Zasady ustalania należności i ich spłaty za odstąpione przez Państwo nieruchomości nierolnicze, przekazane nabywcom przez b. związki samorządu terytorialnego, a których cena nabycia nie została w całości uiszczona.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.25.99

Akt utracił moc
Wersja od: 9 czerwca 1954 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 26 kwietnia 1954 r.
w sprawie zasad ustalania należności i ich spłaty za odstąpione przez Państwo nieruchomości nierolnicze, przekazane nabywcom przez b. związki samorządu terytorialnego, a których cena nabycia nie została w całości uiszczona.

Na podstawie art. 15 ust. 3 dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326) zarządza się, co następuje:
Ustalenie należności i sposób ich spłaty za nieruchomości nierolnicze, stanowiące własność Państwa, odstąpione nabywcom przez b. związki samorządu terytorialnego na podstawie uchwał o sprzedaży lub zamianie, zapadłych przed wejściem w życie dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326), jeżeli wymienione nieruchomości zostały oddane we władanie nabywców, a cena nabycia tego mienia nie została w całości uiszczona, następuje na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia.
1.
Ustalenia wartości wymienionego w § 1 mienia nierolniczego dokonuje prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej m.st. Warszawy i m. Łodzi) na podstawie opinii powołanych przez siebie rzeczoznawców oraz przy zastosowaniu norm szacunkowych obowiązujących przy nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych.
2.
Podstawą ustalania wartości jest opis nieruchomości i ustalenia zawarte w akcie przekazania lub w materiałach dołączonych do uchwały, na podstawie której nastąpiło odstąpienie nieruchomości nabywcy przez b. związek samorządu terytorialnego.
3.
W braku opisu nieruchomości lub ustaleń, wymienionych w ust. 2, podstawą oceny są dane ustalone w trybie postępowania administracyjnego na podstawie opinii rzeczoznawców powołanych przez prezydium rady narodowej.
W przypadku zamiany wartość nieruchomości stanowiącej własność nabywcy ustala się w sposób określony w § 2, o ile cena tej nieruchomości i warunki jej przejęcia nie zostały zawarte w uchwale b. związku samorządu terytorialnego.
Wysokość pozostałej do uiszczenia części ceny nabycia lub nie dopłaconej różnicy wartości przy zamianie ustala się w sposób następujący:
1)
ustala się sumy wpłacone na poczet określonej w akcie przekazania lub w uchwale ceny nabycia, a w przypadku zamiany - sumy uiszczonej dopłaty;
2)
ustala się stosunek procentowy nie zapłaconej części ceny do całości ceny nabycia lub sumy dopłaty w przypadku zamiany;
3)
na podstawie tak ustalonego procentu i szacunku zbywanej nieruchomości określa się ostatecznie sumę należności.
1.
Na wniosek zainteresowanego prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m.st. Warszawie i w m. Łodzi) może rozłożyć resztę należności za nabyte mienie na raty nie niższe od 1.500 zł łącznie w ciągu roku i na okres nie dłuższy niż dziesięć lat. Nie zapłacona część należności ulega oprocentowaniu w wysokości 2% w stosunku rocznym od dnia ostatecznego ustalenia należności (§ 2 ust. 1).
2.
Oprocentowania, o którym mowa w ust. 1, nie pobiera się od osób, których główną podstawą utrzymania jest stosunek pracy najemnej lub zaopatrzenie bądź renta z funduszów publicznych, a zamieszkali z nimi członkowie rodziny nie są podatnikami podatku obrotowego.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.