Zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy pracach nie wymagających kwalifikacji zawodowych w przedsiębiorstwach budowlanych, budowlano-montażowych, przemysłowych, geologicznych, transportowych i innych przedsiębiorstwach usługowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.2.16

Akt utracił moc
Wersja od: 13 stycznia 1960 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 21 listopada 1959 r.
w sprawie zatrudniania młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy pracach nie wymagających kwalifikacji zawodowych w przedsiębiorstwach budowlanych, budowlano-montażowych, przemysłowych, geologicznych, transportowych i innych przedsiębiorstwach usługowych.

Na podstawie art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226), w porozumieniu z Ministrem Oświaty oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zarządza się, co następuje:
Przepisy rozporządzenia obowiązują w przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowanych.
Zezwala się na zatrudnianie w przedsiębiorstwach określonych w § 1 młodocianych w wieku powyżej 16 lat przy pracach nie wymagających kwalifikacji zawodowych, wymienionych w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
Prace, o których mowa w § 2, mogą być wykonywane pod warunkiem:
1)
zapewnienia młodocianym starannej opieki i stałego nadzoru ze strony kierownictwa zakładu pracy oraz odpowiednich warunków gwarantujących bezpieczeństwo i higienę pracy,
2)
poddawania młodocianych obowiązującym badaniom lekarskim i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarzy,
3)
przestrzegania norm czasu pracy, dokształcania się i urlopów wypoczynkowych,
4)
przestrzegania zakazu zatrudniania przy pracach objętych wykazem prac wzbronionych młodocianym.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PRAC NIE WYMAGAJĄCYCH KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH, PRZY KTÓRYCH MOGĄ BYĆ ZATRUDNIENI MŁODOCIANI W WIEKU POWYŻEJ 16 LAT

Lp.Rodzaje prac
1.Roboty porządkowe i magazynowe.
Wykonywanie prac porządkowych na placu budowy i w zakładach przemysłowych. Czyszczenie, sortowanie, składanie i konserwowanie składowanych materiałów, wyrobów i narzędzi. Wydawanie i przyjmowanie narzędzi i sprzętu.
2.Roboty ziemne i drogowe.
Ręczne wykonywanie: wykopów wąskoprzestrzennych do głębokości 1,5 m i szerokoprzestrzennych oraz nasypów, plantowanie, zasypywanie wykopów, rowów i dołów (bez usuwania ich obudowy).
Pomoc przy pomiarach: stawianie łat niwelacyjnych i tyczek, palikowanie, mierzenie taśmą itp.
Zalewanie zaprawą cementową spoin i pielęgnowanie świeżo ułożonych nawierzchni. Ręczne zrywanie starych nawierzchni (bruk, płyty, kostka bez zaprawy cementowej). Wypełnianie spoin dylatacyjnych na zimno.
3.Roboty murarskie.
Czyszczenie, moczenie lub polewanie cegły. Ręczne kucie bruzd i otworów w murze.
4.Roboty ciesielskie.
Sortowanie, oczyszczanie i składanie materiałów pochodzących z rozbiórki rusztowań i oszalowań. Wyciąganie i prostowanie gwoździ. Sortowanie i układanie desek do obmiaru. Łupanie i ociosywanie klinów i kołków. Przenoszenie i podawanie narzędzi i sprzętu.
Rozbieranie posadzek wykonanych z deszczułek. Układanie tektury lub papieru pod deszczułki.
5.Roboty zbrojarsko-betoniarskie.
Czyszczenie stali zbrojeniowej w prętach, w kręgach i konstrukcjach z zendry, brudu i lodu szczotkami lub młotkiem w otwartych pomieszczeniach. Konserwacja konstrukcji i wyrobów betonowych i żelbetowych przez polewanie wodą lub osłanianie matami.
Czyszczenie podłoża przed układaniem świeżego betonu.
6.Roboty zduńskie.
Sortowanie kafli i elementów według kształtu i odcieni.
Cięcie drutu na klamry i wiązania podłużne. Przygotowywanie tłucznia z cegły i dachówki. Rozbieranie pieców.
Czyszczenie cegły i kafli pochodzących z rozbiórki. Mycie kafli i płyt licowych. Zacieranie i kredowanie. Konserwacja naradzi i sprzętu.
7.Roboty malarskie.
Mycie i skrobanie ścian. Szpachlowanie stolarki, podłóg, cokołów, listew itp. Konserwacja narzędzi i sprzętu.
8.Roboty szklarskie.
Przenoszenie kitu, szkła i sprzętu pomocniczego. Rozkręcanie i skręcanie ram okiennych. Czyszczenie wrębów ze starego kitu i resztek szkła. Mycie i wycieranie szyb.
9.Roboty regulacyjne i umocnieniowe.
Wiązanie faszyny w wiązki i kiszki przy pomocy witek i drutu palonego. Ciosanie kołków do robót faszynowych, wbijanie palików i wyplatanie płotków.
10.Czynności gońca.