Zezwolenia na prowadzenie zakładów sztucznego wylęgu drobiu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1974.51.339

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1974 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 11 grudnia 1974 r.
w sprawie zezwoleń na prowadzenie zakładów sztucznego wylęgu drobiu.

Na podstawie art. 2 ust. 4 oraz art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 27, poz. 158) zarządza się, co następuje:
1.
Prowadzenie zakładów sztucznego wylęgu drobiu, zwanych dalej "zakładami", przez osoby fizyczne oraz spółki nie posiadające osobowości prawnej wymaga zezwolenia.
2.
Za zakład uważa się obiekt przeznaczony do sztucznych wylęgów drobiu, składający się co najmniej z trzech następujących pomieszczeń:
1)
pomieszczenia wyposażonego w aparaty lęgowe o pojemności ponad 500 sztuk jaj oraz w urządzenia wentylacyjne,
2)
magazynu jaj o powierzchni 1 do 1,5 m2 na każde 1.000 jaj,
3)
pomieszczenia przeznaczonego na ekspedycję piskląt, o powierzchni co najmniej 8 m2 przy ogólnej pojemności aparatów lęgowych do 3.600 sztuk oraz 1 m2 na każde następne 1.000 sztuk jaj pojemności tych aparatów.
3.
Zakład prowadzi wylęgi z jaj pochodzących z własnej, uznanej fermy reprodukcyjnej.
1.
Zezwolenia wydaje właściwy dla miejsca położenia zakładu organ administracji państwowej stopnia powiatowego po zasięgnięciu opinii działającego na danym terenie państwowego przedsiębiorstwa drobiarskiego w kwestii celowości gospodarczej prowadzenia zakładu.
2.
Jeśli ta sama osoba prowadzi kilka zakładów, każdy z nich wymaga odrębnego zezwolenia.
Zezwolenie może być wydane osobie mającej ukończoną co najmniej szkołę podstawową oraz przeszkolenie w zakresie techniki sztucznych lęgów, stwierdzone zaświadczeniem ukończenia specjalistycznego kursu.
1.
Zezwolenia wydaje się na czas określony, nie dłuższy niż 3 lata.
2.
Zezwolenie może być przedłużone na dalsze okresy.
3.
Przedłużenie zezwolenia może nastąpić tylko w wypadkach uzasadnionych potrzebami gospodarczymi i z pierwszeństwem dla zakładów, które dokonały inwestycji związanych bezpośrednio z prowadzonym zakładem.
1.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 23 maja 1963 r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie zakładów sztucznego wylęgu drobiu (Dz. U. Nr 22, poz. 117).
2.
Zezwolenia uzyskane na podstawie rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1, zachowują ważność do upływu czasu, na jaki zostały wydane.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1975 r.