Zawieszenie mocy niektórych umów wydawniczych w dziedzinie literackiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.19.133

Akt utracił moc
Wersja od: 24 maja 1951 r.

DEKRET
z dnia 9 kwietnia 1946 r.
o zawieszeniu mocy niektórych umów wydawniczych w dziedzinie literackiej.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:

Celem zaspokojenia w dziedzinie wydawniczej najpilniejszych potrzeb kulturalnych społeczeństwa, spowodowanych wyniszczeniem w czasie wojny książki polskiej, zawiesza się do dnia 31 grudnia 1956 roku wynikające z ustawy o prawie autorskim uprawnienia do wydawania drukiem dzieł literackich autorów: Adolfa Dygasińskiego, Teodora-Tomasza Jeża (Zygmunta Miłkowskiego), Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej (Elżbiety Nahorskiej), Bolesława Prusa (Aleksandra Głowackiego), Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Andrzeja Struga (Tadeusza Gałeckiego), Stanisława Witkiewicza (ojca), Stanisława Wyspiańskiego, Gabrieli Zapolskiej (Janowskiej) i Stefana Żeromskiego.

W okresie zawieszenia Minister Kultury i Sztuki rozporządza prawami autorskimi w zakresie objętym ust. 1.

Minister Kultury i Sztuki udzieli zezwolenia na wydawanie drukiem dzieł autorów wymienionym w art. 1 instytucjom, mającym kwalifikacje wydawnicze, pod warunkiem zastosowania się do odpowiednio ustalonej kalkulacji, zapewnienia należytego poziomu wydawniczego oraz uiszczenia odpowiednich opłat.

Przed udzieleniem zezwolenia Minister Kultury i Sztuki zasięgnie opinii specjalnej komisji co do wydawcy, warunków kalkulacji handlowej i wymaganego poziomu wydawnictwa.

Komisja składa się z przedstawicieli Ministrów: Oświaty, Szkół Wyższych i Nauki oraz Kultury i Sztuki, a także z powołanych przez Ministra Kultury i Sztuki przedstawicieli czynnika fachowego i społecznego.

Opłaty wymienione w art. 2 przypadają na rzecz uprawnionych do dziedziczenia krewnych twórcy w linii prostej, braci i sióstr oraz ich zstępnych, małżonka lub następców prawnych na mocy testamentu w zakresie praw, przewidzianych w art. 1.

W braku tych osób Minister Kultury i Sztuki przekaże sumy uzyskane z opłat w całości na cele popierania twórczości literackiej.

Przepisów niniejszego dekretu nie stosuje się do praw wynikających z umów wydawniczych w dziedzinie literackiej, których wykonanie odbywa się poza granicami Państwa Polskiego, oraz do praw z umów dotyczących przekładów dzieł autorów wymienionych w art. 1 na języki obce.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Kultury i Sztuki.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 6 września 1951 r. (Dz.U.51.47.343) zmieniającego nin. dekret z dniem 24 maja 1951 r.
2 Art. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 dekretu z dnia 6 września 1951 r. (Dz.U.51.47.343) zmieniającego nin. dekret z dniem 24 maja 1951 r.
3 Art. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 3 dekretu z dnia 6 września 1951 r. (Dz.U.51.47.343) zmieniającego nin. dekret z dniem 24 maja 1951 r.