Zasady umieszczania osób uprawnionych do wojskowego zaopatrzenia emerytalnego oraz członków ich rodzin w domu emeryta wojskowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.9.51

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lipca 1998 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 grudnia 1995 r.
w sprawie zasad umieszczania osób uprawnionych do wojskowego zaopatrzenia emerytalnego oraz członków ich rodzin w domu emeryta wojskowego.

Na podstawie art. 29 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1994 r. Nr 10, poz. 36 i z 1995 r. Nr 4, poz. 17) zarządza się, co następuje:
1.
Osoby uprawnione do emerytury wojskowej, wojskowej renty inwalidzkiej i wojskowej renty rodzinnej oraz członkowie ich rodzin mają prawo do umieszczenia w domu emeryta wojskowego, zwanego dalej "domem emeryta", na zasadach określonych w rozporządzeniu.
2.
Osoby ubiegające się o przyjęcie do domu emeryta podlegają badaniom lekarskim w zakładach opieki zdrowotnej tworzonych i utrzymywanych przez Ministra Obrony Narodowej, w celu ustalenia ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych do pobytu w tym domu.
3.
Do domu emeryta nie przyjmuje się uzależnionych od alkoholu, środków odurzających lub innych podobnie działających środków.
1.
Przyjęcie lub odmowa przyjęcia do domu emeryta następuje na podstawie decyzji administracyjnej, wydanej przez dyrektora tego domu.
2. 1
Od decyzji, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobie zainteresowanej odwołanie do dyrektora Departamentu Ekonomicznego w Ministerstwie Obrony Narodowej, sprawującego nadzór nad działalnością domów emeryta.
Osoba przyjęta do domu emeryta jest obowiązana przekazać do dyspozycji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej opróżnioną, dotychczas zajmowaną osobną kwaterę stałą (lokal mieszkalny), nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia przyjęcia do domu emeryta.
Osobę przyjętą do domu emeryta, która przekazała Wojskowej Agencji Mieszkaniowej dotychczas zajmowaną osobną kwaterę stałą (lokal mieszkalny), melduje się w tym domu na pobyt stały, a do czasu przekazania tej kwatery (lokalu) - na pobyt czasowy.
1.
Dom emeryta zapewnia osobom w nim zamieszkującym poczucie bezpieczeństwa osobistego, jak również warunki bytowe i zdrowotne, uwzględniając stopień sprawności psychicznej i fizycznej tych osób oraz prawo do intymnego, godnego życia.
2.
W szczególności dom emeryta powinien zapewniać:
1)
zakwaterowanie,
2)
całodzienne wyżywienie według normy określonej w odrębnych przepisach,
3)
pomoc ambulatoryjną,
4)
pomieszczenia ogólnego użytku,
5)
możliwość zaspokajania potrzeb religijnych,
6)
inne usługi w zakresie ustalonym w regulaminie domu emeryta.
Mieszkańcy domu emeryta mają prawo do organizowania się, w tym także do wyboru rady mieszkańców, w celu prezentowania swoich interesów. Dyrektor domu emeryta zapewnia niezbędne warunki funkcjonowania rady mieszkańców.
Szczegółowe warunki pobytu mieszkańców w domu emeryta określa regulamin zaopiniowany przez radę mieszkańców i zatwierdzony przez dowódcę, o którym mowa w § 2 ust. 2.
W razie rezygnacji z pobytu w domu emeryta mieszkańca, który przekazał osobną kwaterę stałą (lokal mieszkalny) Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, Agencja ta przydziela temu mieszkańcowi, nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia złożenia zawiadomienia o rezygnacji z pobytu w domu emeryta, osobną kwaterę stałą (lokal mieszkalny) w miejscowości, w której zamieszkiwał, lub, za jego zgodą, w innej miejscowości, z uwzględnieniem normy przysługującej w dniu opuszczenia domu emeryta.
Zakończenie pobytu w domu emeryta, o którym mowa w § 8, następuje z chwilą przekazania do dyspozycji dotychczasowemu mieszkańcowi tego domu osobnej kwatery stałej (lokalu mieszkalnego).
1.
Miesięczna opłata za pobyt w domu emeryta osoby uprawnionej wynosi 400% najniższej emerytury, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Osoba, która przekazała zajmowaną osobną kwaterę stałą (lokal mieszkalny) Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, oraz zamieszkujący z nią członkowie rodziny wnoszą miesięczną opłatę za każdą z tych osób w wysokości 250% najniższej emerytury.
3. 3
Opłata za pobyt w domu emeryta osoby, o której mowa w ust. 2, nie może być wyższa niż 60% miesięcznego dochodu osiąganego przez tę osobę, a w wypadku zamieszkiwania w domu emeryta z rodziną łączna opłata nie może przekraczać 70% wspólnego miesięcznego dochodu tej rodziny.
3a. 4
Opłatę w wysokości określonej w ust. 2 wnoszą również osoby, które wystąpiły z wnioskiem o przekazanie dotychczas zajmowanej osobnej kwatery stałej (lokalu mieszkalnego), a fakt nieprzejęcia tej kwatery (lokalu mieszkalnego) przez Wojskową Agencję Mieszkaniową w terminie, o którym mowa w § 3, wynika z przyczyn od nich niezależnych.
4.
Za dochód, o którym mowa w ust. 2, uważa się kwotę należnego świadczenia emerytalnego, wraz z uzyskiwanym wynagrodzeniem lub innym dochodem, wpływającym na ograniczenie lub zawieszenie tego świadczenia, po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Wysokość opłaty za pobyt w domu emeryta ustala w formie decyzji administracyjnej dyrektor tego domu. Przepis § 2 stosuje się odpowiednio.
1.
Osoby przyjęte do domu emeryta przed dniem wejścia w życie rozporządzenia mogą nadal zamieszkiwać w tym domu bez konieczności potwierdzenia ich uprawnień.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, oraz zamieszkujący z nimi członkowie rodziny wnoszą miesięczną opłatę za pobyt każdej z tych osób w domu emeryta w wysokości 150% najniższej emerytury, z tym że opłata nie może być wyższa niż 60% miesięcznego dochodu osiąganego przez te osoby, a w wypadku zamieszkiwania w tym domu rodziny - nie może przekraczać 60% wspólnego miesięcznego dochodu tej rodziny.
3.
Przepis § 10 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
 
1.
Za okres nieobecności w domu emeryta przekraczający jednorazowo 3 dni osoba przebywająca w tym domu otrzymuje zwrot w wysokości 1/60 poniesionej opłaty za każdy dzień nieobecności, jeżeli poinformowała ona o swojej nieobecności dyrektora domu emeryta co najmniej 3 dni wcześniej.
2.
Okres nieobecności w domu emeryta, za który można dokonać zwrotu wniesionej uprzednio opłaty, z wyjątkiem pobytu na leczeniu szpitalnym, nie może w skali roku przekroczyć 90 dni.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 lipca 1998 r. (Dz.U.98.87.553) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 1998 r.
2 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 lipca 1998 r. (Dz.U.98.87.553) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 1998 r.
3 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 2 lipca 1998 r. (Dz.U.98.87.553) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 1998 r.
4 § 10 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 2 lipca 1998 r. (Dz.U.98.87.553) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 1998 r.
5 § 12a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 2 lipca 1998 r. (Dz.U.98.87.553) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 1998 r.