Zasady zlecania przez rady narodowe organizacjom społecznym zadań w zakresie upowszechniania kultury i określania sposobu ich finansowania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.39.207

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1984 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 25 lipca 1984 r.
w sprawie zasad zlecania przez rady narodowe organizacjom społecznym zadań w zakresie upowszechniania kultury i określania sposobu ich finansowania.

Na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1984 r. o upowszechnianiu kultury oraz o prawach i obowiązkach pracowników upowszechniania kultury (Dz. U. Nr 26, poz. 129) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 26 kwietnia 1984 r. o upowszechnianiu kultury oraz o prawach i obowiązkach pracowników upowszechniania kultury (Dz. U. Nr 26, poz. 129),
2)
zadaniu - rozumie się przez to zadanie zlecone przez radę narodową w zakresie upowszechniania kultury,
3)
terenowym organie administracji państwowej - rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej, do którego zakresu działania należą sprawy kultury,
4)
organizacjach społecznych - rozumie się przez to stowarzyszenia społeczno-kulturalne i naukowe, związki twórcze oraz inne organizacje społeczne.
1.
Rady narodowe mogą zlecać zadania organizacjom społecznym o zasięgu lokalnym.
2.
Zadanie może być zlecone innej organizacji społecznej niż wymieniona w ust. 1, jeżeli na terenie działania rady narodowej nie istnieje organizacja społeczna o zasięgu lokalnym.
1.
Terenowy organ administracji państwowej zawiadamia organizację społeczną o zamiarze zlecenia zadania.
2.
Organizacja społeczna przedstawia terenowemu organowi administracji państwowej w ustalonym terminie plan finansowy zadania, opracowany zgodnie z obowiązującymi przepisami.
3.
Przedstawienie planu finansowego zadania jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przyjęcie zlecenia.
1.
Terenowy organ administracji państwowej po zatwierdzeniu planu finansowego zadania przygotowuje na sesję rady narodowej projekt uchwały określającej wielkość środków na sfinansowanie zadania i źródła ich pokrycia.
2.
Po podjęciu przez radę narodową uchwały, o której mowa w ust. 1, terenowy organ administracji państwowej zawiera z organizacją społeczną pisemną umowę zlecenia. Zatwierdzony plan finansowy jest istotną częścią składową umowy zlecenia.
3.
Do umów zlecenia stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego.
Dotowana organizacja społeczna po wykonaniu zadania składa terenowemu organowi administracji państwowej dotującemu tę organizację sprawozdanie z wykonania zadania i rozliczenie otrzymanej dotacji w terminie ustalonym przez ten organ.
1.
Rady narodowe nie mogą zlecać organizacjom społecznym zadań, jeżeli:
1)
zlecone zadanie nie wchodzi w zakres zadań statutowych organizacji społecznej,
2)
koszt wykonania zadania przez organizację społeczną byłby wyższy niż koszt jej wykonania przez jednostki państwowe powołane do wykonywania tych zadań.
2.
Organizacja społeczna nie może odstępować wykonania zleconego zadania innym organizacjom społecznym.
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym rozporządzeniu w zakresie zlecenia zadań dotowanym organizacjom społecznym stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zasad udzielania dotacji budżetowych organizacjom społecznym.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.