Zasady zatrudniania w szkołach wyższych osób nie będących obywatelami polskimi na stanowiskach nauczycieli akademickich oraz ich prawa i obowiązki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.13.73

Akt utracił moc
Wersja od: 29 kwietnia 1986 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 kwietnia 1986 r.
w sprawie zasad zatrudniania w szkołach wyższych osób nie będących obywatelami polskimi na stanowiskach nauczycieli akademickich oraz ich praw i obowiązków.

Na podstawie art. 194 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201) zarządza się, co następuje:
1.
Rozporządzenie stosuje się do osób nie będących obywatelami polskimi, zatrudnianych w szkole wyższej na stanowiskach wymienionych w art. 131 ust. 2 i art. 173-175 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201), zwanej dalej "ustawą", w wykonaniu umów i porozumień międzynarodowych, porozumień o współpracy z zagranicznymi szkołami wyższymi oraz na zaproszenia rektorów szkół wyższych.
2.
Rozporządzenie dotyczy również osób nie będących obywatelami polskimi, zatrudnianych na stanowiskach, o których mowa w ust. 1, posiadających kartę stałego pobytu w Polsce.
1.
Osoba nie będąca obywatelem polskim może być zatrudniona w szkole wyższej na stanowisku nauczyciela akademickiego na podstawie umowy o pracę na czas określony.
2.
Zatrudnienie osoby nie będącej obywatelem polskim następuje z zachowaniem wymagań określonych w odrębnych przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców oraz wymaga w każdym wypadku uprzedniego zezwolenia właściwego ministra.
1.
Kwalifikacje osób nie będących obywatelami polskimi, zatrudnianych w szkole wyższej, powinny odpowiadać kwalifikacjom przewidzianym w ustawie do zajmowania tych stanowisk przez obywateli polskich.
2.
Właściwy minister, uwzględniając specyfikę systemu kształcenia w państwie kandydata, może uznać posiadane przez niego kwalifikacje za równorzędne z kwalifikacjami, o których mowa w ust. 1.
Osoba nie będąca obywatelem polskim jest obowiązana do prowadzenia zajęć dydaktycznych w wymiarze określonym w umowie o pracę, prac naukowo-badawczych oraz wykonywania innych zadań określonych w umowie.
1.
Osoba nie będąca obywatelem polskim nie może być wybierana oraz nie może uczestniczyć w wyborach kolegialnych i jednoosobowych organów szkoły. Nie może również pełnić funkcji kierowniczych, o których mowa w art. 51 ustawy.
2.
Osoba, o której mowa w ust. 1, może być recenzentem lub promotorem w przewodach o nadanie stopnia naukowego.
3.
Osoba, o której mowa w ust. 1, zatrudniona na stanowisku profesora lub docenta może brać udział w posiedzeniach rady wydziału (instytutu) z głosem doradczym. Nie dotyczy to wypadków, o których mowa w ust. 2.
Osobom nie będącym obywatelami polskimi, o których mowa w § 1 ust. 1, zatrudnionym w szkole wyższej przysługuje:
1)
wynagrodzenie na tych samych zasadach jak obywatelom polskim, z tym że wynagrodzenie zasadnicze może być przez rektora szkoły wyższej podwyższone do 50% stawki przewidzianej dla danego stanowiska, a za zgodą właściwego ministra - do 100% tej stawki,
2)
prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych w art. 150 ustawy,
3)
zakwaterowanie na koszt szkoły wyższej, z wyłączeniem kosztów dodatkowych związanych z zajmowanym lokalem (jak opłaty za energię elektryczną, gaz, radio, telefon, telewizję itp.), chyba że umowy lub porozumienia, o których mowa w § 1 ust. 1, stanowią inaczej,
4)
korzystanie ze świadczeń społecznej służby zdrowia na zasadach obowiązujących obywateli polskich pozostających w stosunku pracy,
5)
zasiłki rodzinne, zgodnie z przepisami obowiązującymi obywateli polskich,
6)
możliwość zakupienia za walutę polską, raz w roku, biletu kolejowego, lotniczego lub na przewóz promem polskiej żeglugi bałtyckiej do kraju zamieszkania i z powrotem lub zakupienia biletu na wymienione środki lokomocji do innego kraju i z powrotem, jeżeli cena biletu nie jest wyższa od ceny biletu do kraju zamieszkania; uprawnienie to przysługuje osobom zatrudnionym w Polsce co najmniej pięć miesięcy,
7)
uprawnienie do korzystanie z 50% ulgi taryfowej przy przejazdach kolejami na podstawie legitymacji pracownika szkoły wyższej.
1.
Do osób, o których mowa w § 1 ust. 2, stosuje się odpowiednio przepisy art. 145, 146, 148, 149, 150, 151 ust. 1, 2 i 4, art. 152, 153, 156-158, 182, 185 i 187-192 ustawy.
2.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego może w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych względami dydaktycznymi lub naukowymi, wyrazić zgodę na skierowanie za granicę osoby, o której mowa w ust. 1, w celach szkoleniowych i naukowo-badawczych, na zasadach obowiązujących obywateli polskich.
Stosunek pracy, zawarty z osobami nie będącymi obywatelami polskimi przed wejściem w życie rozporządzenia, staje się stosunkiem pracy opartym na umowie o pracę na czas określony stosownie do przepisów rozporządzenia.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o właściwym ministrze, rozumie się przez to ministra (kierownika urzędu centralnego) sprawującego nadzór nad szkołą wyższą.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.