Zezwolenia na wyjazd i pobyt za granicą osób podlegających obowiązkowi wojskowemu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1957.4.18

Akt utracił moc
Wersja od: 29 stycznia 1957 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 5 stycznia 1957 r.
w sprawie zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą osób podlegających obowiązkowi wojskowemu.

Na podstawie art. 75 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 6, poz. 46, z 1951 r. Nr 4, poz. 25 i Nr 22, poz. 172, z 1953 r. Nr 27, poz. 104, z 1955 r. Nr 6, poz. 37 i Nr 32, poz. 189) zarządza się, co następuje:
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej są obowiązani uzyskać zezwolenie właściwych organów wojskowych na wyjazd i pobyt za granicą albo przekroczenie granicy na podstawie przepustek w małym ruchu granicznym w trybie i na zasadach określonych w przepisach normujących służbę wojskową żołnierzy.
Nie wymaga zezwolenia organów wojskowych wyjazd i pobyt za granicą mężczyzn podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu i kobiet przeznaczonych do pomocniczej służby wojskowej, a nie pełniących czynnej służby wojskowej.
Osoby wyjeżdżające za granicę (na stałe zamieszkanie lub czasowy pobyt) albo przekraczające granicę na podstawie przepustek wydawanych w małym ruchu granicznym lub na podstawie przepustek turystycznych, jak również przekraczające granicę morską na podstawie kart pływań morskich - nie mogą przewozić za granicę żadnych wojskowych dokumentów osobistych (książeczek, legitymacji wojskowych i zaświadczeń o utracie książeczki lub legitymacji) ani kart powołania.
1.
Osoby wyjeżdżające za granicę na podstawie paszportów zagranicznych, z wyjątkiem żołnierzy w czynnej służbie wojskowej, obowiązane są przed otrzymaniem paszportów złożyć dokumenty wymienione w § 3 za potwierdzeniem odbioru w wojskowej komendzie rejonowej, do której należą pod względem ewidencyjnym.
2.
Osoby, które mają wyjechać za granicę na podstawie paszportów zagranicznych służbowych w sprawach nagłych, mogą, w przypadkach gdy złożenie dokumentów wymienionych w § 3 we właściwej komendzie rejonowej spowodowałoby dodatkową zwłokę - złożyć te dokumenty za potwierdzeniem odbioru w Wojskowej Komendzie Wojewódzkiej Warszawa-Miasto.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 dotyczą również osób zwolnionych od powszechnego obowiązku wojskowego, a posiadających wojskowy dokument osobisty.
4.
W przypadkach określonych w ust. 1 - 3 wydanie paszportu zagranicznego uzależnione jest od przedłożenia organowi wydającemu paszport potwierdzenia odbioru wojskowych dokumentów osobistych wydanego przez wojskową komendę rejonową lub wojskową komendę wojewódzką (ust. 2).
5.
Przepisy ust. 1 - 4 nie dotyczą osób wyjeżdżających stale służbowo za granicę w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych w służbie ruchu żeglugi wodnej i powietrznej oraz w komunikacji lądowej. Osoby te obowiązane są złożyć dokumenty wymienione w § 3 za potwierdzeniem odbioru w dyrekcjach przedsiębiorstw, w których są zatrudnione.
6.
Przepisy ust. 1, 3 i 4 stosuje się również w przypadkach, gdy wyjazd za granicę następuje na podstawie klauzuli paszportowej umieszczonej w dowodzie osobistym.
Wojskowe komendy rejonowe (Wojskowa Komenda Wojewódzka Warszawa-Miasto) zwracają przechowywane dokumenty osobom zainteresowanym po ich powrocie z zagranicy przy równoczesnym odbiorze wydanego im potwierdzenia odbioru złożonych dokumentów.
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 lipca 1952 r. w sprawie udzielania przez władze wojskowe zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą osób podlegających obowiązkowi wojskowemu (Dz. U. Nr 37, poz. 258).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.