Rozdział 2 - Zasady zawierania i wykonywania umów. - Zasady zawierania i wykonywania umów o prace geologiczne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.44.232

Akt utracił moc
Wersja od: 7 października 1961 r.

Rozdział  2.

Zasady zawierania i wykonywania umów.

§  3.
1.
Prace geologiczne wykonuje się na podstawie uprzednio zawartej umowy.
2.
Przedmiotem umowy o wykonanie prac geologicznych jest opracowanie dokumentacji geologicznej wraz z wykonaniem wszelkich innych robót wymienionych w § 2.
3.
Poszczególne roboty wymienione w § 2 mogą być przedmiotem odrębnej umowy jedynie w przypadku, gdy dokumentację geologiczną sporządza zamawiający we własnym zakresie.
§  4.
Umowę o wykonanie prac geologicznych zawiera się w oparciu o projekt badań geologicznych sporządzony i zatwierdzony zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  5.
1.
Umowa o wykonanie prac geologicznych powinna zawierać w szczególności:
1)
oznaczenie stron zawierających umowę, datę i miejsce jej zawarcia,
2)
określenie przedmiotu umowy,
3)
określenie orientacyjnego wynagrodzenia wykonawcy na podstawie kosztu prac wynikającego z załączonego do umowy projektu badań geologicznych, a w zakresie prac typowych i powtarzalnych - określenie wynagrodzenia wykonawcy w formie ryczałtu umownego,
4)
ustalenie terminu rozpoczęcia i zakończenia prac,
5)
określenie miejsca, sposobu i czasu odbioru prac oraz zapłaty za wykonane prace,
6)
ustalenie zakresu szkód, które mogą powstać w związku z wykonywaniem prac, a których koszt naprawienia ponosi zamawiający,
7)
określenie wysokości odszkodowania umownego za zwłokę za niewykonanie umowy oraz za naruszenie przepisów pkt 8,
8)
postanowienie, że bez zgody zamawiającego wykonawca nie może powierzyć wykonania umowy jednostce gospodarki niepaństwowej ani też przelewać na nią swoich praw wynikających z umowy, a to pod rygorem zapłacenia odszkodowania umownego; w razie naruszenia tego postanowienia zamawiający może ponadto odstąpić od umowy,
9)
ustalenie sposobu zabezpieczenia przedmiotów powierzonych wykonawcy w związku z zamówieniem,
10)
podpisy stron.
2.
Do umowy powinien być dołączony zatwierdzony projekt badań geologicznych.
3.
Jeżeli przedmiotem umowy są prace podlegające opodatkowaniu podatkiem obrotowym lub dochodowym, w umowie należy wskazać numer karty rejestracyjnej (podatkowej) wykonawcy oraz nazwę organu finansowego, który kartę tę wydał.
§  6.
W razie gdy okres wykonania umowy przekracza rok kalendarzowy, strony obowiązane są określić w umowie zakres prac przypadających na każdy rok.
§  7.
1.
Umowa powinna być zawarta z jednym przedsiębiorstwem jako generalnym wykonawcą całości zadania geologicznego, objętego zatwierdzonym projektem badań.
2.
Generalnym wykonawcą może być tylko przedsiębiorstwo, do którego zakresu działania należy sporządzanie dokumentacji geologicznych.
3.
Przepis ust. 2 nie ma zastosowania w przypadku, gdy dokumentację geologiczną sporządza zamawiający we własnym zakresie.
§  8.
1.
Generalny wykonawca, zwany dalej "wykonawcą", może powierzyć wykonanie części prac, z wyjątkiem sporządzenia dokumentacji geologicznej, podwykonawcom, zawiadamiając o tym zamawiającego z zastrzeżeniem przepisu § 5 ust. 1 pkt 8. Zamawiający nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.
2.
W przypadku określonym w ust. 1 wykonawca koordynuje wykonanie całości prac i odpowiada wobec zamawiającego za ich właściwą i terminową realizację.
3.
Do umów zawieranych przez wykonawców z podwykonawcami stosuje się odpowiednio przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  9.
1.
W braku odmiennej umowy obowiązek uzyskania zezwolenia wstępu na nieruchomość lub na jej zajęcie w celu wykonania prac obciąża wykonawcę.
2.
Jeżeli uzyskanie zezwolenia wstępu na nieruchomość lub na jej zajęcie przedłuża się z przyczyn niezależnych od wykonawcy, strony przesuwają odpowiednio termin rozpoczęcia i zakończenia prac.
§  10.
1.
Wykonawca na podstawie zamówienia sporządza projekt umowy. W razie nieopracowania projektu umowy przez wykonawcę w terminie ustalonym w zamówieniu projekt umowy może opracować zamawiający.
2.
Strona, która otrzymała projekt umowy, może w ciągu 14 dni sporządzić protokół rozbieżności i przesłać go stronie przeciwnej. Strona, która nie zgadza się z ustaleniami protokołu rozbieżności, może zwrócić się w ciągu 14 dni do komisji arbitrażowej o rozstrzygnięcie spornych kwestii (ustalenie umowy). Do czasu rozstrzygnięcia sporu umowę uważa się za zawartą w części nie kwestionowanej, w pozostałej zaś części obowiązują czasowo ustalenia strony, która umowę zaprojektowała.
§  11.
Zamawiający jest obowiązany ustanowić nadzór inwestorski nad prowadzonymi pracami.
§  12.
1.
Zamawiający obowiązany jest zawiadomić wykonawcę na piśmie o wyznaczeniu inspektora nadzoru, a wykonawca zamawiającego o wyznaczeniu kierownika prac najpóźniej w dniu rozpoczęcia prac.
2.
Inspektor nadzoru oraz kierownik prac są przedstawicielami stron w zakresie prac powierzonych im do wykonania lub nadzorowania w ramach zawartej umowy.
§  13.
1.
Zamawiający zwraca wykonawcy koszt naprawienia szkód powstałych w związku z prowadzonymi pracami geologicznymi w zakresie ustalonym w protokole sporządzonym przed przystąpieniem do prac i stanowiącym integralną część umowy. Protokół powinien określać szczegółową lokalizację robót, rodzaj przewidywanych szkód i powierzchnię terenu, na której szkody nie da się uniknąć.
2.
Zamawiający zwraca wykonawcy koszt naprawienia szkody nie uwzględnionej w umowie tylko w przypadku, gdy powstała ona na skutek okoliczności, za które wykonawca nie odpowiada.