Rozdział 3 - Warunki używania radiostacji indywidualnych i klubowych. - Zasady wydawania zezwoleń na zakładanie i używanie amatorskich i doświadczalnych urządzeń radiowych i warunki ich używania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.2.14

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1985 r.

Rozdział  3.

Warunki używania radiostacji indywidualnych i klubowych.

§  19.
Na żądanie organów Państwowej Inspekcji Radiowej posiadacz radiostacji indywidualnej lub klubowej obowiązany jest przedłożyć aktualny schemat i opis techniczny radiostacji.
§  20.
1.
Użytkownicy radiostacji indywidualnych lub klubowych powinni w swojej pracy stosować się do przepisów niniejszego rozporządzenia, międzynarodowego regulaminu radiokomunikacyjnego oraz do warunków ustalonych w zezwoleniu.
2.
Posiadacz radiostacji obowiązany jest zabezpieczyć ją przed wykorzystaniem przez osoby nieupoważnione.
§  21.
Za pomocą amatorskiej radiostacji można nawiązywać łączność radiową tylko z innymi amatorskimi radiostacjami.
§  22.
1.
Wymiana korespondencji powinna ograniczać się do uwag technicznych dotyczących prób oraz uwag o charakterze ściśle osobistym.
2.
Zabrania się nadawania i przyjmowania wiadomości pochodzących od osób trzecich lub przeznaczonych dla osób trzecich, jak również informacji o charakterze politycznym, wojskowym i gospodarczym oraz wszelkiej propagandy i reklamy.
3.
Dozwolone jest uzasadnione interesem publicznym przesyłanie wiadomości o katastrofach, klęskach żywiołowych i innych nieszczęśliwych wypadkach.
§  23.
Państwowa Inspekcja Radiowa może zezwolić klubowi radioamatorskiemu na nadawanie komunikatów związanych z jego działalnością statutową w zakresie ruchu radioamatorskiego oraz komunikatów dotyczących szkolenia.
§  24.
Wymiana korespondencji miedzy amatorskimi radiostacjami może być prowadzona wyłącznie w języku jawnym lub przy użyciu skrótów przyjętych powszechnie w radiokomunikacji. Wymiana telegraficzna powinna być kodowana przy użyciu znaków Morse'a, jeżeli w zezwoleniu nie dopuszczono stosowania innego kodu.
§  25.
W czasie pracy amatorskiej radiostacji należy w krótkich odstępach czasu nadawać przydzielony znak wywoławczy znakami Morse'a lub słownie.
§  26.
Dla amatorskiej radiostacji indywidualnej i klubowej należy prowadzić dziennik pracy, w którym notuje się czas rozpoczęcia i zakończenia każdego nadawania, nawet w razie nienawiązania łączności, oraz znaki wywoławcze wszystkich radiostacji, z którymi nawiązano łączność.
§  27.
W pomieszczeniu, w którym jest zainstalowana radiostacja indywidualna lub klubowa, powinny się znajdować:
1)
zezwolenie na założenie i używanie radiostacji,
2)
schemat i opis aparatury radiostacji,
3)
dziennik pracy,
4)
w odniesieniu do radiostacji klubowych - ponadto wykaz imienny stałego personelu upoważnionego do obsługi i wykaz osób szkolonych.
§  28.
Amatorska radiostacja nie może swoją pracą zakłócać pracy służb radiokomunikacyjnych.