§ 11. - Zasady zawierania i wykonywania umów wydawniczych o wydanie utworów w formie książkowej oraz zasady i stawki wynagradzania za te utwory.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1979.3.8

Akt utracił moc
Wersja od: 30 sierpnia 1984 r.
§  11.
1.
Wynagrodzenie za podręczniki wymienione w pozycjach 41 i 42 tabeli ustala się w zależności od liczby godzin nauczania przewidzianych w obowiązującym programie szkolnym. W uzasadnionych wypadkach, ze względu na szczególny stopień trudności i wysoką wartość dydaktyczną podręcznika, wydawca może po przyjęciu utworu podwyższyć wynagrodzenie ustalone w umowie, nie więcej jednak niż o 25%.
2.
Wynagrodzenie za podręczniki:
1)
eksperymentalne - ustala się według pozycji 41 i 42 tabeli, z możliwością stosowania wynagrodzeń z następnej grupy godzin nauczania,
2)
dla szkolnictwa specjalnego - ustala się podwyższając o 100% właściwe wynagrodzenia, przewidziane w pozycjach 41 i 42 tabeli.

Wynagrodzenie za drugie i dalsze wydania tych podręczników ustala się stosując § 6.

3.
Wynagrodzenie ryczałtowe autora podręcznika obejmuje wynagrodzenia wymienione w § 4 i § 5.
4. 1
Jeżeli utwór został zatwierdzony przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania jako obowiązująca lektura szkolna i jest wydawany w formie książkowej specjalnie do tego celu dostosowanej, nakład podstawowy utworu ustala się w wysokości ośmiokrotnego nakładu podstawowego właściwego dla danego rodzaju twórczości. Przy obliczaniu wynagrodzenia za wydanie utworu jako lektury szkolnej nie bierze się pod uwagę liczby nakładów w poprzednich zwykłych wydaniach utworu.
5.
Przy ustalaniu wynagrodzeń autorów podręczników i książek pomocniczych wymienionych w pozycjach 41-44 tabeli, podręczników eksperymentalnych oraz podręczników dla szkolnictwa specjalnego nie stosuje się przepisu § 7 ust. 4.
1 § 11 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 grudnia 1982 r. (Dz.U.82.42.277) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1982 r.