Zasady uzbrojenia specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych i warunki przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.113.730

Akt utracił moc
Wersja od: 25 kwietnia 2003 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 6 sierpnia 1998 r.
w sprawie zasad uzbrojenia specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych i warunków przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji.

Na podstawie art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. Nr 114, poz. 740) zarządza się, co następuje:
1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o uzbrojeniu specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych, należy przez to rozumieć wyposażenie w:
1)
broń palną krótką - pistolety i rewolwery,
2) 1
broń palną długą - karabinki, pistolety maszynowe i strzelby gładkolufowe powtarzalne,
3)
broń sygnałową,
4)
środki przymusu bezpośredniego, na które zgodnie z odrębnymi przepisami wymagane jest pozwolenie na broń:
a)
broń gazową - pistolety i rewolwery,
b)
ręczne miotacze gazu,
c)
paralizatory elektryczne

zwane dalej "bronią".

2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o amunicji bez bliższego jej określenia, należy przez to rozumieć amunicję do broni wymienionej w ust. 1 pkt 1-3 i 4 lit. a).
3.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o przedsiębiorcy, należy przez to rozumieć:
1)
przedsiębiorców i jednostki organizacyjne, którzy powołali wewnętrzne służby ochrony,
2)
przedsiębiorców, którzy uzyskali koncesje na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia.
1.
W celu uzbrojenia pracowników posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej, zwanych dalej "pracownikami ochrony", przedsiębiorca może ubiegać się o wydanie pozwolenia na broń na okaziciela, tj. świadectwa broni.
2.
Przedsiębiorca składa do właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji, zwanego dalej "organem Policji", umotywowany wniosek o wydanie:
1)
pozwolenia na broń, o którym mowa w ust. 1,
2)
zaświadczenia uprawniającego do nabycia określonego rodzaju oraz liczby egzemplarzy broni.
3.
Organ Policji, rozpatrując wniosek, o którym mowa w ust. 2, może żądać od przedsiębiorcy przedstawienia dodatkowych informacji, które uzasadniają konieczność uzbrojenia podległych pracowników ochrony we wnioskowany rodzaj i liczbę egzemplarzy broni.
1.
Organ Policji może odmówić przedsiębiorcy wydania pozwolenia na broń na okaziciela albo określić w zaświadczeniu na jej zakup inny rodzaj i liczbę egzemplarzy tej broni, jeżeli stwierdzi brak okoliczności uzasadniających uzbrojenie specjalistycznej uzbrojonej formacji ochronnej we wnioskowany rodzaj i liczbę egzemplarzy broni.
2.
Odmowa wydania pozwolenia na broń na okaziciela albo zmiana rodzaju i liczby egzemplarzy broni może nastąpić w szczególności w przypadku:
1)
niesporządzenia protokołu powołania wewnętrznej służby ochrony,
2)
braku zagrożeń osób lub mienia w stopniu uzasadniającym objęcie ich ochroną z użyciem wnioskowanego przez przedsiębiorcę rodzaju i liczby egzemplarzy broni,
3)
mniejszej liczby stanu etatowego dwóch zmian aktualnie zatrudnionych pracowników ochrony od wnioskowanej liczby egzemplarzy broni palnej krótkiej, broni gazowej, ręcznych miotaczy gazu i paralizatorów elektrycznych,
4)
mniejszej liczby konwojów ochranianych w jednym czasie od liczby egzemplarzy broni palnej długiej niezbędnej do ich ochrony,
5)
niewłaściwego wyboru miejsca i sposobu zabezpieczenia broni i amunicji.
Organ Policji cofa pozwolenie na broń na okaziciela lub zmienia rodzaj i liczbę egzemplarzy broni dla specjalistycznej uzbrojonej formacji ochronnej:
1)
na wniosek przedsiębiorcy,
2)
gdy ustały okoliczności, dla których pozwolenie zostało wydane,
3)
w razie stwierdzenia uchybień lub nieprawidłowości w zakresie wykonywania zadań ochrony przez specjalistyczną uzbrojoną formację ochronną albo w sposobie zabezpieczenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji,
4)
gdy zmienił się zakres ochrony osób i mienia wykonywany przez specjalistyczną uzbrojoną formację ochronną.
Specjalistyczna uzbrojona formacja ochronna może być uzbrojona w broń palną długą:
1)
do ochrony obiektów i magazynów wojskowych, w których przechowuje się broń, amunicję, materiały wybuchowe, uzbrojenie, urządzenia i sprzęt wojskowy,
2)
do ochrony konwojowanych wartości pieniężnych i innych przedmiotów wartościowych lub niebezpiecznych - z wyjątkiem karabinków.
1.
Dla każdej jednostki broni palnej i gazowej ustala się normatyw amunicji przeznaczony do wykonywania zadań ochrony.
2. 3
Za normatyw amunicji na jeden pistolet, pistolet maszynowy oraz karabinek przyjmuje się ilość amunicji do pełnego załadowania czterech magazynków.
3. 4
Za normatyw amunicji na jeden rewolwer lub jedną strzelbę gładkolufową powtarzalną przyjmuje się po 24 sztuki amunicji.
1.
Połowa ilości amunicji określonej w § 6 ust. 2 i 3 stanowi amunicję alarmową.
2.
Amunicję alarmową wydaje się w przypadku bezpośredniego zagrożenia napadem na chronione osoby, obszar, obiekt i urządzenie oraz do ochrony konwojowanego mienia.
Amunicję do celów szkolenia strzeleckiego zakupuje przedsiębiorca, po uzyskaniu pisemnej zgody organu Policji.
Przedsiębiorca powiadamia, w formie pisemnej, organ Policji o wyznaczonej spośród pracowników ochrony osobie odpowiedzialnej za przechowywanie oraz ewidencjonowanie broni i amunicji.
1.
Broń i amunicję, w tym amunicję alarmową, będące w posiadaniu specjalistycznej uzbrojonej formacji ochronnej przechowuje się w pomieszczeniu, zwanym dalej "magazynem broni".
2.
Magazyn broni może być umiejscowiony w siedzibie przedsiębiorcy lub w poszczególnych obiektach chronionych przez specjalistyczną uzbrojoną formację ochronną.
1.
Magazyn broni, o którym mowa w § 10 ust. 1, powinien:
1)
stanowić oddzielne pomieszczenie w budynku murowanym, w miarę możliwości na piętrze, którego usytuowanie utrudnia możliwość włamania,
2)
być wyposażony w podręczny sprzęt gaśniczy,
3)
posiadać specjalne zabezpieczenie, w tym:
a)
drzwi obite blachą stalową o grubości powyżej 2 mm, posiadające blokadę przeciwwyważeniową oraz zamknięcie co najmniej na dwa zamki atestowane i zasuwę drzwiową zamykaną na kłódkę atestowaną,
b)
okna osłonięte siatką stalową o wymiarach oczek 10 mm x 10 mm o średnicy drutu 2,5 mm oraz na stałe zamocowanymi w murze kratami wykonanymi z prętów stalowych o średnicy nie mniejszej od 12 mm lub płaskowników stalowych o wymiarach nie mniejszych niż 8 mm x 30 mm; odstęp między prętami w kracie nie powinien przekraczać wymiarów 120 mm x 120 mm, a płaskowników 80 mm w poziomie i 240 mm w pionie,
c)
wyposażenie w sygnalizację alarmową przeciwwłamaniową podłączoną do stanowiska interwencyjnego pełniącego całodobowy dyżur, lub być objęty całodobową uzbrojoną ochroną,
d)
drzwi do pomieszczenia, o którym mowa w pkt 1, na czas nieobecności osoby odpowiedzialnej za prowadzenie magazynu broni powinny być zamknięte i zaplombowane lub zaopatrzone w inny wskaźnik sygnalizujący wejście osób nieuprawnionych.
2.
Dopuszcza się:
1)
zamiast kraty i siatki w oknach zamocowanie atestowanych szyb specjalnych, w szczególności kuloodpornych, w odpowiedniej klasie, odpornych na przebicie i rozbicie, zamocowanych trwale w otworach okiennych bez możliwości otwierania,
2)
przechowywanie do 3 egzemplarzy broni palnej i gazowej oraz do 10 egzemplarzy pozostałego rodzaju broni i amunicji poza magazynem broni w innym pomieszczeniu w atestowanych szafach i sejfach pancernych na trwale przymocowanych do podłoża, zabezpieczonych sygnalizacją alarmową przeciwwłamaniową podłączoną do stanowiska interwencyjnego pełniącego całodobowy dyżur, lub w atestowanych szafach i sejfach pancernych na trwale przymocowanych do podłoża w innym pomieszczeniu objętym całodobową uzbrojoną ochroną.
1.
Broń i amunicję, które nie są wykorzystywane do zadań ochrony, należy przechowywać w szafach stalowych znajdujących się w magazynie broni.
2.
Broń palna, gazowa oraz sygnałowa na czas przechowywania powinna być wyjęta z futerału i rozładowana, z odłączonym magazynkiem, kompletna, czysta i zakonserwowana. Warunki przechowywania broni powinny uwzględniać wymagania jej producenta.
3.
Amunicja do broni powinna znajdować się w pudełkach, woreczkach lub pojemnikach, ułożona w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju. Zabrania się przechowywania amunicji w magazynkach nabojowych.
Spełnienie wymagań technicznych magazynu broni i sposobu zabezpieczenia broni i amunicji, o których mowa w § 11 i 12, stwierdza protokołem organ Policji.
1.
Broń i amunicja będące w posiadaniu specjalistycznej uzbrojonej formacji ochronnej podlegają rejestracji w Książce stanu uzbrojenia, której wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Książkę stanu uzbrojenia wraz z potwierdzonymi przez organ Policji kopiami zakupu broni i amunicji przechowuje się w siedzibie przedsiębiorcy.
3.
Jeżeli broń i amunicja będące w posiadaniu specjalistycznej uzbrojonej formacji ochronnej są rozdysponowane pomiędzy kilka magazynów broni lub inne pomieszczenia, o których mowa w § 11 ust. 2 pkt 2, to w każdym z tych magazynów i pomieszczeń prowadzi się odrębną Książkę stanu uzbrojenia.
Wydawanie na czas wykonywania zadań ochrony i zdawanie broni i amunicji po ich zakończeniu podlega rejestracji w Książce wydania - przyjęcia broni i amunicji, której wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
Amunicję wykorzystaną do celów szkolenia strzeleckiego rozlicza się w Karcie rozchodu amunicji, której wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KSIĄŻKA STANU UZBROJENIA

Lp.Nazwa broniKaliberNumerRok produkcjiIlość magazynkówIlość amunicji i jej rodzajDodatkowe wyposażeniePodstawa nabycia broni lub jej przejęcia z innej jednostki organizacyjnejNazwa jednostki organizacyjnej, do której przekazano brońUwagi
1234567891011

ZAŁĄCZNIK Nr  2

KSIĄŻKA WYDANIA - PRZYJĘCIA BRONI I AMUNICJI

Lp.DataGodzinaRodzaj i kaliber broniRok produkcji broni, nr i seriaInne cechy identyfikacyjne broniIlość magazynków i amunicjiNazwisko, imię i podpis wydającegoNazwisko, imię i podpis przyjmującegoStanowisko i miejsce zatrudnienia przyjmującegoData i godzina zdaniaPodpis zdającegoPodpis przyjmującego
12345678910111213

ZAŁĄCZNIK Nr  3

KARTA ROZCHODU AMUNICJI

a) Zapotrzebowanie

Proszę o wydanie z magazynu broni niżej wymienionej amunicji

dla ...........................................................

(nazwa formacji)

w celu odbycia ................................................

(rodzaj zajęć)

Lp.Rodzaj strzelania (zajęć)Rodzaj amunicjiIlośćUwagi
12345

Do odbioru upoważniam ...................................

...................... ...........................

(data) (kierownik jednostki)

strona 1

b) Sprawozdanie

o zużyciu i działaniu amunicji strzeleckiej

Nazwa formacji ............................

Lp.Data strzelaniaRodzaj strzelania i rodzaj broniLiczba strzelającychRodzaj amunicjiIlość amunicji do zużyciaZużytoPozostałoNiewypałyUwagi
12345678910

Amunicyjny Prowadzący strzelanie

....................... .............................

(podpis) (podpis)

strona 2

1 § 1 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 marca 2003 r. (Dz.U.03.61.544) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 kwietnia 2003 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 marca 2003 r. (Dz.U.03.61.544) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 kwietnia 2003 r.
3 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 marca 2003 r. (Dz.U.03.61.544) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 kwietnia 2003 r.
4 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 marca 2003 r. (Dz.U.03.61.544) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 kwietnia 2003 r.