Oddział 1 - Przepisy ogólne - Zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2207 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 października 2023 r.

Oddział  1

Przepisy ogólne

1. 
Do zadań Komisji należy:
1)
rozpatrywanie spraw o zatwierdzanie i zmianę zatwierdzonych tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych;
2)
rozwiązywanie sporów dotyczących stosowania tabel, o których mowa w pkt 1;
3)
rozwiązywanie sporów związanych z zawarciem i warunkami umowy, o której mowa w art. 211 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;
4)
rozwiązywanie sporów w przypadku, gdy pomimo negocjacji, o których mowa w art. 45 ust. 5, umowa nie została zawarta.
2. 
W zakresie nieuregulowanym w niniejszym rozdziale do postępowań przed Komisją, o których mowa w ust. 1 pkt 1, stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 i 803). Decyzje wydane w tych postępowaniach są ostateczne.
3. 
W zakresie nieuregulowanym w niniejszym rozdziale do postępowań przed Komisją, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1550, 1429, 1606, 1615, 1667 i 1860) o mediacji.
1. 
Komisja składa się z dwudziestu arbitrów powoływanych spośród kandydatów, o których mowa w art. 66 ust. 2.
2. 
Kadencja Komisji trwa 5 lat.
1. 
Minister ogłasza w co najmniej dwóch drukowanych dziennikach o zasięgu ogólnopolskim oraz Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu go obsługującego, nie później niż na 60 dni przed upływem kadencji Komisji, informację o rozpoczęciu procedury powoływania arbitrów i wyznacza termin do przedstawiania kandydatów, nie krótszy niż 30 dni od dnia ogłoszenia.
2. 
Kandydatów na arbitrów przedstawiają:
1)
organizacje zbiorowego zarządzania;
2)
stowarzyszenia zrzeszające twórców, artystów wykonawców, wydawców lub producentów;
3)
organizacje zrzeszające podmioty korzystające z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych;
4)
organizacje radiowe lub telewizyjne.
3. 
Kandydat na arbitra posiada odpowiednią wiedzę i niezbędne doświadczenie zawodowe z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych oraz:
1)
posiada stopień naukowy doktora nauk prawnych lub nauk ekonomicznych lub
2)
jest wpisany na listę radców prawnych, adwokatów lub doradców inwestycyjnych lub do rejestru biegłych rewidentów.
4. 
Arbitrem nie może być osoba:
1)
pełniąca funkcję w organie podmiotu, o którym mowa w ust. 2;
2)
skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe lub w stosunku do której orzeczono zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej.
5. 
Zgłoszenie kandydata na arbitra zawiera jego życiorys dokumentujący posiadaną wiedzę i doświadczenie, o których mowa w ust. 3 we wprowadzeniu do wyliczenia, oraz pisemne oświadczenie o:
1)
wyrażeniu zgody na kandydowanie;
2)
stosunkach prawnych łączących go z podmiotami, o których mowa w ust. 2, w okresie 5 lat przed dniem złożenia oświadczenia;
3)
spełnianiu przesłanek określonych w ust. 3 pkt 1 lub 2;
4)
braku przesłanek określonych w ust. 4.
6. 
Jeżeli zgłoszenie nie spełnia wymagań określonych w ust. 5, minister wzywa zgłaszającego do usunięcia braków w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 7 dni od dnia doręczenia wezwania, z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie zgłoszenia bez rozpoznania.
7. 
W przypadku zmiany okoliczności, o których mowa w ust. 5 pkt 2-4, arbiter niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia ich zaistnienia, składa ponownie oświadczenie.
8. 
Oświadczenia, o których mowa w ust. 5 pkt 2-4 i ust. 7, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
1. 
Minister powołuje do Komisji dziesięciu arbitrów spośród kandydatów przedstawionych przez podmioty, o których mowa w art. 66 ust. 2 pkt 1 i 2, oraz dziesięciu arbitrów spośród kandydatów przedstawionych przez podmioty, o których mowa w art. 66 ust. 2 pkt 3 i 4.
2. 
Minister w przypadku przedstawienia jako kandydata na arbitra osoby, która już pełniła funkcję arbitra, bierze również pod uwagę dotychczasowe wypełnienie przez nią tej funkcji.
3. 
Jeżeli liczba kandydatów przedstawionych na podstawie art. 66 ust. 2, spełniających wymagania określone w art. 66 ust. 3-5, jest niewystarczająca do powołania arbitrów zgodnie z ust. 1, minister powołuje do Komisji inne osoby spełniające te wymagania.
1. 
Arbiter w pełnieniu swojej funkcji jest niezależny.
2. 
Arbiter nie może bez ważnej przyczyny odmówić udziału w pracach zespołu orzekającego.
1. 
Przed upływem kadencji Komisji mandat arbitra wygasa w przypadku jego śmierci albo odwołania.
2. 
Arbitra odwołuje minister w przypadku:
1)
zrzeczenia się pełnienia funkcji arbitra;
2)
uchylania się od pełnienia funkcji arbitra;
3)
skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe lub orzeczenia zakazu zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej;
4)
choroby uniemożliwiającej pełnienie funkcji arbitra, trwającej dłużej niż 6 miesięcy;
5)
niespełniania przesłanek określonych w art. 66 ust. 3 pkt 1 lub 2;
6)
objęcia funkcji w organie podmiotu, o którym mowa w art. 66 ust. 2.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, minister powołuje nowego arbitra, na zasadach określonych w art. 66 i art. 67, na okres do końca kadencji Komisji.
4. 
W przypadku gdy arbiter, o którym mowa w ust. 1, był członkiem zespołu orzekającego, nowy członek zespołu orzekającego jest wyznaczany albo wybierany w trybie art. 75 ust. 2-4. Bieg terminów, o których mowa w art. 75 ust. 2 i 4, rozpoczyna się od dnia powzięcia wiadomości o wystąpieniu okoliczności, o których mowa w ust. 1.

Minister ogłasza w swoim dzienniku urzędowym oraz Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu go obsługującego imiona i nazwiska arbitrów wchodzących w skład Komisji oraz informacje o wygaśnięciu mandatu arbitra i powołaniu nowego arbitra.

1. 
Pierwsze posiedzenie Komisji odbywa się w terminie 14 dni od dnia jej powołania.
2. 
Pierwsze posiedzenie Komisji zwołuje i prowadzi minister. Na posiedzeniu tym arbitrzy dokonują wyboru przewodniczącego Komisji ze swojego grona.
3. 
Wybór przewodniczącego Komisji jest dokonywany większością 3/4 głosów w obecności co najmniej 16 arbitrów.
4. 
W przypadku niedokonania wyboru przewodniczącego Komisji na pierwszym posiedzeniu Komisji, przewodniczącego Komisji powołuje minister, w terminie 14 dni od dnia zakończenia posiedzenia Komisji.
5. 
Wniosek o odwołanie arbitra z funkcji przewodniczącego Komisji, ze wskazaniem kandydata na to stanowisko, może złożyć co najmniej siedmiu arbitrów lub minister.
6. 
Przewodniczący Komisji, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 5, zwołuje posiedzenie Komisji, na którym wniosek poddaje się pod głosowanie na zasadach określonych w ust. 3.
7. 
Minister odwołuje przewodniczącego Komisji w przypadku uchylania się od pełnienia tej funkcji lub niezdolności uniemożliwiającej jej pełnienie trwającej dłużej niż 2 miesiące lub zrzeczenia się pełnienia funkcji przewodniczącego Komisji. Do wyboru nowego przewodniczącego Komisji stosuje się przepisy ust. 2-4.
8. 
Do zadań przewodniczącego Komisji należy reprezentowanie Komisji i organizacja jej pracy, w tym:
1)
zwoływanie posiedzeń Komisji;
2)
wyznaczanie lub odwoływanie członków zespołów orzekających na zasadach określonych w art. 75 ust. 2, 4 i 5 oraz art. 79;
3)
wyznaczanie mediatorów na zasadach określonych w art. 85 ust. 3;
4)
zwoływanie pierwszego posiedzenia zespołu orzekającego;
5)
wykonywanie czynności, o których mowa w art. 64-66 i art. 261 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego, oraz przekazywanie sprawy do rozpoznania przez właściwy zespół orzekający;
6)
przekazywanie ministrowi orzeczeń kończących postępowanie do ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu go obsługującego.
9. 
Obsługę techniczno-organizacyjną Komisji zapewnia urząd obsługujący ministra.
10. 
Przewodniczący Komisji nie może być członkiem zespołu orzekającego.
11. 
Przewodniczącemu Komisji przysługuje wynagrodzenie miesięczne w wysokości dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, za poprzedni kwartał, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", wypłacane z budżetu państwa, z części będącej w dyspozycji ministra.
1. 
Posiedzenia zespołów orzekających odbywają się w obecności co najmniej 2/3 ich składów.
2. 
Orzeczenia są wydawane w formie decyzji albo postanowień.
3. 
Orzeczenia zapadają większością głosów zespołu orzekającego.
4. 
Orzeczenia kończące postępowanie zapadają w obecności całego składu zespołu orzekającego.
5. 
Orzeczenia kończące postępowanie doręcza się z urzędu stronom oraz uczestnikom postępowania wraz z uzasadnieniem.
1. 
Członkom zespołów orzekających za wydanie orzeczenia kończącego postępowanie przysługuje wynagrodzenie w wysokości:
1)
przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 71 ust. 11 - w sprawach o zatwierdzanie i zmianę zatwierdzonych tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych;
2)
1/3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 71 ust. 11 - w sprawach o uzupełnienie, sprostowanie oraz wyjaśnienie wątpliwości co do treści orzeczenia.
2. 
Przewodniczącemu zespołu orzekającego przysługuje wynagrodzenie w wysokości dwukrotności wynagrodzenia należnego członkowi zespołu orzekającego w sprawach, o których mowa w ust. 1, wypłacane po sporządzeniu uzasadnienia orzeczenia kończącego postępowanie.
3. 
W przypadku umorzenia postępowania wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1 i 2, przysługują w połowie wysokości.
4. 
W przypadkach, o których mowa w art. 69 ust. 4 i art. 75 ust. 6, wynagrodzenie jest wypłacane członkom zespołu orzekającego proporcjonalnie do liczby posiedzeń, w których brali udział.
5. 
Za udział w postępowaniu mediacyjnym w sprawach, o których mowa w art. 64 ust. 1 pkt 2-4, mediatorowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 71 ust. 11, wypłacane po zakończeniu postępowania mediacyjnego.
6. 
Wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1-5, są wypłacane z budżetu państwa, z części będącej w dyspozycji ministra.
1. 
Wniosek w sprawie należącej do właściwości Komisji podlega opłacie w wysokości:
1)
sześciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 71 ust. 11 - w sprawach, o których mowa w art. 64 ust. 1 pkt 1;
2)
przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 71 ust. 11 - w sprawach, o których mowa w art. 64 ust. 1 pkt 2-4, oraz o wyjaśnienie wątpliwości co do treści orzeczenia.
2. 
Opłatę wnosi się wraz z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, na rachunek bankowy ministra.
3. 
Opłaty, o których mowa w ust. 1, stanowią dochód budżetu państwa.
4. 
Nie pobiera się opłat od wniosków o uzupełnienie lub sprostowanie orzeczenia.