Zasady tworzenia funduszu socjalnego w prezydiach rad narodowych oraz sposób jego wykorzystania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.4.28

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1969 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 lutego 1969 r.
w sprawie zasad tworzenia funduszu socjalnego w prezydiach rad narodowych oraz sposobu jego wykorzystania.

Na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 15 lipca 1968 r. o pracownikach rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 164) oraz art. 60 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 29, poz. 172) - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Fundusz socjalny w budżetach zbiorczych województw (miast wyłączonych z województw) tworzy się z dotacji budżetowej w wysokości 2% planowanego rocznego osobowego funduszu płac członków prezydiów rad narodowych i pracowników rad narodowych zatrudnionych w wydziałach prezydiów rad narodowych i innych ich organach tworzonych zamiast wydziałów, do których stosuje się przepisy o wydziałach.
2.
Dotacje, o których mowa w ust. 1, dzieli się proporcjonalnie do ilości etatów przewidzianych w budżetach jednostkowych rad narodowych poszczególnych stopni.
Środki funduszu socjalnego przeznaczone są na pokrywanie bieżących wydatków związanych z uzupełniającą pomocą w zaspokajaniu potrzeb socjalno-bytowych osób określonych w § 1 ust. 1 i członków rodzin pozostających na ich utrzymaniu, w szczególności w zakresie:
1)
wypoczynku,
2)
lecznictwa,
3)
działalności kulturalno-oświatowej i turystyki,

a także w uzasadnionych wypadkach w zakresie

4)
pożyczek na remonty mieszkań.
Fundusz socjalny tworzy się:
1)
w prezydiach wojewódzkich rad narodowych dla pracowników i członków prezydiów tych rad narodowych,
2)
w prezydiach rad narodowych miast wyłączonych z województw dla pracowników i członków prezydiów tych rad narodowych oraz dla pracowników i członków prezydiów dzielnicowych rad narodowych w tych miastach,
3)
w prezydiach rad narodowych miast stanowiących powiaty dla pracowników i członków prezydiów tych rad narodowych oraz dla pracowników i członków prezydiów dzielnicowych rad narodowych w tych miastach,
4)
w prezydiach powiatowych rad narodowych:

- odrębnie dla pracowników i członków prezydiów tych rad narodowych,

- odrębnie dla pracowników i członków prezydiów rad narodowych niższego stopnia.

1.
Funduszem dysponuje na wniosek właściwej rady zakładowej przewodniczący prezydium rady narodowej, w którym utworzono fundusz zgodnie z § 3, lub upoważniony przez prezydium członek prezydium rady narodowej.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), w uzgodnieniu z zarządami okręgowymi Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych, uchwalają regulamin określający zasady korzystania z funduszu socjalnego.
Zasady gospodarki finansowej funduszem socjalnym określają przepisy o funduszach celowych, wydane na podstawie art. 7 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221).
W celu zabezpieczenia prawidłowego rozdziału środków funduszu socjalnego i społecznej kontroli nad realizacją planu i rozdziału świadczeń z funduszu - prezydia rad narodowych, w których utworzono fundusz (§ 3), współpracują z właściwymi radami zakładowymi i zarządami okręgowymi Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Finansów oraz przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych miast wyłączonych z województw.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1969 r.