2)
pierwotnie podana w zgłoszeniu wartość dla danych, o których mowa w § 14 pkt 17 lub 18, zmieniłaby się w wyniku korekty o więcej niż 5 %, lub
3)
dane, które miałyby podlegać korekcie, o których mowa w § 14 pkt 10-18, dotyczą towaru, dla którego wartość fakturowa lub wartość statystyczna jest wyższa od równowartości 1.000 euro, lub
4)
organ celny, po złożeniu przez osobę zobowiązaną wyjaśnień, o których mowa w § 24 ust. 1 pkt 1, nie poinformował jej telefonicznie, telefaksem lub za pomocą innych środków łączności, o zwolnieniu z obowiązku dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT.
4. 
W przypadku gdy korekta dotyczy niewłaściwego lub nieistniejącego zgłoszenia INTRASTAT, przepis § 7 stosuje się odpowiednio.
5. 
Do korekty zgłoszenia INTRASTAT stosuje się odpowiednio przepisy § 6-8.
§  10. 
Korekty zgłoszenia INTRASTAT dokonuje się przed upływem roku, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wystąpił okres sprawozdawczy, do którego odnosi się zgłoszenie INTRASTAT.
§  11. 
1. 
Zgłoszenia INTRASTAT i jego korekty dokonuje się w formie elektronicznej, z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez urząd obsługujący ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
2. 
Zgłoszenia INTRASTAT i jego korekty dokonuje się w formie pisemnej w uzasadnionych przypadkach oraz po poinformowaniu organu celnego.
§  12. 
1. 
Organ celny nadaje kod identyfikacyjny zastępujący podpis osoby dokonującej w formie elektronicznej zgłoszenia INTRASTAT.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku użycia podpisu elektronicznego, w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.) albo identyfikacji przez zastosowanie profilu zaufanego ePUAP, w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565, z późn. zm.).

Sposób wypełniania formularzy stosowanych przy dokonywaniu zgłoszeń INTRASTAT oraz korekt tych zgłoszeń

§  13. 
1. 
Zgłoszenia INTRASTAT w przywozie w formie pisemnej i jego korekty dokonuje się na formularzu "DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ", którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Zgłoszenia INTRASTAT w wywozie w formie pisemnej i jego korekty dokonuje się na formularzu "DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ", którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  14. 
W przypadku gdy w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy lub w roku sprawozdawczym dokonano przywozów lub wywozów towarów o wartości przekraczającej wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu szczegółowego w przywozie lub statystycznego progu szczegółowego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy, w zgłoszeniu INTRASTAT wypełnia się następujące pola:
1)
okres sprawozdawczy;
2)
rodzaj deklaracji;
3)
kod izby celnej, do której adresowane jest zgłoszenie INTRASTAT;
4)
odbiorca - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie albo nadawca - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w wywozie;
5)
przedstawiciel - w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT przez przedstawiciela;
6)
łączna wartość fakturowa w PLN;
7)
łączna wartość statystyczna w PLN;
8)
łączna liczba pozycji;
9)
numer pozycji;
10)
opis towaru;
11)
kod kraju wysyłki - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie albo kod kraju przeznaczenia - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w wywozie;
12)
kod warunków dostawy;
13)
kod rodzaju transakcji;
14)
kod towaru;
15)
kod rodzaju transportu;
16)
kod kraju pochodzenia - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie;
17)
masa netto (w kg);
18)
ilość w uzupełniającej jednostce miary;
19)
wartość fakturowa w PLN;
20)
wartość statystyczna w PLN;
21)
wypełniający.
§  15. 
1. 
W przypadku gdy w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy lub w roku sprawozdawczym dokonano przywozów lub wywozów towarów o wartości przekraczającej wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu podstawowego w przywozie lub statystycznego progu podstawowego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy, w zgłoszeniu INTRASTAT podaje się dane, o których mowa w § 14 pkt 1-6, 8-11, 13, 14, 16-19 oraz 21.
2. 
W przypadku gdy w zgłoszeniu INTRASTAT znajduje się pozycja towarowa, której przedmiotem jest towar przywożony lub wywożony w celu uszlachetniania lub po uszlachetnianiu, oprócz danych, o których mowa w ust. 1, podaje się dane, o których mowa w § 14 pkt 7 i 20.
§  16. 
1. 
W przypadku gdy w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy lub w roku sprawozdawczym dokonano przywozów lub wywozów towarów o wartości przekraczającej wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu szczegółowego w przywozie lub statystycznego progu szczegółowego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy, na wniosek osoby zobowiązanej organ celny może wyrazić zgodę, aby niektóre elementy wliczane lub niewliczane do deklarowanych w zgłoszeniach INTRASTAT wartości statystycznych towarów były obliczane przez tę osobę na podstawie kryteriów szczególnych.
2. 
Zgoda, o której mowa w ust. 1, jest udzielana w formie pisemnej, na czas określony, nie dłuższy niż do końca roku sprawozdawczego następującego po roku, w którym jest udzielana zgoda.
3. 
Właściwy organ celny nie wyraża zgody, o której mowa w ust. 1, jeżeli osoba zobowiązana nie uprawdopodobniła, że wartość statystyczna obliczona na podstawie kryteriów szczególnych nie różniłaby się znacząco od wartości statystycznej obliczonej bez zastosowania tych kryteriów.
§  17. 
W przypadku gdy w miesiącu sprawozdawczym osoba zobowiązana nie dokonała żadnych przywozów lub wywozów towarów, w zgłoszeniu INTRASTAT należy podać dane, o których mowa w § 14 pkt 1-8 oraz 21. Dla danych, o których mowa w § 14 pkt 6-8, należy podać wartość "0". Przepis § 15 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  18. 
1. 
W przypadku przywozu lub wywozu towarów stanowiących części składowe zakładu przemysłowego, o którym mowa w art. 15 ust. 1 lit. a rozporządzenia Komisji (WE) nr 1982/2004 z dnia 18 listopada 2004 r. wykonującego rozporządzenie (WE) nr 638/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie danych statystycznych Wspólnoty odnoszących się do handlu towarami między Państwami Członkowskimi i uchylającego rozporządzenia Rady (WE) nr 1901/2000 oraz (EWG) nr 3590/92 (Dz. Urz. UE L 343 z 19.11.2004, s. 3, z późn. zm.), organ celny, na wniosek osoby zobowiązanej, może wyrazić zgodę na uproszczone deklarowanie przywozu lub wywozu tych towarów, jeżeli szacowana, całkowita wartość statystyczna zakładu przemysłowego wynosi co najmniej równowartość 3 mln euro.
2. 
Do wniosku o wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
listę towarów, które mają zostać przywiezione lub wywiezione i które stanowić będą części składowe zakładu przemysłowego;
2)
oświadczenie osoby zobowiązanej lub dokumenty wskazujące na planowany termin rozpoczęcia i zakończenia budowy zakładu przemysłowego;
3)
inne niezbędne dowody potwierdzające zamiar lub fakt budowy zakładu przemysłowego oraz jego szacowaną całkowitą wartość statystyczną.
3. 
Osoba zobowiązana posiadająca zgodę, o której mowa w ust. 1, wypełnia pola, o których mowa w § 14 pkt 1-16 i 20. W polu 14 należy podać kod towaru, w którym pierwszymi czterema cyframi są 9880; piąta i szósta cyfra odpowiadają numerowi działu CN, do którego należą towary będące częścią składową zakładu przemysłowego; siódmą i ósmą cyfrą jest 0.
4. 
Zgody, o której mowa w ust. 1, udziela się na okres budowy danego zakładu przemysłowego.
§  19. 
W przypadku przywozów lub wywozów towarów, które zostały dokonane w ciągu jednego okresu sprawozdawczego z lub do jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej i których suma wartości jest równa lub mniejsza niż równowartość 200 euro, przywozy albo wywozy można ująć łącznie w jednej pozycji zgłoszenia INTRASTAT (odrębnie w przywozie i odrębnie w wywozie), podając dane, o których mowa w § 14 pkt 9, 11, 14 oraz 19, stosując kod towaru: 99 50 00 00. Kod ten w całym okresie sprawozdawczym może zostać zastosowany jeden raz w zgłoszeniu INTRASTAT w przywozie i w zgłoszeniu INTRASTAT w wywozie, w odniesieniu do przywozów towarów realizowanych z jednego kraju wysyłki lub wywozów towarów realizowanych do jednego kraju przeznaczenia.
§  20. 
Przywóz lub wywóz towarów w stanie rozmontowanym lub niezmontowanym, dla celów transportu lub z przyczyn handlowych, załadowanych na kilka środków transportu, można ująć w zgłoszeniu INTRASTAT pod jedną pozycją towarową, podając ich łączną wartość. W przypadku gdy przywóz lub wywóz tych towarów został dokonany w kilku okresach sprawozdawczych, zgłoszenia INTRASTAT dokonuje się tylko raz - za miesiąc sprawozdawczy, w którym nastąpił przywóz lub wywóz ostatniej partii towaru. W przypadku gdy transport odbywał się przy pomocy różnych środków transportu, podaje się ten środek transportu, którym dokonano największego przywozu lub wywozu pod względem masy lub wartości przesyłki.
§  21. 
1. 
W przypadku gdy przedmiotem przywozu lub wywozu są części do pojazdów mechanicznych lub statków powietrznych, klasyfikowane pod różnymi kodami towarowymi, części te można ująć w zgłoszeniu INTRASTAT pod jedną pozycją towarową i zaklasyfikować pod kodem towarowym odnoszącym się do towaru stanowiącego ponad 50 % wartości przywożonych lub wywożonych części.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy przedmiotem przywozu lub wywozu są nadwozia, podwozia i silniki do pojazdów mechanicznych lub statków powietrznych.
§  22. 
Realizowany na podstawie umów o prenumeratę przywóz lub wywóz czasopism, objętych jedną fakturą, ujmuje się w zgłoszeniu INTRASTAT zbiorczo za cały okres prenumeraty. W przypadku gdy przesyłki czasopism zostały dokonane w kilku okresach sprawozdawczych, zgłoszenia INTRASTAT dokonuje się tylko raz - za miesiąc sprawozdawczy, w którym dokonano przywozu lub wywozu ostatniej partii czasopism.
§  23. 
Do zgłoszeń elektronicznych przepisy niniejszego rozdziału stosuje się odpowiednio.

Szczegółowy tryb, sposób i terminy dokonywania upomnień oraz wezwań

§  24. 
1. 
W przypadku stwierdzenia, że zgłoszenie INTRASTAT zawiera niekompletne lub nieprawidłowe dane, organ celny telefonicznie, telefaksem lub za pomocą innych środków łączności wzywa osobę zobowiązaną do:
1)
złożenia wyjaśnień dotyczących zgłoszenia INTRASTAT lub
2)
dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT

- wskazując przyczyny wezwania oraz termin do dokonania tych czynności.

2. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, albo w razie niemożności nawiązania kontaktu z osobą zobowiązaną dokonuje się adnotacji na zgłoszeniu INTRASTAT albo odpowiednich zapisów w systemie teleinformatycznym.
3. 
Złożenia przez osobę zobowiązaną wyjaśnień, o których mowa w ust. 1 pkt 1, dokonuje się w formie pisemnej, chyba że organ celny uzna za wystarczające informacje przekazane przez tę osobę telefonicznie, telefaksem lub przy użyciu innych środków łączności. W tym przypadku dokonuje się adnotacji na deklaracji INTRASTAT albo odpowiednich zapisów w systemie teleinformatycznym.
§  25. 
1. 
Jeżeli osoba zobowiązana nie dokonała w wymaganym terminie zgłoszenia INTRASTAT w przywozie lub w wywozie albo nie dokonała, jeżeli jest to konieczne, korekty złożonego uprzednio zgłoszenia INTRASTAT, organ celny upomina tę osobę pisemnie o konieczności wykonania tego obowiązku w terminie 7 dni od dnia otrzymania upomnienia.
2. 
Jeżeli pomimo prawidłowego doręczenia upomnienia, o którym mowa w ust. 1, osoba zobowiązana nie dokonała w wyznaczonym terminie czynności, do wykonania których była zobowiązana, organ celny ponownie upomina osobę zobowiązaną o konieczności wywiązania się z tego obowiązku w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego upomnienia.
3. 
Jeżeli pomimo prawidłowego doręczenia upomnienia, o którym mowa w ust. 2, osoba zobowiązana nie dokonała w wyznaczonym terminie czynności, do wykonania których była zobowiązana, organ celny po raz trzeci upomina osobę zobowiązaną o konieczności wywiązania się z tego obowiązku w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego upomnienia.
4. 
Pisemne upomnienia o konieczności dokonania korekty zgłoszenia INTRASTAT, o których mowa w ust. 1-3, powinny wskazywać przyczyny, z powodu których informacje zawarte w zgłoszeniu INTRASTAT poddaje się w wątpliwość, i elementy zgłoszenia, które należy poddać korekcie.

Właściwość miejscowa organów celnych

§  26. 
Organem celnym właściwym miejscowo w sprawach zgłoszeń INTRASTAT, w tym w sprawach wezwań, upomnień i postępowań w sprawie kary pieniężnej, jest Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie.
§  26a.  2
 Organem celnym, na rachunek bankowy którego przekazuje się karę pieniężną, o której mowa w art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne, jest Dyrektor Izby Celnej w Krakowie.

Przepisy przejściowe i końcowe

§  27. 
Przepisy § 3 ust. 1 i 2 stosuje się do zgłoszeń INTRASTAT dokonywanych przez osoby zobowiązane, które w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia mają zawieszone wykonywanie działalności gospodarczej.
§  28. 
Korekty zgłoszeń dokonanych w formie pisemnej przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia mogą być dokonane w formie pisemnej.
§  29. 
1. 
Czynności dokonane przed organami celnymi przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia pozostają w mocy po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
2. 
Do postępowania w sprawach wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia właściwy jest Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie.
§  30. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT (Dz. U. Nr 89, poz. 846, z późn. zm.).
§  31. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2011 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

wzór

1 § 1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).
2 § 26a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 sierpnia 2015 r. (Dz.U.2015.1409) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2015 r.