Zasady tworzenia zakładowych systemów wynagradzania.
Dz.U.1990.69.407 t.j.
Akt utracił mocUSTAWA
z dnia 26 stycznia 1984 r.
o zasadach tworzenia zakładowych systemów wynagradzania.
Przepisy ogólne
Przepisy ogólne
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
Zakładowy system wynagradzania w zakładzie pracy nie objętym układem zbiorowym pracy
Zakładowy system wynagradzania w zakładzie pracy nie objętym układem zbiorowym pracy
Zakład pracy może wprowadzić zakładowy system wynagradzania pod warunkiem posiadania środków na wynagrodzenia i świadczenia, wypracowanych zgodnie z zasadą samofinansowania, umożliwiających sfinansowanie zobowiązań wynikających z porozumienia zawartego w myśl art. 6.
Porozumienie może wprowadzić dodatek funkcyjny z tytułu pełnienia funkcji kierowniczej, określając jego wysokość oraz zasady przyznawania.
Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych nie może być kwotowo niższe niż:
Porozumienie może przyjąć za podstawę obliczania wynagrodzenia za czas niezawinionego przez pracownika przestoju wynagrodzenie niższe od przewidzianego w art. 81 § 2-4 Kodeksu pracy, nie niższe jednak od najniższego wynagrodzenia.
Porozumienie może wprowadzić dodatek za staż pracy, określając jego wysokość oraz zasady ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nabycia prawa do tego dodatku, a także zasady jego obliczania i wypłacania.
Porozumienie zastępuje - w zakresie określonym w ustawie - odpowiednie przepisy o wynagradzaniu, w tym także przepisy art. 81 § 2-4 i art. 134 § 1 Kodeksu pracy, oraz postanowienia dotychczasowych układów zbiorowych pracy i przepisy o świadczeniach branżowych.
Porozumienie zastępuje z dniem jego wejścia w życie wynikające z dotychczasowych przepisów odpowiednie warunki umów o pracę i innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy.
Zakładowy system wynagradzania w zakładzie pracy objętym układem zbiorowym pracy
Zakładowy system wynagradzania w zakładzie pracy objętym układem zbiorowym pracy
Zakład pracy objęty układem zbiorowym pracy, po dniu wejścia w życie tego układu, wprowadza zakładowy system wynagradzania w drodze zakładowej umowy zbiorowej po spełnieniu warunków określonych w ustawie, Kodeksie pracy i układzie zbiorowym pracy.
Przepisy przejściowe i końcowe
Przepisy przejściowe i końcowe
Przepisy ustawy dotyczące zakładowych systemów wynagradzania, o których mowa w rozdziale 2, nie mają zastosowania w zakładach pracy, w których została zawarta zakładowa umowa zbiorowa - z dniem wejścia w życie tej umowy.
Po dniu wejścia w życie układu zbiorowego pracy zmian zakładowego systemu wynagradzania wprowadzonego przed tą datą dokonuje się, z zastrzeżeniem art. 29, w drodze zakładowej umowy zbiorowej.
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (1)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (1)
Akty prawne liczba obiektów na liście: (30)
Akty zmieniające liczba obiektów na liście: (6)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (22)
- Rozciągnięcie przepisów ustawy o zasadach tworzenia zakładowych systemów wynagradzania na niektóre zakłady pracy.
- Zm.: rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania kierowników i tymczasowych kierowników zakładów pracy.
- Dostosowanie przepisów ustawy o zasadach tworzenia zakładowych systemów wynagradzania do przedsiębiorstw przemysłu wydobywczego, energetyki, nafty i gazownictwa.
Akty interpretujące liczba obiektów na liście: (1)
Akty uchylające liczba obiektów na liście: (1)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (59)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (59)
- III PSKP 72/21 - Wyrok Sądu Najwyższego
- I CSK 733/15, Uprawnienie Sądu do pominięcia wniosków dowodowych, które zmierzają do wykazania okoliczności nieistotnych dla rozstrzygnięcia. Przesłanki udzielenia ochrony dobrom osobistym zagrożonym lub naruszonym przez formę i treść materiału prasowego. Postępowanie przewidziane w art. 39 ust. 1 ustawy z 1984 r. Prawo prasowe. - Wyrok Sądu Najwyższego
- IV P 263/15 - Wyrok Sądu Rejonowego w Gdyni