Rozdział 5 - Socjalistyczne związki młodzieży. - Zasady udziału młodzieży w życiu państwowym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym kraju.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.21.108

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1989 r.

Rozdział  5

Socjalistyczne związki młodzieży.

Socjalistyczne związki młodzieży uczestniczą w procesie kształcenia i socjalistycznego wychowania młodzieży, pobudzają jej społeczną aktywność i organizują do pracy na rzecz społecznego, gospodarczego i kulturalnego rozwoju kraju, bronią jej praw i są rzecznikami jej interesów.

1.
Socjalistyczne związki młodzieży mogą inicjować i organizować działalność gospodarczą młodzieży w formie przedsiębiorstw własnych, przedsiębiorstw mieszanych, spółdzielni, udziału w spółkach oraz patronatów nad młodzieżowymi spółdzielniami pracy i spółdzielniami budownictwa mieszkaniowego.
2.
Działalność gospodarcza określona w ust. 1 organizowana jest zgodnie z potrzebami i możliwościami danego terenu oraz powinna służyć materialnemu wspieraniu działalności statutowej socjalistycznych związków młodzieży.
3.
Zasady prowadzenia działalności gospodarczej określonej w ust. 1 regulują odrębne przepisy.
1.
Socjalistyczne związki młodzieży mają prawo występowania we wszystkich sprawach dotyczących młodzieży.
2.
Do uprawnień socjalistycznych związków młodzieży należy w szczególności:
1)
opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących młodzieży, w tym zwłaszcza w zakresie polityki kadrowej i płacowej, awansu zawodowego i społecznego, świadczeń socjalnych, budownictwa mieszkaniowego, oświaty i wychowania, szkolnictwa wyższego, opieki zdrowotnej, kultury, kultury fizycznej i turystyki,
2)
przedstawianie opinii w innych sprawach dotyczących życia państwowego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.
3.
Uprawnienie określone w ust. 2 pkt 1 nie dotyczy projektów aktów prawnych z zakresu obronności i bezpieczeństwa Państwa.
4.
Socjalistycznym związkom młodzieży przysługuje prawo występowania z wnioskami w sprawie wydania lub zmiany aktu prawnego dotyczącego spraw młodzieży.
5.
Organ państwowy, do którego skierowano wniosek, o którym mowa w ust. 4 obowiązany jest w terminie jednego miesiąca przedstawić socjalistycznemu związkowi młodzieży stanowisko wobec tego wniosku, a w razie negatywnego stanowiska - także jego uzasadnienie.

Organy administracji państwowej i gospodarczej obowiązane są tworzyć warunki umożliwiające socjalistycznym związkom młodzieży realizację przysługujących im uprawnień, a w szczególności udzielać im informacji w sprawach objętych statutową działalnością tych związków, z zastrzeżeniem obowiązku zachowania tajemnicy państwowej i służbowej.

1. 4
Na wniosek wojewódzkiej instancji socjalistycznego związku młodzieży kierownik zakładu pracy obowiązany jest udzielić pracownikowi powołanemu do pełnienia funkcji z wyboru w zakładowej organizacji socjalistycznego związku młodzieży zwolnienia od pracy, na zasadach określonych przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, po zasięgnięciu opinii socjalistycznych związków młodzieży.
2.
Zakład pracy obowiązany jest udzielić pracownikowi powołanemu do pełnienia funkcji z wyboru w socjalistycznym związku młodzieży urlopu bezpłatnego, na zasadach i w trybie określonych w Kodeksie pracy.
3.
Kierownik zakładu pracy obowiązany jest zwolnić pracownika od pracy zawodowej, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za czas niezbędny do wykonywania doraźnej czynności związanej z jego funkcją w socjalistycznym związku młodzieży, jeżeli nie może być ona wykonywana w czasie wolnym od pracy.
1.
Zakład pracy nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem będącym członkiem zarządu zakładowej organizacji socjalistycznego związku młodzieży w czasie trwania mandatu, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić po uprzednim uzyskaniu zgody właściwej terenowej instancji socjalistycznego związku młodzieży.
2.
Przepisu ust. 1 zdanie drugie nie stosuje się w razie likwidacji zakładu pracy, a także w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu zaliczenia do I lub II grupy inwalidów.
3.
Zakład pracy nie może wypowiedzieć pracownikowi będącemu członkiem zarządu zakładowej organizacji socjalistycznego związku młodzieży warunków pracy i płacy na jego niekorzyść w okresie ustalonym w ust. 1, chyba że wypowiedzenie stało się konieczne z przyczyn, o których mowa w art. 43 § 1 Kodeksu pracy.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy pracownik jest zatrudniony na podstawie mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
5.
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do pracownika pełniącego z wyboru funkcję w organach instancji socjalistycznego związku młodzieży, z tym że zgodę na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia wyraża właściwy statutowo organ instancji, w której pracownik pełni swą funkcję.
1.
Pracownik skierowany przez socjalistyczny związek młodzieży do udziału w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży ma prawo wyboru terminu urlopu wypoczynkowego, w trakcie którego pełnić będzie społecznie funkcję wychowawcy lub inną na obozie, kolonii, kursie lub w innych placówkach wypoczynku dzieci i młodzieży. W wypadku pełnienia takiej funkcji odpłatnie zakład pracy obowiązany jest udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w wymiarze nie przekraczającym 26 dni w roku.
2.
Skorzystanie z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, wymaga potwierdzenia powierzenia pełnienia funkcji określonej w tym przepisie. Stosowne zaświadczenie w tym zakresie wydają centralne lub wojewódzkie instancje socjalistycznych związków młodzieży.

Kierownik zakładu pracy, szkoły oraz terenowy organ administracji państwowej, odpowiednio do posiadanych możliwości, obowiązani są zapewnić organizacjom socjalistycznych związków młodzieży działającym na ich terenie warunki lokalowe oraz środki techniczne umożliwiające funkcjonowanie tych organizacji.

Socjalistyczne związki młodzieży mogą przystępować do międzynarodowych organizacji młodzieżowych w celu reprezentowania, zgodnie z polityką zagraniczną Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, interesów swoich członków wobec społeczności międzynarodowej i umacniania międzynarodowej solidarności młodzieży na rzecz pokoju, postępu i sprawiedliwości społecznej.

Zasady tworzenia, rejestracji oraz sprawowania nadzoru nad działalnością socjalistycznych związków młodzieży regulują odrębne przepisy.

4 Art. 30 ust 1 zmieniony przez art. 76 pkt 4 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.