Art. 9. - Żegluga i spław na śródlądowych drogach wodnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.26.182 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1999 r.
Art.  9.
1.
Do kierowania statkiem uprawnione są osoby, posiadajqce patent żeglarski, upoważniający do kierowania statkiem danego rodzaju.
2.
Do kierowania urządzeniami energetycznymi i mechanicznymi statku uprawnione są osoby posiadające patent mechanika statkowego.
3. 5
Minister Żeglugi ustali w drodze rozporządzenia, władze żeglugowe właściwe do wydawania patentów żeglarskich i mechanika statkowego, warunki i sposób uzyskiwania, zawieszania i unieważniania tych patentów, skład i właściwość komisji kwalifikacyjnych, sposób stwierdzania kwalifikacji zawodowych oraz warunki zwolnienia od stwierdzenia tych kwalifikacji.
4.
Od obowiązku posiadania patentu żeglarskiego wolni są kierownicy:
1)
statków wymienionych w art. 3 ust. 1 pkt 2 i 3,
2)
statków sportowych i rybackich oraz innych statków bez własnego napędu mechanicznego lub poruszających się za pomocą silnika nie wbudowanego na stałe, jeżeli ich powierzchnia, wynikająca z pomnożenia największej długości przez największą szerokość, nie przekracza 20 m2.
5.
Od obowiązku posiadania patentu mechanika statkowego wolni są kierownicy urządzeń energetycznych i mechanicznych na statkach, wymienionych w art. 3 ust. 1 pkt 2 i 3.
5 Art. 9 ust. 3 zmieniony przez art. 39 pkt 2 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz.U.97.141.943) z dniem 1 kwietnia 1999 r.