Art. 31. - [Warunki świadczenia usługi transgranicznej] - Zasady uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.334 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 lutego 2023 r.
Art.  31.  [Warunki świadczenia usługi transgranicznej]
1. 
Usługę transgraniczną w zawodzie regulowanym albo działalności regulowanej może świadczyć usługodawca, który posiada kwalifikacje zawodowe do wykonywania danego zawodu albo do podejmowania lub wykonywania danej działalności w państwie usługodawcy, jeżeli zawód albo działalność:
1)
są regulowane w państwie usługodawcy albo
2)
nie są regulowane w państwie usługodawcy, a usługodawca:
a)
wykonywał ten zawód albo tę działalność w co najmniej jednym państwie członkowskim przez co najmniej rok w okresie ostatnich dziesięciu lat albo
b)
ukończył kształcenie regulowane.
2. 
Od usługodawcy nie wymaga się:
1)
posiadania prawa wykonywania zawodu regulowanego albo działalności regulowanej przyznanego na podstawie decyzji, o której mowa w art. 7;
2)
członkostwa w organizacji zawodowej;
3)
rejestracji w organizacji zawodowej albo wpisu do rejestru zawodowego prowadzonego przez uprawniony organ;
4)
rejestracji działalności w systemie ubezpieczeń społecznych w celu dokonywania rozliczeń związanych ze świadczeniem usługi transgranicznej na rzecz osób ubezpieczonych - przy czym usługodawca jest obowiązany poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zamiarze świadczenia usługi transgranicznej przed jego rozpoczęciem, a w nagłych przypadkach o świadczeniu usługi transgranicznej po jego zakończeniu.
3. 
Do usługodawcy stosuje się:
1)
przepisy prawa polskiego regulujące sposób wykonywania danego zawodu regulowanego albo działalności regulowanej, które są w sposób bezpośredni i szczególny związane z ochroną i bezpieczeństwem konsumentów, w szczególności dotyczące:
a)
definicji zawodu albo działalności,
b)
używania tytułów zawodowych,
c)
poważnych uchybień zawodowych;
2)
przepisy dyscyplinarne obowiązujące osoby wykonujące dany zawód.